Zakończyliśmy głosowanie w trzeciej, specjalnej edycji Plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”. Poznaliśmy laureatów czterech kategorii. Gratulujemy i pytamy – jak czują się w roli zwycięzców i co robili, aby osiągnąć sukces.
Majowa edycja Plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” była już trzecią, w której mieszkańcy wybrali najlepsze projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich w naszym regionie. W tym roku, konkurs miał jednak szczególny charakter. Nominowaliśmy przedsięwzięcia, które w ostatnich dwóch dekadach przyczyniły się do rozwoju Wielkopolski. Doskonale pokazują różnorodność i rozmiar wsparcia, jakie oferuje Wspólnota, ale również zaangażowanie mieszkańców i samorządów, w zmienianiu otaczającej ich rzeczywistości.
Dziękujemy wszystkim głosującym, którzy jak zwykle nie zawiedli. Oddaliście tysiące głosów, przez co walka o zwycięstwo we wszystkich kategoriach trwała do ostatnich minut.
Września stawia na edukację
Stworzenie nowoczesnej bazy edukacyjnej służącej kolejnym pokoleniom stało u podstaw projektu, powiatu wrzesińskiego. Tutejsze innowacyjne Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach zwyciężyło w kategorii „Łączą nas… badania i rozwój”.
Placówka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Działają tu m.in. pracownie hydrauliki, robotyki, pneumatyki czy elektrotechniki, służące kształceniu w obszarze przemysłu motoryzacyjnego. Z Centrum korzystają nie tylko uczniowie szkół zawodowych, ale również dorośli, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje. To odpowiedź na potrzeby rynku kształcenia zawodowego, przede wszystkim branży automotive.
– Od lat stawiamy na edukację przyszłych pracowników, którzy po ukończeniu szkoły znajdują zatrudnienie w lokalnych przedsiębiorstwach – mówi Anita Kraska, starosta wrzesiński. – Bardzo nas cieszy wyróżnienie w Plebiscycie, ponieważ to nie tylko dowód na słuszność naszych działań, ale i zachęta do realizacji kolejnych tego typu przedsięwzięć – dodaje.
Unijne pożyczki z efektem wow
Jak niezwykłe efekty przynosi korzystanie z unijnych funduszy, pokazała Piła. Zakrojony na szeroką skalę projekt rewitalizacyjny, w którym połączono dwa unijne źródła dofinansowania: dotację i środki pochodzące z programu JESSICA, zwyciężył w kategorii „Łączy nas… architektura i kultura”.
Projekt zakładał rewitalizację sześciu hektarów terenów w ścisłym centrum miasta. Powstały m.in. chodniki i ścieżki rowerowe, kładka, elementy małej architektury, miejsca piknikowe, a także skateplaza – jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Wspólnie z młodymi ludźmi, którzy dzielili się pomysłami na etapie planowania, możliwe stało się wykorzystanie terenów wyłączonych z użytku. Dziś korzystają z nich mieszkańcy w każdym wieku, przez cały rok.
– Ważne i cenne są dla nas wszystkie głosy zadowolenia mieszkańców. Inne samorządy mogą inspirować się naszymi działaniami – mówi Beata Dudzińska prezydent Piły. – Zwycięstwo w Plebiscycie to kolejna okazja do promocji naszych terenów nadrzecznych przed szerszym gronem odbiorców, nie tylko z Wielkopolski. Cieszymy się, że nasze starania zostały docenione – dodaje.
Nauka w duchu ekologii
Inwestycje w edukację ekologiczną są równie ważne, jak służące środowisku przedsięwzięcia infrastrukturalne. Ta myśl od lat rozwijana jest w powiecie kaliskim, konkretnie w Opatówku. W tutejszym Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka powstała najnowocześniejsza szklarnia dydaktyczna w Europie Wschodniej. Imponujące centrum nauki umożliwia prowadzenie zajęć, badań i doświadczeń związanych z roślinami. Uczy się tutaj młodzież efektywnego i ekologicznego prowadzenia gospodarstw.
Właśnie ten projekt, po zaciętej walce, zwyciężył w kategorii „Łączy nas… dobry klimat”.
– To dla nas nie tylko wielki zaszczyt, ale również potwierdzenie, że nasze działania mają ogromne znaczenie edukacyjne i społeczne – przekonuje Jan Adam Kłysz, starosta kaliski. – Nasza nowoczesna szklarnia jest symbolem przyszłości kształcenia zawodowego. Młodzież ma szansę zdobywania wiedzy w nowoczesnych warunkach. Zwycięstwo w plebiscycie to także ich zasługa. Uczniowie bowiem, wraz z nauczycielami i pracownikami samorządu aktywnie promowali projekt – dodaje.
Dla seniorów i nieuleczalnie chorych
Laureatem kategorii „Łączy nas… społeczna misja” zostało Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Organizacja wybudowała w Pile stacjonarne hospicjum z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Specjalizuje się w opiece długoterminowej i paliatywnej. Zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i wolontariuszy, pozwala osobom cierpiącym i znajdującym się w schyłkowym okresie życia, zachować godność i spokój.
– Zwycięstwo w Plebiscycie to dla nas ogromne wyróżnienie, a także wyraz aprobaty dla naszych działań i znak, że tego rodzaju wsparcie jest bardzo potrzebne – mówi Sławomir Graczyk, zastępca dyrektora ZOL i Hospicjum. – O Plebiscycie informowaliśmy szeroko, pokazując jak wiele dobra czynimy dla osób w trudnych chwilach, w których muszą radzić sobie z chorobą. To więc nagroda za ciężką, codzienną pracę, jaką zespół Towarzystwa wykonuje, realizując misję, do której został powołany.
Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się na stronie Plebiscytu. Po wakacjach, uczestnicy spotkają się podczas eventu „Jak wiele nas łączy”. Poza wręczeniem nagród, odbędą się również panele dyskusyjne, w których beneficjenci podzielą się swoim doświadczeniem w realizacji unijnych przedsięwzięć oraz nadziejami związanymi z nową perspektywą finansową. Wydarzenie będzie można śledzić na kanale YouTube.
Dominik Wójcik