Z Funduszami Europejskimi Lokalne Grupy Działania stają się katalizatorem zmian w małych społecznościach. O tym, że nawet mały grant może wiele zmienić rozmawiano w Lesznie, Kaliszu, Poznaniu, Pile i Koninie.
Spotkania, które odbyły się na przełomie lutego i marca br., były okazją do podsumowania dotychczasowych aktywności Lokalnych Grup Działania w ramach Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) - instrumentu terytorialnego wprowadzonego w ramach programu regionalnego. Przypomnijmy, że LGD są rodzajem oddolnego partnerstwa terytorialnego. Zrzeszają przedstawicieli lokalnych organizacji sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz mieszkańców działających na rzecz lokalnej społeczności. W Wielkopolsce działa trzydzieści tego typu podmiotów.
W obecnej perspektywie LGD dysponują budżetem na poziomie ponad 128 mln euro. Pieniądze pochodzą z trzech źródeł: 78,4 mln euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), prawie 30 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS Plus) i 20 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Dwa ostatnie są częścią programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.

To zasadnicza zmiana dla potencjalnych beneficjentów ubiegających się o pomoc za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania. Trzy fundusze: rolny, rozwoju regionalnego i społeczny oznaczają szerszy wybór inicjatyw, na które można pozyskać środki.
Pierwsze konkursy na działania infrastrukturalne LGD ogłosiły jesienią ubiegłego roku. Do rozdysponowania była pula ponad 62 mln zł. Wnioskodawcy złożyli ponad 132 wnioski na realizację projektów z zakresu turystyki, kultury i odnowy wsi. Drugi nabór z tego samego zakresu potrwa od 8 do 23 kwietnia. Do podziału będzie 25 mln zł. Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć na stronach internetowych LGD.
Drugim obszarem wsparcia są projekty tzw. miękkie. Do tej pory ogłoszono już 18 naborów (o wartości ponad 16,2 mln zł) na działania z zakresu edukacji przedszkolnej, ogólnej i kształcenia zawodowego. Wystartowały również 24 nabory na przedsięwzięcia z zakresu aktywizacji społecznej osób najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz budowania lokalnego potencjału społeczeństwa obywatelskiego. Wnioski są jeszcze poddawane ocenie. O tych projektach napiszemy już wkrótce.
Przedstawiciele małych społeczności, którzy do tej pory jeszcze nie skorzystali z unijnych środków, nadal mają taką szansę. Wystarczy śledzić strony LGD.
ŁK