Na zdjęciu widoczna jest fasada szkoły, która składa się z trzech pięter. Widzimy wejście główne i odnowioną elewację, z dominującym kolorem pomarańczowym i białym. Przed budynkiem rosną drzewa. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Czy znasz korzyści termomodernizacji?

Prawie 30% zanieczyszczeń produkowanych przez człowieka powodujących powstawanie gazów cieplarnianych pochodzi z sektora budowlanego i energetycznego. Problem częściowo rozwiązuje termomodernizacja, która przyczynia się m.in. do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, co pomaga w walce ze smogiem. Przykłady udanych działań termomodernizacyjnych znajdziemy zarówno w dużych, jak i małych gminach Wielkopolski. Dziś przyglądamy się Miejskiej Górce.

Termomodernizacja przynosi wiele korzyści. Z jednej strony mówimy o ochronie środowiska, z drugiej zaś o względach ekonomicznych. Dodatkowo modernizacja energetyczna poprawia również estetykę otoczenia.

- Gospodarka energetyczna stała się głównym obszarem inwestycji realizowanych przez samorządy. Wynika to nie tylko z szerokich korzyści takich działań, ale także ze stale zwiększającej się świadomości ekologicznej mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostają także coraz bardziej restrykcyjne wymogi, do których wszyscy musimy się dostosować – mówi Michał Różycki, prezes firmy Chartari sp. z o.o., która wspiera gminy w procesie termomodernizacji.

Projekty termomodernizacyjne są z reguły na tyle kosztowne, że samorządy nie są w stanie udźwignąć ich samodzielnie. Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie. Kolejne gminy podpisują umowy umożliwiające prowadzenie prac termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej. Na pierwszy plan wychodzą szkoły, przedszkola, remizy strażackie czy urzędy.

- Obecny kształt programu regionalnego dla Wielkopolski wyeliminował niektóre problemy przeszłości i wprowadził najlepsze możliwe rozwiązania – przekonuje Michał Różycki. - Beneficjenci mogą skorzystać ze wsparcia na termomodernizację, ale także na dodatkowe prace – odmalowanie wnętrz czy wymianę posadzek. Bardzo ważne są też środki na edukację ekologiczną, która podnosi społeczną świadomość – dodaje.

Z unijnego wsparcia w dziedzinie ochrony środowiska korzysta m.in. Miejska Górka.

Pożeracze energii do remontu

Samorząd od lat prowadzi różnego rodzaju działania proekologiczne. Jednym z najważniejszych jest budowa kanalizacji sanitarnej. Prace zostaną w tym roku ukończone. Wtedy gmina będzie skanalizowana prawie w całości. Dla części mieszkańców, dla których doprowadzenie sieci było ekonomicznie nieuzasadnione, przygotowano program dopłat do budowy przydomowych oczyszczalni. Sukcesywnie wymieniane są także oprawy oświetleniowe na energooszczędne typu LED.

Fotografia przedstawia dwa budynki szkoły widziane z boku. Ich elewacja jest odnowiona, składa się głównie z pomarańczowego i białego koloru. Widoczny jest również duży plac oraz roślinność. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

W gminie regularnie prowadzona jest także termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. W ostatnim czasie, przy unijnym wsparciu, modernizację przeszły dwa budynki zespołu szkół przy ul. Marii Konopnickiej.

- Wybraliśmy obiekty należące do naszej największej placówki edukacyjnej, do której uczęszcza ponad 60% dzieci z gminy – mówi Piotr Poprawa, Naczelnik Wydziału Inwestycyjnego. - Jeden z budynków pochodzi z lat 70., drugi z 80. ubiegłego wieku. Materiały budowlane były wtedy trudno dostępne, dlatego energooszczędność schodziła na dalszy plan. Oba obiekty były wręcz pożeraczami energii. Nie miały szczelnych okien, izolacji przegród zewnętrznych, a instalacje grzewcze nie spełniały współczesnych wymagań, powodując utraty ciepła i generując wysokie koszty – przyznaje.

cudzysłów Wśród wykonanych prac znalazły się m.in. modernizacja systemu grzewczego, ocieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej czy wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Istotny był również montaż systemu fotowoltaicznego oraz wymiana oświetlenia na LED.

- Oszczędność energii, mniejsze koszty utrzymania budynków i poprawa estetyki – to główne efekty przeprowadzonych prac – mówi Piotr Poprawa. - W naszej gminie dbamy o ekologię i ochronę środowiska, dlatego taki projekt w tym miejscu był po prostu naszym obowiązkiem. Przed nami kolejne wyzwania – termomodernizacja szkół podstawowych w Konarach i Dłoni – dodaje.

Unijne wsparcie na termomodernizację

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór wniosków na projekty w ramach wspierania efektywności energetycznej i redukcji gazów cieplarnianych. Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć wynosi 150 mln zł.

 Ilustracja ukazuje trzech mężczyzn w odzieży roboczej i białych kaskach, którzy montują na dachu panele fotowoltaiczne. Zdjęcie pochodzi z adobe stock.

Do 6 grudnia br. o wsparcie starać mogą się państwowe jednostki budżetowe, w tym m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedszkola, szkoły i inne placówki edukacyjne, zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe czy instytucje kultury.

Pieniądze wesprą działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym z instalacją urządzeń OZE, modernizacją źródeł ciepła lub podłączenia do sieci ciepłowniczej. Środki można przeznaczyć na ocieplenie obiektu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne, modernizację systemów grzewczych czy wykorzystanie inteligentnych systemów monitorowania i zarządzania energią. Ponadto dotacje będzie można wydać m.in. na działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców.

Więcej informacji na temat konkursu termomodernizacyjnego z puli programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski można znaleźć tutaj.

Dominik Wójcik