Choć nie każdy jeszcze o nich słyszał, Centra Usług Społecznych od 2020 roku zmieniają sposób wsparcia socjalnego w Polsce – także w Wielkopolsce. Centrum działające w Trzciance rozwija swoje działania dzięki pomocy środków europejskich i pokazuje, że deinstytucjonalizacja może być skuteczna: lokalna, elastyczna i bliska ludziom.
Rozwój społeczny należy do priorytetów strategii województwa wielkopolskiego do 2030 roku. Działania, wykorzystujące potencjał regionu i jego mieszkańców, skupiają się przede wszystkim na przeciwdziałaniu marginalizacji i wykluczeniu oraz inwestowaniu w kapitał społeczny i kulturowy. Ważnym elementem jest m.in. wspieranie rodzicielstwa, opieki prenatalnej i poporodowej, pomoc dla rodzin w codziennym funkcjonowaniu i osiąganiu pożądanego standardu życia.
Niebagatelną rolę w realizacji tych założeń, spełniając przy tym także wiele innych ważnych zadań, pełnią Centra Usług Społecznych. Ich działalność, jak w przypadku Trzcianki, wspierają Fundusze Europejskie.
Usługi szyte na miarę
Tutejszy CUS powstał na początku 2021 roku, z przekształcenia dotychczas działającego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Decyzja podyktowana była planami rozwoju systemu usług społecznych na poziomie lokalnym, a także chęcią ułatwienia ich dystrybucji, uproszczenia procedur i zwiększenia aktywności mieszkańców.

- Nasze Centrum jest miejscem, w którym każdy mieszkaniec, niezależnie od dochodu i sytuacji społecznej, otrzyma wsparcie dopasowane do jego potrzeb – mówi Paulina Czarnecka, dyrektor placówki. - Zaczęliśmy w 2021 roku, realizując projekt „Czas na CUS”. Zaproponowaliśmy mieszkańcom szerokie wsparcie doradcze, opiekuńcze, edukacyjne i zawodowe, z którego ochoczo korzystali – dodaje.
Kontynuacją działań jest nowy projekt, także finansowany z Funduszy Europejskich, który rozpoczął się w 2023 roku.
- Przedsięwzięcie to nie tylko podtrzymanie wsparcia, które realizowaliśmy do tej pory, ale także nowe, ciekawe propozycje dla mieszkańców naszej gminy – przekonuje dyrektor.
Nieustanna pomoc
Działalność kontynuuje między innymi Klub Seniora.

- To bardzo ważne miejsce na mapie gminy – zapewnia Julita Bajraszewska, kierownik klubu. - Seniorzy wspólnie spędzają tu czas, nawiązują przyjaźnie i nie czują się samotni. Pod okiem rehabilitanta regularnie ćwiczą, dzięki czemu wspomagają swój układ ruchowy. Korzystają też z zajęć plastycznych i manualnych, wychodzą do kina czy teatru. Ważne jest też wsparcie psychologiczne, które pomogło im przetrwać m.in. trudny czas izolacji w pandemii, a dziś umożliwia odzyskanie wiary we własne siły i pewności siebie – wylicza.
Dodatkowo, realizowane są usługi opiekuńcze i prawne oraz doradztwo zawodowe i edukacyjne. Mieszkańcy mogą również skorzystać z pomocy mediatora przy rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych.
Prowadzone jest także mobilne hospicjum dla osób w ciężkim stanie zdrowia, w ramach którego świadczone są usługi pielęgnacyjne w miejscu zamieszkania oraz wypożyczany sprzęt rehabilitacyjny.
Bardzo ważne jest wsparcie dla rodzin. Odgrywa ono bowiem kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i dobrobytu społeczności lokalnej. W ramach świadczeń pieniężnych, które są standardową ofertą ośrodków pomocy społecznej, wypłacane są zasiłki stałe, okresowe, celowe lub związane ze zdarzeniem losowym, a także dodatki mieszkaniowe. Realizowany jest także program „Za życiem”. To kompleksowe wsparcie dla kobiet w ciąży i rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Poza świadczeniem pieniężnym, zapewniona jest także usługa asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością czy opieka wytchnieniowa. Centrum zapewnia też psychologa dziecięcego, doradztwo zawodowe i prawne czy coaching. Istotną rolę odgrywa interwencja kryzysowa i wsparcie asystentów rodziny.
- Kiedy trafią do nas informacje o rodzinie przeżywającej trudności, kierujemy do niej naszego pracownika, który analizuje sytuację – tłumaczy Paulina Czarnecka. - Jeżeli rodzina tego wymaga, przydzielony zostaje jej asystent, który pomaga w codziennych sytuacjach. Z doświadczenia wiemy, że ich praca przynosi bardzo dobre efekty – zapewnia dyrektor.
Oferowane usługi mają za zadanie wsparcie rodzin w różnych aspektach życia codziennego.
- Dzięki nim, mogą liczyć nie tylko na niezbędną pomoc finansową, ale i społeczną, co znacznie przyczynia się do poprawy jakości życia i wzmacniania więzi rodzinnych – mówi dyrektor. - Bez wsparcia Funduszy Europejskich nie bylibyśmy w stanie realizować tak szerokiej pomocy. Projekt potrwa do końca przyszłego roku, a później będziemy kontynuowali naszą pracę – dodaje.
Całkowity koszt projektu „Dostarczanie wysokiej jakości usług społecznych dla mieszkańców gminy Trzcianka, poprzez rozwój Centrum Usług Społecznych” wynosi niemal 6 mln zł, z czego unijne wsparcie to kwota przeszło 5,5 mln zł.
Jak swoje zadania realizuje Centrum Usług Społecznych w niedalekim Czarnkowie? Sprawdź, oglądając poniższy film!
Dominik Wójcik