Zdjęcie wykonano w czasie konferencji. W dolnej części widać fragment publiczności. Po lewej stoją dwie prelegentki. Na środku, nad czterema fotelami, znajduje się zaś ekran, na którym wyświetlony jest slajd dotyczący omawianych treści. Autorem fotografii jest Dominik Wójcik.

Wokół transformacji – rozpoczynamy ważny projekt

Sprawiedliwa transformacja to nie tylko zmiany gospodarcze, ale także troska o lokalne społeczności. O tym jak ważne jest budowanie przyszłości, która nie wyklucza, rozmawiano 18 marca w Koninie podczas konferencji inaugurującej projekt „Wsparcie zmiany społecznej w Wielkopolsce Wschodniej”.

Aby Wschodnia Wielkopolska stała się wzorem sprawiedliwej i solidarnej zmiany, niezbędne jest wsłuchanie się w potrzeby mieszkańców. To lokalne społeczności najbardziej odczuwają skutki przemian – zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Wsparcie na poziomie lokalnym, w formie szkoleń, doradztwa czy tworzenie nowych miejsc pracy, ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa i możliwości rozwoju. Dzięki temu transformacja nie narzuci odgórnie zmian, ale będzie wspólnym wysiłkiem mieszkańców na rzecz lepszej przyszłości. O tym, czego oczekują lokalne społeczności subregionu konińskiego i jakie mają obawy, mówią wyniki badania z 2022 r. – „Mieszkańcy i instytucje polityki społecznej w obliczu transformacji energetycznej w Wielkopolsce Wschodniej – wyzwania i potrzeby”, które zaprezentowane zostały podczas konferencji.

W opinii mieszkańców

Większość (68,7%) ankietowanych jest zdania, że transformacja to słuszne działanie. Blisko połowa (46,3%) mieszkańców uważa, że zmieni ona ich życie. Wpływ będzie najbardziej widoczny w takich obszarach jak: środowisko naturalne i krajobraz, życie rodzinne i zawodowe. Zmiany, które niesie ze sobą transformacja budzą jednak obawy. Zgłosiła je niemalże jedna czwarta respondentów (przede wszystkim zatrudnionych w ZE PAK, a także osób w wieku od 30 do 44 lat). Z wywiadów z pracownikami branży wydobywczo-energetycznej wynika, że niepokoi ich przede wszystkim ryzyko wzrostu poziomu bezrobocia. Znaczna część ankietowanych uważa, że transformacja przyczyni się również do zwiększenia liczby kryzysów psychicznych. W związku z tym tak ważne jest, aby przygotować kompleksowy program wsparcia dla mieszkańców. W naszym regionie na obywatelskie wyzwania transformacji odpowiada projekt „Wsparcie zmiany społecznej w Wielkopolsce Wschodniej”.

Fotografia przedstawia licznie zgromadzoną publiczność w sali. Wszyscy zajęli miejsca na krzesłach. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik.

Trzy ścieżki wsparcia

Przedsięwzięcie ruszyło w styczniu br. Jego celem jest zwiększenie potencjału instytucji polityki społecznej oraz dwudziestu lokalnych społeczności w zarządzaniu zmianą społeczną.

cudzysłów Oferta projektu skierowana jest do kadry samorządów i instytucji polityki społecznej, a także bezpośrednio do mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży.

Projekt zakłada trzy ścieżki wsparcia. Pierwsza obejmuje bezpłatne szkolenia i programy rozwojowe dla mieszkańców (np. z przeciwdziałania przemocy, profilaktyki samotności, uzależnień, zdrowia psychicznego). Drugi moduł to granty (nawet do 0,5 mln zł) dla dwudziestu samorządów na utworzenie nowej usługi społecznej w środowisku lokalnym. Środki będą dostępne już w przyszłym roku. Co ważne, wkład własny nie będzie wymagany. Trzeci moduł to Akademia Zmiany Społecznej – cykl szkoleń dla 48 osób rozwijających kompetencje komunikacyjne, przywódcze oraz umiejętności zarządzania procesem zmiany.

Ilustracja powstała w trakcie konferencji. Widać na niej dwie prelegentki, które przemawiają do publiczności. Na środku znajdują się dwa banery. Jeden granatowy z napisem Wielkopolska. Drugi utrzymany w niebieskich barwach, z napisem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.

– Uczestnikami Akademii mogą być przedstawiciele instytucji polityki społecznej, sytemu oświaty oraz organizacji pozarządowych pracujących na terenie powiatów kolskiego, konińskiego, tureckiego, słupeckiego i miasta Konin – mówiła Olimpia Piłat-Pawlak, kierowniczka Działu Rozwoju Kadr Pomocy i Integracji Społecznej w ROPS Poznań. – Warsztaty pozwolą wzmocnić kompetencje osobiste uczestników, które następnie będą mogli wykorzystać w procesie zarządzania zmianą społeczną w swoich gminach. Rekrutację rozpoczniemy już kwietniu – podkreślała.

Przez cały okres realizacji projektu - do grudnia 2028 r. oferowane będą szkolenia, warsztaty i programy rozwojowe dla kadry polityki społecznej z obszaru zarządzania zmianą, przeciwdziałania kryzysom psychicznym oraz przemocy domowej, wzmocnienia kompetencji liderskich oraz innych kompetencji osobistych. Oprócz kadr dedykowane wsparcie będzie kierowane także do społeczności lokalnych, w tym dzieci i młodzieży.

Projekt „Wsparcie zmiany społecznej w Wielkopolsce Wschodniej” realizowany będzie do końca 2028 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 16,9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 11,8 mln zł. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Osoby zainteresowane szczegółami projektu mogą skontaktować się z pracownikami biura projektu w Koninie e-mailowo: magdalena.pomorska@rops.poznan.pl, igor.antecki@rops.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem +48 605 036 038.

Dobre praktyki ze Śląska

W regionach, w których postawiono na ludzi, efekty transformacji są trwalsze i bardziej korzystne. Potwierdziły to w swoim wystąpieniu Anna Pomykoł i Anna Bulenda z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku.

– W Śląskiem w procesie transformacji jesteśmy już od dwudziestu lat. Wierzymy w to, że jeśli ludzie są dobrze poinformowani i wiedzą z czym się mierzą, to dużo łatwiej przyjmują zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że nie dokonują się one szybko i spektakularnie. Potrzeba czasu – podkreślała Anna Pomykoł. – W naszym działaniach stosujemy trzy proste narzędzia: animację społeczności lokalnych, czyli bycie z ludźmi, mechanizm budżetu równych szans w pracy z grupami wykluczonymi i miejsca otwarte dla mieszkańców. I to się sprawdza – podkreślała.

Jednym z udanych projektów rybnickiego stowarzyszenia jest „Ryduł-to WY to MY – społeczna transformacja”. W ramach przedsięwzięcia powstały m.in. Szarlota Urban Lab – przestrzeń umożliwiająca dialog i współpracę mieszkańców czy Laboratorium Inicjatyw, polegające na organizacji konkursów na inicjatywy lokalne z zakresu ekologii, dziedzictwa kulturowego i transformacji. W Rydułtowach działa również Laboratorium Dobrych Pomysłów, w ramach którego organizowane są wizyty studyjne. Projekt to także Społeczna Kopalnia Sprawiedliwej Transformacji – miejsce w którym działa klub cyfrowej szansy dla mieszkańców i organizowane są warsztaty dla dzieci „Herosi spod Szarloty” czy spotkania z ratownikami górniczymi. Dodatkowymi elementami są Miejska Kopalnia Inicjatyw, Akademia Kobiet czy cykl warsztatów ekologicznych.

Doświadczenia regionów górniczych pokazują, że sukces transformacji gospodarczej zależy od odpowiednio zaplanowanej strategii i wsparcia społecznego. Liczy się nie tylko inwestowanie w gospodarkę, ale także w ludzi – ich edukację, zdrowie psychiczne i rozwój społeczny. Tak dzieje się właśnie w naszym regionie.

Łukasz Karkoszka