Prawie 30% zanieczyszczeń produkowanych przez człowieka powodujących powstawanie gazów cieplarnianych pochodzi z sektora budowlanego i energetycznego. Problem częściowo rozwiązuje termomodernizacja, która przyczynia się m.in. do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, co pomaga w walce ze smogiem. Przykłady udanych działań termomodernizacyjnych znajdziemy zarówno w dużych, jak i małych gminach Wielkopolski. Dziś przyglądamy się Miejskiej Górce.
Termomodernizacja przynosi wiele korzyści. Z jednej strony mówimy o ochronie środowiska, z drugiej zaś o względach ekonomicznych. Dodatkowo modernizacja energetyczna poprawia również estetykę otoczenia.
- Gospodarka energetyczna stała się głównym obszarem inwestycji realizowanych przez samorządy. Wynika to nie tylko z szerokich korzyści takich działań, ale także ze stale zwiększającej się świadomości ekologicznej mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostają także coraz bardziej restrykcyjne wymogi, do których wszyscy musimy się dostosować – mówi Michał Różycki, prezes firmy Chartari sp. z o.o., która wspiera gminy w procesie termomodernizacji.
Projekty termomodernizacyjne są z reguły na tyle kosztowne, że samorządy nie są w stanie udźwignąć ich samodzielnie. Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie. Kolejne gminy podpisują umowy umożliwiające prowadzenie prac termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej. Na pierwszy plan wychodzą szkoły, przedszkola, remizy strażackie czy urzędy.
- Obecny kształt programu regionalnego dla Wielkopolski wyeliminował niektóre problemy przeszłości i wprowadził najlepsze możliwe rozwiązania – przekonuje Michał Różycki. - Beneficjenci mogą skorzystać ze wsparcia na termomodernizację, ale także na dodatkowe prace – odmalowanie wnętrz czy wymianę posadzek. Bardzo ważne są też środki na edukację ekologiczną, która podnosi społeczną świadomość – dodaje.
Z unijnego wsparcia w dziedzinie ochrony środowiska korzysta m.in. Miejska Górka.
Pożeracze energii do remontu
Samorząd od lat prowadzi różnego rodzaju działania proekologiczne. Jednym z najważniejszych jest budowa kanalizacji sanitarnej. Prace zostaną w tym roku ukończone. Wtedy gmina będzie skanalizowana prawie w całości. Dla części mieszkańców, dla których doprowadzenie sieci było ekonomicznie nieuzasadnione, przygotowano program dopłat do budowy przydomowych oczyszczalni. Sukcesywnie wymieniane są także oprawy oświetleniowe na energooszczędne typu LED.
W gminie regularnie prowadzona jest także termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. W ostatnim czasie, przy unijnym wsparciu, modernizację przeszły dwa budynki zespołu szkół przy ul. Marii Konopnickiej.
- Wybraliśmy obiekty należące do naszej największej placówki edukacyjnej, do której uczęszcza ponad 60% dzieci z gminy – mówi Piotr Poprawa, Naczelnik Wydziału Inwestycyjnego. - Jeden z budynków pochodzi z lat 70., drugi z 80. ubiegłego wieku. Materiały budowlane były wtedy trudno dostępne, dlatego energooszczędność schodziła na dalszy plan. Oba obiekty były wręcz pożeraczami energii. Nie miały szczelnych okien, izolacji przegród zewnętrznych, a instalacje grzewcze nie spełniały współczesnych wymagań, powodując utraty ciepła i generując wysokie koszty – przyznaje.
Wśród wykonanych prac znalazły się m.in. modernizacja systemu grzewczego, ocieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej czy wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Istotny był również montaż systemu fotowoltaicznego oraz wymiana oświetlenia na LED.
- Oszczędność energii, mniejsze koszty utrzymania budynków i poprawa estetyki – to główne efekty przeprowadzonych prac – mówi Piotr Poprawa. - W naszej gminie dbamy o ekologię i ochronę środowiska, dlatego taki projekt w tym miejscu był po prostu naszym obowiązkiem. Przed nami kolejne wyzwania – termomodernizacja szkół podstawowych w Konarach i Dłoni – dodaje.
Unijne wsparcie na termomodernizację
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór wniosków na projekty w ramach wspierania efektywności energetycznej i redukcji gazów cieplarnianych. Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć wynosi 150 mln zł.
Do 6 grudnia br. o wsparcie starać mogą się państwowe jednostki budżetowe, w tym m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedszkola, szkoły i inne placówki edukacyjne, zakłady opieki zdrowotnej, organizacje pozarządowe czy instytucje kultury.
Pieniądze wesprą działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym z instalacją urządzeń OZE, modernizacją źródeł ciepła lub podłączenia do sieci ciepłowniczej. Środki można przeznaczyć na ocieplenie obiektu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne, modernizację systemów grzewczych czy wykorzystanie inteligentnych systemów monitorowania i zarządzania energią. Ponadto dotacje będzie można wydać m.in. na działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców.
Więcej informacji na temat konkursu termomodernizacyjnego z puli programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski można znaleźć tutaj.
Dominik Wójcik