Poddziałanie 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe
Nabór: RPWP.07.02.02-IZ-00-30-001/17 ( od 2017-03-31 do 2017-04-28 )

IZ WRPO 2014+ informuje, iż celem kryterium dostępu nr 3 Kryterium doświadczenia Wnioskodawcy jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wykonywanych usług społecznych, który umożliwi większą efektywność i skuteczność realizowanych działań. Zgodnie z treścią kryterium, Wnioskodawcą jest podmiot posiadający co najmniej 3-letnie doświadczenie w pracy ze środowiskiem zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Należy podkreślić, iż przedmiotowe doświadczenie definiowane jest nie przez pryzmat doświadczenia zawodowego kadry zatrudnionej w danej organizacji, ale jako przynajmniej 3-letni okres funkcjonowania organizacji w środowisku zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Ponadto IZ WRPO 2014+ informuje, iż kryterium 3-letniego doświadczenia Wnioskodawcy weryfikowane będzie na etapie oceny formalno-merytorycznej wniosku o dofinansowanie, jednakże z uwzględnieniem informacji na temat rozpoczęcia realizacji projektu.

Zgodnie z Regulaminem konkursu nr: RPWP.07.02.02-IZ-00-30-001/17 Wnioskodawca zobowiązany jest zaplanować rozpoczęcie realizacji projektu nie później niż na I kwartał 2018 roku. Okres realizacji projektu nie przekracza 36 miesięcy. Wyjątek stanowić będzie realizacja projektów zintegrowanych z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego, gdzie data rozpoczęcia może być odłożona w czasie. Oznacza to, że w momencie rozpoczęcia realizacji projektu Wnioskodawca musi posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie w pracy ze środowiskiem zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

IZ WRPO 2014+ informuje, iż zgodnie z uzasadnieniem do kryterium dostępu Kryterium dotyczące projektów zintegrowanych „W przypadku wyboru projektu do dofinansowania warunkiem podpisania umowy ze środków EFS będzie otrzymanie dofinansowania ze środków EFRR” (przy czym otrzymanie dofinansowania ze środków EFRR należy rozumieć poprzez wyróżnienie projektu jako wybranego do dofinansowania ze środków EFRR na liście projektów, które uzyskały wymaganą liczbę punktów).

W związku z powyższym  w sytuacji, gdy projekt nie otrzyma dofinansowania w ramach konkursu dla Poddziałania 9.1.2 Infrastruktura społeczna, podpisanie umowy na dofinansowanie projektu komplementarnego złożonego w ramach konkursu 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe jest niemożliwe. 

Jednocześnie IZ WRPO 2014+ wskazuje, iż pkt. 7.1.14. Regulaminu Konkursu zamkniętego nr: RPWP.07.02.02-IZ-00-30-001/17 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 ma zastosowanie do sytuacji już po podpisaniu umowy o dofinansowanie zarówno ze środków EFS, jak również ze środków EFRR. W ww. punkcie wskazano, iż możliwym jest w ramach EFS zaplanowanie projektu, który w jednej części realizowany będzie w istniejącej infrastrukturze, a w drugiej części będzie realizowany w infrastrukturze, która zostanie zrealizowana w ramach projektu komplementarnego.

W przypadku niezrealizowania projektu komplementarnego umowa zostanie rozwiązana i wówczas wydatki ponoszone z EFS dotyczące działań realizowanych w nowej infrastrukturze zostaną uznane za niekwalifikowalne, natomiast wydatki realizowane w istniejącej infrastrukturze, o ile zostaną właściwe wydzielone we wniosku o dofinansowanie, będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne (wyłącznie w tej części otrzymanych transz dofinansowania, które odpowiadają prawidłowo zrealizowanej części projektu. Za prawidłowo zrealizowaną część projektu należy uznać część projektu rozliczoną zgodnie z regułą proporcjonalności).

IZ WRPO 2014+ informuje, iż zgodnie z kryterium premiującym nr 1: „Projekt realizowany jest na obszarze o najniższej dostępności do usług warunkujących możliwości rozwojowe (regionalne OSI) (nie dotyczy projektów zgodnych z Mandatem Terytorialnym poszczególnych OSI Ośrodków Subregionalnych)”, przyznanie w ramach przedmiotowego kryterium punktów premiujących jest możliwe, w przypadku gdy projekt zakłada realizację wsparcia wyłącznie na obszarze gminy/gmin o najniższej dostępności do usług warunkujących możliwości rozwojowe w województwie wielkopolskim – tj. OSI wiejskie (zgodnie z Wykazem gmin o najniższej dostępności do usług warunkujących możliwości rozwojowe w województwie wielkopolskim (OSI) stanowiącym załącznik 8.17 do Regulaminu konkursu).  

- w ramach przedmiotowego konkursu w przypadku Regionalnych OSI (problemowych) stosowana jest preferencja punktowa dla projektów realizowanych na określonych terenach tj. na wiejskich obszarach funkcjonalnych wymagających wsparcia procesów rozwojowych;
- OSI ośrodków subregionalnych to dodatkowe koperty finansowe dla ośrodków subregionalnych i ich obszarów funkcjonalnych – Leszno, Piła, Konin, Gniezno, dla których wydzielono osobną alokację środków.

Charakterystyka powyższych rodzajów OSI znajduje się w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych WRPO 2014+ (wersja aktualna nr 1.26 z 24 lutego 2017 r.) oraz Zasadach i kryteriów wyznaczania obszarów funkcjonalnych w województwie wielkopolskim. Dokument wdrożeniowy zaktualizowanej Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2020 roku.

Podsumowując: kryterium premiujące nr 1 „Projekt realizowany jest na obszarze o najniższej dostępności do usług warunkujących możliwości rozwojowe (regionalne OSI) (nie dotyczy projektów zgodnych z Mandatem Terytorialnym poszczególnych OSI Ośrodków Subregionalnych)” odnosi się wyłącznie do gmin wykazanych w załączniku nr 8.17 przedmiotowego konkursu (OSI wiejskie) oraz nie dotyczy projektów zgodnych z Mandatem Terytorialnym poszczególnych OSI Ośrodków Subregionalnych (miasta: Leszno, Piła, Konin, Gniezno).