Fotografia ukazuje scenę z przedstawienia odgrywanego przez dzieci. Publicznością są zaś głównie dorośli. Młodzi aktorzy wcielają się w role lotników.  Fotografię wykonali uczestnicy warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Adama Michtę

Nowe życie starego dworca

Stary dworzec w Rokietnicy pisze nowy rozdział swojej historii. Dzięki unijnemu wsparciu zmienił się w tętniącą życiem ROKO_stację – wszechstronne centrum aktywności społecznych. To wyjątkowe miejsce powstało przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Inicjatywa adaptacji pomieszczeń dawnego dworca w miejsce twórczej aktywności mieszkańców zrodziła się podczas prac nad przekształceniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych w Rokietnicy.

– Szukaliśmy rozwiązań, dzięki którym rozszerzymy ofertę usług społecznych – mówi Danuta Potrawiak, sekretarz gminy Rokietnica. – Po wybudowaniu węzła przesiadkowego z nową halą dworca kolejowego, postanowiliśmy wykorzystać potencjał historycznego budynku dotychczasowej stacji. W trakcie rozmów z PKP wynegocjowaliśmy atrakcyjną umowę najmu. Kolejnym krokiem były prace adaptacyjno-remontowe pomieszczeń, które prowadziliśmy pod nadzorem konserwatora zabytków. W efekcie powstały nowoczesne, odnowione przestrzenie sprzyjające kreatywności, spotkaniom, rozmowom i działaniom artystycznym – podkreśla.

Zdjęcie przedstawia scenę, na której stoją młodzi ludzie śpiewający do mikrofonów. Fotografię wykonali uczestnicy warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Adama Michtę

Wielofunkcyjne pomieszczenia są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które wybrzmiały w trakcie prac nad „Diagnozą potrzeb i potencjału społeczności lokalnej Gminy Rokietnica”.

– Nasza gmina jest stosunkowo młodą ze względu na populację mieszkańców i duży udział osób w wieku produkcyjnym. Potrzebowaliśmy miejsca, gdzie młodzi mogliby realizować swoje pasje, a starsi mieszkańcy spotykać się. I tak pojawiła się idea powołania ROKO_stacji – miejsca otwartego na spotkania i lokalne inicjatywy. Wyraz „ROKO” zaczerpnięty został z wpisów w mediach społecznościowych prowadzonych przez grupy mieszkańców, którzy właśnie w taki sposób zwykli określać naszą gminę – zaznacza Sylwia Zabrocka, organizator społeczności lokalnej.

ROKO_stacja zainaugurowała swoją działalność na początku lutego. Młodzi skorzystali już z zajęć artystycznych – z grafiki czy fotografii oraz warsztatów teatralnych i tanecznych (modern jazz), a także z zajęć rozwojowych i indywidualnego poradnictwa psychologicznego. Kierunki te będą w ROKO_stacji kontynuowane. Niedługo ruszą również zajęcia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, a także aktywnych zawodowo mieszkańców. Aktualnie trwa przygotowywanie oferty warsztatów.

Część środków na remont i adaptację pomieszczeń pozyskano ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach projektu „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych” finansowanego z programu regionalnego.

ŁK