Daria, Jakub i Nikola mogą rozwijać się nie tylko zawodowo, ale też społecznie – uczestniczyć w kursach, uczyć się samodzielności, poznawać swoje mocne strony. Z takiego wsparcia unijnego korzystają też setki innych młodych ludzi w Wielkopolsce.
Projekt „Fundusze Europejskie naszą szansą na rynku pracy”, realizowany jest przez Wielkopolską Komendę OHP. Od listopada 2024 roku przystąpiło do niego 141 osób w wieku 15–17 lat. Każdy uczestnik realizuje indywidualną ścieżkę wsparcia, w której skład wchodzą: poradnictwo zawodowe, kursy komputerowe, szkolenia zawodowe (w tym zgodne z klasyfikacją ESCO), a także spotkania ze specjalistami – doradcą, dietetykiem czy psychodietetykiem. Program pozwala uczestnikom na elastyczne podejście do planowania kariery.
Kwalifikacje, realna wartość
Daria Szczecińska z Sokołowa przystąpiła do projektu z przekonaniem, że sam dyplom nie wystarczy. Zależało jej na realnym wsparciu w określeniu kierunku zawodowego oraz rozwijaniu kompetencji, które mogą przydać się w pracy.
– Wiem, że samo wykształcenie to za mało. Liczą się też umiejętności praktyczne, kompetencje cyfrowe i świadomość swoich mocnych stron. Zajęcia z doradcą zawodowym pozwoliły mi lepiej poznać swoje możliwości i skonfrontować je z realiami rynku pracy – mówi.
Wzięła udział w dwudniowym szkoleniu dotyczącym samorozwoju, organizacji czasu i kompetencji miękkich. – Pokazały mi one jak lepiej planować obowiązki – dodaje.

Jakub Braun uczy się w szkole branżowej, przygotowuje się do zawodu elektryka. Udział w projekcie był dla niego zupełnie nowym doświadczeniem. Zdecydował się na ten krok, by zdobyć dodatkowe kwalifikacje i wiedzę, a nie tylko „odhaczyć” praktyki.
– Wcześniej nie uczestniczyłem w podobnym projekcie, ale uważam, że do odważnych świat należy. Podnoszę swoje kwalifikacje i uzupełniam wiedzę w zawodzie, z którym wiążę swoją przyszłość. Szukam w sobie cech, które wyróżnią mnie spośród innych kandydatów. Wierzę, że dzięki temu poszukiwanie pracy w przyszłości będzie nieco łatwiejsze – mówi.
Nikola Majdecka z Babiaka brała udział w zajęciach z doradcą zawodowym i szkoleniu „Zrozumieć emocje”. Zależało jej na lepszym poznaniu swoich możliwości i nauce zarządzania czasem.
– Poznawałam swoje mocne i słabe strony, uczyłam się wykorzystywać swój potencjał, by lepiej organizować czas – mówi. – Uważam, że rozwijanie takich kompetencji jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Takie projekty są bardzo ważne dla osób w moim wieku – uczą współpracy, decyzyjności i dyscypliny – dodaje.
Indywidualna ścieżka rozwoju i zmiana kierunku
Zespół Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP od lat wspiera młodzież w przechodzeniu z edukacji do życia zawodowego. Niebagatelną rolę odgrywają tu środki unijne, umożliwiające wymiany międzynarodowe, kursy i praktyki, także zagraniczne.

- Możliwość wykorzystania unijnych dotacji daje organizacjom, takim jak nasza, szansę na przygotowanie oferty umożliwiającej podnoszenie przez młodych ich kompetencji zawodowych, ale także produktywne spędzanie czasu wolnego z rówieśnikami, poznawanie kultur, naukę samodzielności czy komunikacji.
Młodzi wzmacniają wiarę we własne siły i możliwości, uczą się też samodecydowania, co jest kluczowe w wejściu na rynek pracy – mówi Iwona Matuszkiewicz. - Rola europejskiego wsparcia jest nieoceniona w kształtowaniu przyszłości zawodowej młodzieży – dodaje.
Obecnie realizowany projekt pozwala uczestnikom elastycznie planować swoją przyszłą karierę zawodową.
- Coraz częściej obserwujemy zjawisko, w którym młode osoby, wraz z dojrzewaniem i zdobywaniem doświadczenia, odkrywają nowe możliwości zawodowe i rozważają zmianę ścieżki kariery, mimo że wcześniej obrały inny kierunek – mówi Iwona Matuszkiewicz. - Naszym zadaniem jest stworzenie przestrzeni do realizacji tych ambicji. Dlatego dopuszczamy możliwość, że młodzi będą chcieli nieco zboczyć z dotychczasowego kierunku kształcenia. Zwłaszcza, jeśli będzie to dotyczyło zawodu deficytowego, a więc takiego, którego zdobycie zwiększy ich szansę na rynku pracy – dodaje.
Wszystkie działania projektowe są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli jesteś zainteresowany, zgłoś się do najbliższej jednostki Ochotniczych Hufców Pracy lub zadzwoń do siedziby Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Poznaniu, pod numer 61 831 24 25. Więcej informacji na temat przedsięwzięcia znajdziesz tutaj.
Projekt „Fundusze Europejskie naszą szansą na rynku pracy” potrwa do końca 2028 roku. Jego całkowity budżet wynosi 9 mln zł, z czego ponad 6 mln to dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021–2027.
Dominik Wójcik