Ilustracja ukazuje halę fabryczną. Na głównym planie widoczny jest spawacz oraz iskry, które wydobywają się spod spawarki. Fotografia pochodzi z adobe stock.

Klimat dla przedsiębiorczości

Dwadzieścia lat temu większość z nas powiedziała„tak” Unii Europejskiej. Decyzja ta pociągnęła za sobą transformację rynku pracy na niespotykaną dotąd skalę. Fundusze Europejskie towarzyszyły nam w tej drodze, tworząc możliwości dla rozwoju zawodowego.

Likwidacja zakładów pracy, zwolnienia grupowe, kolejki w pośredniaku, przeglądanie ogłoszeń o pracę w gazetach lub na tablicach ogłoszeń, marzenie o pracy w jedynej stabilnej „firmie”, czyli budżetówce… Dzisiejsi czterdziesto- i pięćdziesięciolatkowie dobrze to pamiętają. Zaś pokoleniu „Z” trudno uwierzyć w takie realia rynku pracy. Wiatr pozytywnych zmian zaczął mocniej wiać wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku. Sukcesywnie zaczęło spadać bezrobocie. Zyskaliśmy także narzędzia, dzięki którym łatwiej było nam dostosowywać się do rosnących wymagań rynku pracy. Szkolenia i kursy, warsztaty i treningi umiejętności społecznych, poradnictwo i staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej – to tylko część wsparcia, na które mogliśmy liczyć. Inwestycje współfinansowane z unijnego budżetu (tylko z puli programów regionalnych) zaaktywizowały ponad 70 tysięcy osób na rynku pracy.

Fotografia przedstawia zebranie firmowe, w którym uczestniczą młodzi ludzie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wszyscy siedzą przy stole i rozmawiają ze sobą, robiąc również notatki. Zdjęcie pochodzi z adobe stock.

– Spójrzmy na wskaźniki bezrobocia z ostatnich 20 lat. W Wielkopolsce jest ono najniższe w całym kraju. Od 2004 r. z poziomu 15,9% spadło do ok. 3% – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Niskie bezrobocie w Wielkopolsce odzwierciedla zaangażowanie mieszkańców w pracę oraz sprzyjający klimat dla przedsiębiorczości. Wielkopolanie są postrzegani jako osoby pracowite, praktyczne z bardzo pragmatycznym podejściem do życia. Siłą naszego sukcesu są niewątpliwie aktywność, determinacja i konsekwencja w działaniu, które wpływają na sukcesywne umacnianie potencjału gospodarczego regionu. Wielkopolanie mają wiedzę i umiejętności, które sprzyjają podejmowaniu rozsądnych decyzji strategicznych w zakresie zatrudnienia i gospodarki, co wpływa na stabilność ekonomiczną i społeczną regionu – dodaje.

cudzysłów Kreśląc nowe cele rozwojowe, Unia wciąż mocno stawia na rozwój swoich mieszkańców. To niezwykle istotne, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z odpowiedzialną transformacją w kierunku zielonej gospodarki czy postępującą cyfryzacją.

Zmiany, zmiany

W naszym regionie ostatnie dwie dekady były także okresem dynamicznych zmian gospodarczych i społecznych.

– Fundusze Europejskie odpowiadają na zmieniające się uwarunkowania społeczno-gospodarcze. Wpływają one na rynek pracy, przyśpieszają rozwój cyfrowy i technologiczny – mówi Barbara Kwapiszewska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. – Przyczyniają się również do przezwyciężania skutków globalnych wstrząsów, które spotykają nas coraz częściej, takich jak recesja w 2008 roku, pandemia czy wojna za naszą wschodnią granicą – podkreśla.

Fotografia przedstawia kobietę w żółtym kasku, niebieskim uniformie i ochronnych słuchawkach, która obsługuje maszynę w warsztacie. Zdjęcie pochodzi z adobe stock.

Od 2004 roku Fundusze Europejskie pomagają mieszkańcom realizować zawodowe marzenia. Wsparcie trafia w szczególności do osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Do tej grupy zaliczamy m.in. osoby po pięćdziesiątym roku życia, długotrwale bezrobotne, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami i o niskich kwalifikacjach. Z pomocy oferowanej w programach regionalnych oraz POWER (program dla młodych Wielkopolan) skorzystało do tej pory blisko 695,5 tys. mieszkańców. To więcej niż liczba mieszkańców dwóch największych miast regionu - Poznania i Kalisza razem wziętych!

Środki na podjęcie działalności gospodarczej otrzymało prawie 40,7 tys. osób (dane WUP).

– Korzystne zmiany odczuwalne na regionalnym rynku pracy są wypadkową realizacji całej polityki spójności z uwzględnieniem wszystkich kierunków interwencji oraz uzupełniających się programów – zaznacza Barbara Kwapiszewska.

Wyzwania przyszłości

Kreśląc nowe cele rozwojowe, Unia wciąż mocno stawia na rozwój swoich mieszkańców. To niezwykle istotne, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z odpowiedzialną transformacją w kierunku zielonej gospodarki czy postępującą cyfryzacją. Wielkopolska potrzebuje wyspecjalizowanych kadr, które będą w stanie budować silną, konkurencyjną i innowacyjną gospodarkę. Możemy liczyć w tym zakresie na Fundusze Europejskie, które nie tylko nadal wspierać nas będą w podniesieniu kwalifikacji zawodowych, ale też pomogą w znalezieniu satysfakcjonującej pracy. W regionie rozpoczęła się już realizacja pierwszych projektów z nowego programu regionalnego. Wsparciem objętych zostało już ponad 4,5 tys. bezrobotnych, z czego blisko połowa to osoby w wieku 18-29 lat. A to dopiero początek. Na przedsięwzięcia związane z aktywizacją zawodową i włączeniem społecznym zarezerwowano pulę ponad 437 mln euro!

Łukasz Karkoszka