Na zdjęciu widoczni uczestnicy zajęć, siedzący w ławkach, w przestronnej sali. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Uczą się przyszłości

Trwa transformacja Wielkopolski Wschodniej. Jej powodzenie w dużej mierze zależy od ludzi. Nowe technologie wymagają specjalistów, dlatego Akademia Nauk Stosowanych w Koninie kształci kadry przyszłości. Wspiera ją Unia Europejska, bo bez wykształconych fachowców zmiana pozostanie tylko planem.

Projekty oferujące szkolenia i kursy zawodowe oraz możliwość przekwalifikowania się, skierowane do osób pracujących w branży energetyczno-wydobywczej, są jednym z filarów transformacji Wielkopolski Wschodniej. To ważne, gdyż na tym sektorze przez lata opierała się lokalna gospodarka. Dość powiedzieć, że jeszcze w 2023 roku w samej grupie ZE PAK pracowało przeszło 2,7 tys. osób, i to mimo drastycznego spadku zatrudnienia, które przedsiębiorstwo notowało przez ostatnie lata. Wspierane przez Fundusze Europejskie projekty pomagały im w odnalezieniu swojego miejsca na rynku pracy.

Jednak, aby transformacja zakończyła się sukcesem, nie wolno pozostawać „tu i teraz”. Niezbędne jest śmiałe patrzenie w przyszłość. Zadbać trzeba zatem o kształcenie młodzieży i dorosłych w zawodach, które już teraz są pożądane, a w przyszłości staną się absolutnie kluczowe dla rozwoju tego obszaru. Konińska Akademia Nauk Stosowanych wybrała drogę, którą chce podążać. Na swój projekt pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej – 8,5 mln zł. Natomiast całkowity koszt to ponad 12 mln zł. To przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym dla programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.

Dobra odpowiedź na zmiany

Akademia przez niemal ćwierć wieku skutecznie wpisała się w edukacyjny i społeczny krajobraz miasta i okolicy. Wsparcie procesu transformacji było naturalną konsekwencją ścieżki obranej przez uczelnię.

Fotografia przedstawia kursantów, którzy przyglądają się działaniu urządzenia. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

– Pomysł pojawił się w 2021 roku. Jako placówka o charakterze subregionalnym staramy się aktywnie uczestniczyć w procesach społeczno-gospodarczych, które zachodzą w naszym regionie – mówi dr hab. Artur Zimny, prof. i rektor ANS w Koninie. – Zaproponowaliśmy więc projekt, który jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w Koninie i ościennych powiatach. Naszym zdaniem dobrze wpisuje się w inteligentne specjalizacje Wielkopolski Wschodniej. Umożliwia mieszkańcom zdobycie przyszłościowych kompetencji, uświadamia też ciągłą potrzebę dokształcania i doskonalenia zawodowego. To strategiczne przedsięwzięcie dla całej Wielkopolski Wschodniej – dodaje.

Projekt skierowany jest do osób, które chcą zmienić lub podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje w dziedzinach, które w przyszłości staną się motorem rozwoju naszego regionu: logistyce, odnawialnych źródłach energii, automatyzacji procesów produkcyjnych i technologiach wodorowych. Akademia oferuje bezpłatne studia I stopnia (automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, logistyka) i II stopnia (zarządzanie i inżynieria produkcji). Ponadto można się zapisać na studia podyplomowe (budownictwo energooszczędne i alternatywne źródła energii, logistyka i zarządzenie łańcuchem dostaw, oszczędne wytwarzanie) oraz trzysemestralne kształcenie specjalistyczne (odnawialne źródła energii, gospodarka magazynowa). Proponuje również szkolenia i kursy, m.in. eksploatacji pojazdów elektrycznych i wodorowych, obsługi obrabiarek CNC, instalacji pomp ciepła i klimatyzacji, projektowania i instalacji systemów fotowoltaicznych czy transportu i logistyki. Dodatkowo prowadzone są techniczne kursy języków angielskiego i niemieckiego.

Wszystkie formy kształcenia realizowane są w trybie niestacjonarnym, co pozwala uczestnikom na pogodzenie nauki z obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi. Wsparcie planowane jest dla 1,5 tys. osób, z czego ponad 400 na tradycyjnych studiach. Odbędzie się kilka edycji poszczególnych studiów i kursów.

Świetna szansa

Projekt rozpoczął się w lipcu 2024 roku. Dotychczas w ramach różnych form naukę rozpoczęło przeszło 300 osób.

Wśród nich jest Adam Kujawiński, student pierwszego roku zarządzania i inżynierii produkcji.

Ilustracja ukazuje studentów, którzy przy stanowiskach, uczą się korzystać z zaawansowanego sprzętu. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

– To dla mnie okazja do rozwoju zawodowego. Umożliwia pozyskanie wiedzy w obszarach, które są przyszłościowe i pożądane na rynku pracy. Od ponad siedmiu lat zdobywam doświadczenie w organizacji procesów produkcyjnych. Interesuje mnie m.in. wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach, a ten kierunek świetnie łączy wiedzę techniczną z umiejętnościami zarządczymi – wyjaśnia. – W przyszłości planuję rozwijać się w branży produkcyjnej na stanowiskach menadżerskich. W dłuższej perspektywie chciałbym natomiast stworzyć własny biznes konsultingowy specjalizujący się w doradztwie i szkoleniach. Wierzę, że projekt jest na to świetną szansą – dodaje.

Zakończyły się już pierwsze kursy, m.in. obrabiarek CNC. Uczestniczyło w nich łącznie około 40 osób. Jedną z nich był Robert Zawadziński.

– Planuję zakup własnej frezarki CNC. Kurs wydawał się idealnym przygotowaniem. Nauczyłem się podstaw programowania i przygotowania maszyny do pracy, ustawiania narzędzi i baz materiału. Odświeżyłem sobie również wiedzę dotyczącą rysunków technicznych – mówi. – Tego typu projekty polecam każdemu. Kurs prowadzony był na profesjonalnym sprzęcie, a prowadzący byli znakomicie przygotowani merytorycznie – dodaje.

Jak dotąd z projektu skorzystały 304 osoby. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie internetowej. Osoby zainteresowane udziałem mogą zgłaszać się pod numerem telefonu, 63 249 72 37; 63 249 72 34 bądź kontaktować mailowo rekrutacja@konin.edu.pl. Działania skierowane są do osób, które ukończyły 18 lat, i mieszkają bądź pracują na terenie Wielkopolski Wschodniej.

Więcej na temat działań Akademii Nauk Stosowanych w Koninie dowiesz się z poniższego filmu.

Dominik Wójcik