Turecki Inkubator Przedsiębiorczości jest pionierskim przedsięwzięciem we wschodniej Wielkopolsce. Była to dobrze przemyślana inwestycja zrealizowana przez Miasto Turek. W ciągu pięciu lat działalności przyczynił się do powstania prawie 40 nowych firm.
Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Miasto Turek. Na realizację inwestycji uzyskało dotację z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Obiektem zarządza Centrum Obsługi Inwestora (COI), które działa w strukturze Urzędu Miejskiego w Turku. Centrum zajmuje się również obsługą inwestorów zainteresowanych ulokowaniem kapitału na terenie Tureckiej Strefy Inwestycyjnej. Celem utworzenia COI było skupienie w jednym miejscu różnych usług Urzędu w zakresie rozwoju przedsiębiorczości. Takie rozwiązanie ułatwia „prowadzenie” firm od momentu założenia, poprzez proces inkubacji, aż do ewentualnego przeniesienia działalności do pobliskiej strefy inwestycyjnej. Umożliwia też lepsze planowanie takich działań jak szkolenia, doradztwo czy promocja. Biura COI mieszczą się tuż obok biur firm, co ułatwia komunikację i wymianę doświadczeń.
Bogaty zakres usług
W Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości na preferencyjnych warunkach działają firmy w początkowej fazie rozwoju (do 3 lat), natomiast starsze mogą wynajmować powierzchnię na komercyjnych warunkach. Centrum Obsługi Inwestora nie ma kłopotów ze znalezieniem najemców. To nie tylko dlatego, że proponuje konkurencyjne stawki najmu, lecz także ze względu na szeroki wachlarz dodatkowych usług, które oferuje przedsiębiorcom. Oprócz części biurowej obiekt posada także halę magazynowo-produkcyjną o powierzchni 3000 m² podzieloną na boksy (o wielkości od 46-56 m²). Część boksów posiada własną bramę wjazdową. Przy hali wybudowano place manewrowe oraz parking dla samochodów ciężarowych. Dzięki temu w inkubatorze ulokowało się sporo firm produkcyjnych i spedycyjnych. – Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci mali, na początkowym etapie rozwoju chwalą sobie dodatkowe wyposażenie techniczne w postaci wózka widłowego, wózków paletowych, sprężarki powietrza czy odciągów spawalniczych. W początkowej fazie rozwoju rzadko kogoś stać na kupno takiego sprzętu, więc chętnie korzystają z naszego. To pomaga w rozkręceniu biznesu – podkreśla Mariusz Ciołek, p.o. kierownika Centrum Obsługi Inwestora. Najemcy, a także firmy zewnętrzne mogą także korzystać z usług badawczych. Na terenie inkubatora znajdują się dwa dobrze wyposażone laboratoria: Laboratorium Pomiarów Przestrzennych i Badań Nieniszczących oraz Laboratorium Oceny Energochłonności Budynków.
Współpraca
– Atutem dla firm, które działają na terenie inkubatora jest możliwość współpracy. Sprzyja temu dywersyfikacja branż, w których działają i dobór niektórych firm – mówi Olga Przybył z Centrum Obsługi Inwestora. – Większość przedsiębiorców korzysta usług księgowych czy doradców finansowych. Takie firmy mamy u siebie. Jeżeli poszukujemy przedsiębiorców z jakiejś branży, to przyciągamy ich poprzez nadanie statusu firmy strategicznej. Może od nas wynająć biuro na korzystniejszych warunkach. W ten sposób zaprosiliśmy do nas m.in. firmę zajmująca się ochroną danych osobowych.
– Tak duża liczba firm z różnych branż otwiera wiele możliwości biznesowych. To między innymi zachęciło mnie do wynajmu biura w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości – mówi Krzysztof Gawlak, właściciel firmy 4G Krzysztof Gawlak – Profesjonalne Usługi IT, który od roku wynajmuje biuro. – Od początku zacząłem rozmawiać z tutejszymi firmami, wsłuchiwałem się w ich potrzeby, by potem przygotować oferty. W ten sposób nawiązałem stałą współpracę z kilkoma z nich. Krzysztof Gawlak docenia też korzystne ceny najmu biur i możliwość korzystania z sali konferencyjnej. Dla nowych firm ważne są też szkolenia i doradztwo, które świadczy Centrum Obsługi Inwestora. – Firma się rozwija, więc rozglądam się za dodatkowym pomieszczeniem w Inkubatorze – dodaje.
Turecki Inkubator w liczbach
- 72 – liczba wszystkich firm działających w inkubatorze w latach 2012-2017
- 37 – liczba firm inkubowanych w latach 2012-2017
- 39 – liczba firm obecnie działających w inkubatorze, w tym:
- 13 – komercyjne
- 10 – wirtualne biura
- 9 – inkubowane
- 4 – najemcy krótkoterminowi
- 3 – strategiczne
Usługi na nowe czasy
Turecki inkubator rozwinął też nowe usługi poszukiwane na lokalnym rynku. –Zauważyliśmy, że coraz więcej osób prowadzi działalność w swoich domach i mieszkaniach. Nie zawsze jest to rozwiązanie idealne. Dla tej grupy wprowadziliśmy usługę wirtualnego biura – tłumaczy Olga Przybył. – Zainteresowany przedsiębiorca może pod naszym adresem zarejestrować firmę. To może być korzystne dla celów marketingowych. Ponadto w pakiecie może korzystać przez określony czas z biura i sali konferencyjnej. Okazało się to trafionym pomysłem, gdyż ostatnio obserwujemy zwiększone zainteresowanie tą usługą.
Wyjście na prostą
Będąc jednostką miejską, inkubator mógł bezpiecznie funkcjonować na początku swej działalności, dzięki wsparciu samorządu. – Uzyskiwanie stabilności finansowej wymagało czasu. Mamy stabilne obłożenie lokali biurowych, hali produkcyjno-magazynowej i finansujemy się ze świadczenia tych usług – podkreśla Mariusz Ciołek.
Andrzej Szoszkiewicz