Zdobywanie nowych kwalifikacji i gromadzenie zawodowych doświadczeń to okazje do zwiększenia swoich szans na zmieniającym się rynku pracy. W rozwoju kariery zawodowej pomagają nam szkolenia i certyfikowane kursy dofinansowane z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.
Dzisiejszy rynek pracy jest wymagający, czasem nieprzewidywalny. Część zawodów odchodzi do lamusa, inne się zmieniają. Galopująca rewolucja technologiczna, cyfryzacja i automatyzacja procesów także wymuszają zmiany. Biorąc udział w szkoleniach, zdobywamy nowe umiejętności, rozwijamy się i dajemy sobie szansę na satysfakcjonujące zawodowe życie. Dla pracowników to droga do awansu, a dla świadomych menedżerów – środek do zwiększenia konkurencyjności firmy. Trendy szkoleniowe wskazują, że w najbliższych latach będzie rosło znaczenie nauki języków obcych. Firmy będą chętnie inwestować w rozwój kompetencji językowych pracowników, co przełoży się na wzrost konkurencyjności i otworzy przedsiębiorstwa na nowe rynki zbytu. Pracodawcy inwestują również w szkolenia z umiejętności miękkich, które coraz częściej nazywane są „power skills”. Współpraca, komunikacja, praca zespołowa, kreatywność, elastyczność, zarządzanie czasem i empatia nabrały znaczenia w dobie pracy hybrydowej. Nie tylko wpływają na atmosferę, jakość pracy i budowanie silnej kultury organizacyjnej, ale też wymagają nowego podejścia, szczególnie na stanowiskach kierowniczych.
Albo edukacja, albo eliminacja
O tym, że bez szkoleń nie ma nowoczesnego biznesu, przekonana jest Lilianna Gilowska. Od dwudziestu lat pracuje w netmarketingu, prowadząc firmę oferującą usługi z zakresu zdrowia i urody. Aby dotrzeć do nowych klientów, skorzystała z Bazy Usług Rozwojowych (BUR), realizując szkolenie dotyczące social mediów.
– Pandemia zmieniła sposób prowadzenia biznesu. Kiedyś dominowały spotkania twarzą w twarz, dziś z klientami spotykam się głównie na różnego rodzaju komunikatorach. Świat social mediów rozwinął się na tyle, że dziś jest to miejsce, w którym najszybciej można pozyskać nowych odbiorców. Zdecydowałam się więc na profesjonalne szkolenie, bo od lat w prowadzeniu biznesu kieruję się swoją maksymą: albo edukacja albo eliminacja – opowiada. – W tak dynamicznie zmieniającym się świecie, jedyna pewna rzecz to zmiany. Trzeba za nimi nadążać. Dla mnie to szkolenie było nie tylko okazją poszerzenia wiedzy, ale też wyjściem ze strefy komfortu i podążaniem za trendami. Chcę być na czasie. Każdy przedsiębiorca powinien stawiać na szkolenia, bo tylko w ten sposób możemy w pełni odpowiadać na zmieniające się oczekiwania klientów – podkreśla.
Profesjonalne wsparcie
Przedsiębiorcy i pracownicy z Wielkopolski, którzy również chcą skorzystać ze szkoleń, powinni zajrzeć do Bazy Usług Rozwojowych. Czekają tam tysiące ofert. Wśród nich są szkolenia, kursy zawodowe, doradztwo, coaching, mentoring. Grupą docelową usług rozwojowych jest kadra zarządzająca oraz pracownicy przedsiębiorstw, głównie sektora MŚP.
– Inwestowanie w szkolenia pracowników jest dziś kluczowe, ponieważ poza oczywistymi korzyściami, takimi jak wzrost wiedzy i kompetencji, przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku firmy – mówi Anna Nadstawska, kierownik Zespołu Usług Rozwojowych w Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. – Szkolenia wzmacniają zaangażowanie pracowników, poprawiają relacje w zespole i podnoszą pewność siebie w sytuacjach zawodowych. Dzięki zdobywaniu nowej wiedzy pracownicy stają się bardziej decyzyjni, kreatywni i otwarci na podejmowanie nowych wyzwań, co bezpośrednio wpływa na sukces firmy na rynku – podkreśla.
Wsparcie z Funduszy Europejskich pokrywa do 70% wartości kosztów usług rozwojowych. Limit dofinansowania dla jednego przedsiębiorcy jest zależny m.in. od liczby pracowników w jego firmie.
Wszystkie usługi szkoleniowe, które znajdują się w Bazie, realizują zweryfikowane firmy, instytucje szkoleniowe i doradcze, dysponujące odpowiednimi certyfikatami jakości.
– Największą zaletą Bazy Usług Rozwojowych jest rozbudowana wyszukiwarka, która umożliwia dostęp do szerokiego wyboru usług z różnych kategorii. Dodatkowym atutem jest szczegółowy zapis każdej usługi w zakresie realizowanego programu, doświadczenia trenerów, możliwych do zdobycia kompetencji/kwalifikacji. To sprawia, że użytkownicy mogą łatwo znaleźć i wybrać oferty najlepiej dopasowane do swoich potrzeb – podkreśla Anna Nadstawska.
Szkolenie = zysk
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. jest jednym z pięciu operatorów BUR działających w regionie.
– W poprzedniej perspektywie zrealizowaliśmy dwa projekty związane z usługami rozwojowymi. Łącznie ze wsparcia skorzystało ponad 5,2 tys. firm i ponad 16 tys. osób – mówi Anna Nadstawska. – Chociaż szkolenia obejmowały różnorodne branże, największym zainteresowaniem cieszyły się kursy związane z szeroko rozumianą branżą beauty. Wybierane były też usługi związane z nabywaniem kompetencji miękkich, np. komunikacją w zespole czy marketingiem w firmie. Popularne były też szkolenia językowe, a także z sektora IT i medycyny. Aktualnie jesteśmy na początku realizacji kolejnego projektu, który potrwa aż do grudnia 2028 r. Do tej pory przeprowadziliśmy trzy nabory wniosków. Zawarliśmy (łącznie z Partnerem) 556 umów z przedsiębiorcami. Dzięki nim z różnego rodzaju usług skorzystało już aż 1 433 osób. W obecnej perspektywie finansowej wzrosło (o ok. 10% w porównaniu z poprzednią perspektywą) zaangażowanie finansowe przedsiębiorców, co sprawia, że udział w projekcie jest bardziej przemyślany. Dzięki temu wsparcie jest lepiej dopasowane do rzeczywistych potrzeb firm. To pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych środków – dodaje.
Zachęcamy przedsiębiorców do skorzystania z bogatej oferty szkoleń znajdującej się w BUR. To szansa na podniesienie kompetencji pracowników i zwiększenie konkurencyjności firmy. Aby skorzystać ze wsparcia, warto odwiedzić jednego z operatorów bazy w naszym regionie (szczegółowe informacje kontaktowe w ramce).
Prowadzisz firmę i szukasz szkoleń dla siebie i pracowników? Skorzystaj z Bazy Usług Rozwojowych. Więcej informacji znajdziesz u poszczególnych operatorów.
Subregion koniński
Projekt: „Usługi rozwojowe - inwestycja w kapitał ludzki w podregionie konińskim”
Operator: Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie
nr tel. 632 453 095, wew. 23, 24
e-mail: arr@arrkonin.org.pl
www.uslugirozwojowe.arrkonin.org.pl
Subregion kaliski
Projekt: „Subregion kaliski inwestuje w kadry!”
Operator: Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości
tel. +48 62 764 12 42
e-mail: sekretariat@inkubator.kalisz.pl
www.inkubator.kalisz.pl
Subregion leszczyński
Projekt: „Usługi rozwojowe dla pracowników i pracodawców podregionu leszczyńskiego”
Operator: Krajowa Izba Gospodarcza
tel. 22 630 96 00, 630 96 87, +48 22 630 98 88
e-mail: podregion_leszczynski_ur@kig.pl
www.podregionleszczynski.pl
Subregion poznański
Projekt: „Usługi rozwojowe dla Twojego biznesu”
Operator: Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o
nr tel. +48 61 656 35 00, +48 61 650 62 69, +48 61 650 63 71
e-mail: info@warp.org.pl, uslugirozwojowe@warp.org.pl
warp.org.pl
Subregion pilski
Projekt: „Usługi rozwojowe w subregionie pilskim - szansą na zmianę”
Operator: Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A.
nr tel. +48 61 671 04 81
e-mail: fripww.poznan@gmail.com
www.rozwijamy.eu
Łukasz Karkoszka