Jedni uciekają przed konfliktami zbrojnymi, inni szukają nowego, lepszego życia. Są też tacy, którzy ze swojego ojczystego kraju wyjeżdżają, by zarobić. Różni ich wiele, łączy zaś konieczność integracji z lokalnym środowiskiem. W wyzwaniach migrantów wspierają Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.
Zgodnie z danymi Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w 2024 roku w regionie przebywało przeszło 105 tys. migrantów. To ponad 6 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej cudzoziemców do naszego województwa przybywa z Ukrainy, Białorusi, Gruzji oraz Indii. Powody bywają różne. Ukraińcy przede wszystkim uciekają przed konfliktem zbrojnym, który trwa w ich kraju od przeszło dwóch lat. Gruzini i Hindusi najczęściej kierują się względami ekonomicznymi. Powszechną przyczyną wyjazdu z ojczyzny jest też trudna sytuacja społeczno-polityczna, z czym mamy do czynienia w Rosji i Białorusi, a także w niektórych krajach Ameryki Południowej, skąd również przybywa wielu migrantów.
Niskie bezrobocie, ciekawe położenie
Cudzoziemcy wybierają Wielkopolskę z kilku przyczyn. Jedną z nich jest utrzymująca się na niskim poziomie od wielu lat stopa bezrobocia. W regionie nie brakuje również ofert pracy – zarówno dla pracowników nisko- jak i wysoko wykwalifikowanych. Szansę na znalezienie zatrudnienia są duże. Jednocześnie Wielkopolska to jeden z największych i najbogatszych regionów Polski o wysokim stopniu rozwoju gospodarczego i z licznymi zakładami przemysłowymi.
- Nie bez znaczenia pozostaje również położenie geograficzne. Jesteśmy ważnym punktem na trasie Warszawa-Berlin, blisko stąd nad morze i w góry – mówi Grzegorz Grygiel, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. - Cudzoziemcy kupują w Wielkopolsce mieszkania, otwierają własne firmy i coraz bardziej związują swoją przyszłość z naszym regionem – dodaje.
Napływ dużej liczby migrantów w stosunkowo krótkim czasie wpływa na struktury lokalnej społeczności. Dlatego integracja ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu i spójności społecznej.
- Trzeba pamiętać, że to zawsze proces dwutorowy – zaznacza Grzegorz Grygiel. - Tak samo, jak migranci uczą się polskiego języka i kultury, tak i my poznajemy ich tradycje i zwyczaje – tłumaczy.
W regionie poziom integracji jest zróżnicowany. Zależy głównie od narodowości i przyczyn opuszczenia ojczyzny.
- Osoby, które wiążą przyszłość z Polską, chętniej się integrują. Do tej grupy należą m.in. Ukraińcy, którzy najlepiej zaadaptowali się w kontekście językowym, kulturowym i społecznym – mówi Grzegorz Grygiel. - Inna sytuacja ma miejsce z migrantami zarobkowymi. Zaliczają się do nich głównie obywatele krajów Ameryki Południowej i Azji. Mają problem z przyswajaniem języka i adaptacją – dodaje.
Jako że państwa zrzeszone w Unii Europejskiej prowadzą wspólną politykę migracyjną, Fundusze Unijne wspierają w poszczególnych krajach instytucje oferujące pomoc migrantom. Jedną z nich jest działający w Wielkopolsce Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, który realizuje projekt „Wsparcie wielkopolskich migrantów” w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027.
Dla migrantów i mieszkańców
Przedsięwzięcie stanowi kontynuację działań podjętych przez ROPS w 2021 roku. Również dzięki unijnej dotacji w Poznaniu, Pile, Lesznie, Koninie i Kaliszu powstały Centra Integracji Cudzoziemców (CIC), gdzie mogą oni uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów.
- Obecny projekt realizowany przy pomocy CIC polega na szerokiej pomocy cudzoziemcom w procesie integracji. Przewidziano kursy językowe, pomoc doradcy zawodowego i psychologa oraz kursy zawodowe – wymienia Krzysztof Jedynak, kierownik Działu Polityki Migracyjnej w ROPS w Poznaniu. - Każdy uczestnik ma ustalany indywidualny plan działania, według którego udzielamy mu pomocy – dodaje.
Jak dotąd największym zainteresowaniem cieszą się kursy językowe. Migranci zdają sobie bowiem sprawę, że znajomość polskiego nie tylko pomoże im w integracji, ale pozwoli też na znalezienie lepszej pracy. Szkolenia zawodowe rozpoczną się niebawem.
To jednak nie wszystko. Przewidziano także wsparcie społeczeństwa przyjmującego cudzoziemców.
- Działania skierowane są m.in. do pracowników instytucji pomagających migrantom i polegają na organizacji warsztatów i spotkań sieciujących. Mają one na celu tworzenie przestrzeni do dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk – mówi Krzysztof Jedynak. - Podejmujemy również działania związane z upowszechnieniem wiedzy społeczeństwa w obszarze zagadnień związanych z migracją poprzez ukazanie jej pozytywnego charakteru. Wszystko to ma przyczynić się do lepszej integracji społeczeństwa – dodaje.
Podobne przedsięwzięcia realizuje w całym regionie ponad 50 innych podmiotów. Działania dotyczą wsparcia nie tylko migrantów, ale również innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i zmagających się z problemami na rynku pracy. Do większości projektów rekrutacja już się rozpoczęła. Ich listę można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.
***
Do 25 października potrwa konkurs, w którym dofinansowania mogą zdobyć projekty wspierające osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. W puli znajduje się ponad 35 mln zł. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Dominik Wójcik