Radosne śmiechy i dziecięca energia już niedługo wypełnią korytarze nowego przedszkola w Szamotułach. Dzięki unijnemu wsparciu powstała tam nowoczesna placówka dostosowana do potrzeb wszystkich dzieci, umożliwiająca ich wszechstronny rozwój i szerokie wsparcie.
Pieniądze pochodzące z unijnych programów regionalnych przeznaczane są na rozwój sektora edukacji przedszkolnej w regionie. W miejscach gdzie występowały deficyty, powstało około 6 tys. miejsc dla przedszkolaków i prawie 4,5 tys. miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Rozwinęła się oferta zajęć dodatkowych, kompensacyjnych i wyrównujących. Nauczyciele i opiekunowie, dzięki szkoleniom i studiom podyplomowym, podnieśli swoje kompetencje. Dofinansowano też oddziały integracyjne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki nowym możliwościom, jakie zaczęły oferować wielkopolskie placówki, szansę na kontynuowanie zawodowej kariery otrzymali również młodzi rodzice, głównie mamy powracające na rynek pracy.
Przestrzeń dla wszystkich dzieci
W gminie Szamotuły funkcjonuje obecnie sześć przedszkoli samorządowych i tyle samo oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. W placówkach jest miejsce dla blisko 1000 dzieci od 3. do 6. roku życia. Skąd zatem pomysł na realizację projektu zakładającego budowę nowego przedszkola?
- Naszym celem jest zapewnienie bezpiecznych i nowoczesnych warunków edukacyjnych wszystkim dzieciom z terenu gminy. Przedszkole przy ulicy Hokejowej w Szamotułach jest w złym stanie technicznym – mówi Piotr Michalak, burmistrz. - Obiekt powstał jakieś 40 lat temu. Miał być jedynie przedszkolem tymczasowym, z czasem stał się jednak stałym miejscem opieki i edukacji. Obiekt nie spełnia współczesnych wymagań. Stanęliśmy przed wyborem – gruntowny remont, lub nowa placówka. Zdecydowaliśmy się na drugą opcję – dodaje.

Władze Szamotuł, wybierając inwestycję w nową placówkę, dostrzegły też inny problem.
- Obserwujemy znaczący wzrost liczby dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nowy budynek pozwala na stworzenie oddziałów integracyjnych - przestrzeni przyjaznych dla wszystkich dzieci, zapewniając komfort i bezpieczne warunki do nauki, zabawy i rozwoju – wyjaśnia Piotr Michalak.
Właściwa decyzja
Budowę rozpoczęto w czerwcu 2023 roku. Całkowity koszt inwestycji przekroczył 16 mln zł, w tym ponad 5 mln zł stanowiło unijne wsparcie. W nowym przedszkolu zorganizowano 10 oddziałów, z miejscem dla 240 dzieci. To nowoczesny budynek, którego dużym atutem jest energooszczędność.
- Przedszkole zostało zaprojektowane z myślą o różnych potrzebach edukacyjnych, także dzieci z niepełnosprawnościami – mówi Katarzyna Klimczewska, dyrektor. - Infrastruktura umożliwia im wszechstronny rozwój. Duże i jasne sale dydaktyczne zapewnią komfort i sprzyjać będą efektywnej nauce, a zielone patia, nowoczesny plac zabaw i specjalistyczne wyposażenie będą zachęcały do aktywności fizycznej i kreatywnej zabawy – dodaje.
Placówka zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, który wesprze rozwój podopiecznych w zakresie motoryki, percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej, w nauce logicznego myślenia czy zdobywaniu umiejętności społecznych.
Przedszkole oferować będzie specjalistyczne wsparcie w postaci zajęć rewalidacyjnych, logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych czy rehabilitacji ruchowej i integracji sensorycznej. Z dziećmi będzie również pracował psycholog. Dodatkowo zorganizowane zostaną zajęcia teatralne, matematyczne, taneczne czy umuzykalniające.

- Nasze przedszkole będzie się wyróżniało nowoczesnym podejściem do edukacji, integracyjnym charakterem oraz bliską współpracą z rodzicami i lokalną społecznością – mówi dyrektor. - Dzięki obecności wykwalifikowanych specjalistów dzieci będą objęte kompleksową pomocą, co pozwoli wspierać ich harmonijny rozwój i przygotować je do dalszej edukacji.
Przedszkole rozpocznie działalność we wrześniu. Część miejsc zajmą w nim dzieci z placówki przy ulicy Hokejowej. Na pozostałe prowadzona jest rekrutacja.
- Już za kilka miesięcy w tej przestrzeni zabrzmi dziecięcy śmiech, a korytarze wypełnią się radosną energią. Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć miejsce, które zapewni nie tylko opiekę, ale stanie się wręcz drugim domem dla naszych podopiecznych, pełnym ciepła, troski i inspiracji do odkrywania świata – przekonuje Katarzyna Klimczewska. - Widok dzieci wchodzących do przedszkola z uśmiechem na twarzy będzie najlepszym dowodem na to, że było warto podjąć tak duży wysiłek – dodaje.
Dzięki unijnym środkom, w przedszkolu w Konarzewie powstały dwa nowe oddziały przedszkolne. Odwiedziliśmy je z kamerą!
Dominik Wójcik