Zdjęcie z lotu ptaka ukazuje panoramę miasta. Po lewej stronie przeważają zabudowania, oddzielone od lasów i pół znajdujących się po prawej stronie rzeką, przez którą przerzucony jest most. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Piastowska perła i turystyczny cud

Nie musisz daleko jechać, by zobaczyć wspaniałe miejsca. Wielkopolskie Pyzdry znalazły się na liście Cudów Polski 2024 magazynu National Geographic Traveler. Urokliwie położona miejscowość szczyci się wieloma zabytkami i ciekawym otoczeniem przyrodniczym.

Wielu z nas zastanawia się, jak aktywnie spędzić wolny czas. Polecamy wizytę w Pyzdrach leżących na trzech głównych szlakach turystycznych regionu: Wielkiej Pętli Wielkopolski, Szlaku Piastowskim i Puszczy Pyzdrskiej. Miejscowość znajduje się 70 km na wschód od Poznania oraz niecałe 60 km od Kalisza. Wyróżnia się nietypową dla terenów nizinnych lokalizacją na wysokiej skarpie. Wizyta w tym przepięknym mieście to okazja, by zobaczyć unikatowe zabytki, odpocząć na łonie natury i przekonać się, że Fundusze Europejskie towarzyszą nam dosłownie na każdym kroku.

Na szlaku historii

Wycieczkę warto rozpocząć od muralu zdobiącego ścianę hali widowiskowo-sportowej, który przedstawia historię miasta. Niedaleko, na nadrzecznych budynkach, znajdują się kolejne naścienne prace oraz mozaikowe schody ułożone z tysięcy szkiełek. Dzieło to odwołuje się do charakterystycznych elementów regionu, czyli rzeki, lasów i sadów. Tereny gminy stanowią bowiem około 40% powierzchni Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, stworzonego w celu ochrony krajobrazu doliny środkowej Warty. To siedlisko wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Zwiedzając miejscowość, warto odwiedzić Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej oraz zespół poklasztorny wraz z kościołem pw. Ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela, który jest jednym z trzech zachowanych w Wielkopolsce średniowiecznych zabytków architektury franciszkańskiej. Wśród wielu eksponatów zobaczyć można tu replikę armaty, której użyto podczas oblężenia miasta w trakcie wojny domowej pomiędzy rodami Nałęczów i Grzymalitów w XIV wieku. Było to pierwsze udokumentowane użycie broni palnej na ziemiach polskich.

Fotografia przedstawia odnowiony holenderski wiatrak. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta)

cudzysłów Podążając dalej bulwarem nadrzecznym, dotrzemy do przystani, skąd możemy wypłynąć w rejs katamaranem po Warcie. Z tego miejsca możemy też przespacerować się nową nadrzeczną ścieżką i dotrzeć do wiatraka holenderskiego - zabytku z 1903 roku.

– Jest on jednym z niewielu tego typu obiektów, jakie ostały się w Wielkopolsce – mówi Grażyna Juszczak, kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Pyzdrach. – Budowla w ostatnich latach przeszła gruntowną renowację. Prace objęły odnowienie cegieł oraz kopuły dachu. Na wiatraku zamontowaliśmy nowe skrzydło oraz poddaliśmy renowacji urządzenia znajdujące się w jego wnętrzu. Inwestycję przeprowadziliśmy przy unijnym wsparciu - podkreśla.

Przystanek Europa

Z przystani można udać się na rynek i po drodze zobaczyć rzymskokatolicki kościół parafialny z połowy XIV w. z charakterystyczną masywną wieżą zakończoną neogotyckimi blankami, czyli dekoracyjnymi elementami wieńczącymi budowlę. Na zrewitalizowanym rynku o historycznym układzie urbanistycznym warto zwrócić uwagę na zabytkowy dom podcieniowy z 1768 r. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury w regionie. Obiekt został zakupiony przez gminę i odrestaurowany ze środków unijnych w ramach projektu związanego z rozwojem Szlaku Piastowskiego.

Na ilustracji znajduje się odnowiony dom podcieniowy z drewna. Z lewej strony znajdują się zielone drzwi i okiennice, nad którymi jest napis „Kuczora Cafe”. Autorem fotografii jest A. Ciesielski.

– Pierwszy etap modernizacji związany był z wymianą pokrycia dachu – mówi Grażyna Juszczak. – Następnie przeprowadziliśmy prace restauratorskie domu. Zakonserwowaliśmy historyczną stolarkę okienną i drzwiową, zmodernizowaliśmy pomieszczenia i wykonaliśmy elewację. Remont był niezbędny, aby uchronić zabytek przed dalszą degradacją. Obecnie w piwnicy znajduje się ekspozycja związana ze Szlakiem Piastowskim i początkami Państwa Polskiego. Na pozostałych kondygnacjach mieszczą się wystawa domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan i kawiarnia. Nasze działania zostały docenione. Dwa lata temu inwestycja została wyróżniona w konkursie „Zabytek Zadbany” w kategorii Architektura i Budownictwo Drewniane – podkreśla.

Pyzdry są dziś nowoczesnym europejskim miastem, dbającym o piastowskie dziedzictwo kulturowe i stawiającym na rozwój turystyki. Zmiany, które zaszły w gminie, w dużej mierze zrealizowane zostały przy unijnym wsparciu.

– Zamierzamy nadal korzystać z dotacji – zaznacza Przemysław Dębski, Burmistrz Pyzdr. – Planujemy między innymi pozyskać środki na termomodernizację obiektów gminnych, w tym tych służących turystom, jak choćby siedziba muzeum regionalnego. Kończymy też dokumentację techniczną budowy nowego zbiornika wodnego o powierzchni 10 ha, którą także mamy nadzieję zrealizować ze wsparciem Unii Europejskiej – zaznacza.

Renowacja Domu Podcieniowego zrealizowana została w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”.

Plebiscyt Cuda Polski 2024 organizowany jest wspólnie z czytelnikami przez redakcję National Geographic Traveler. Celem jest wyłonienie atrakcyjnych, zaskakujących i wartych odwiedzenia miejsc w każdym województwie. W tym roku o zaszczytny tytuł walczyło 48 atrakcji turystycznych. Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice czy ogrody. Oprócz Pyzdr nominację zdobyły również inne wielkopolskie atrakcje: Centrum Szyfrów Enigma oraz kopalnia soli Kłodawa.



***

Podążając Szlakiem Piastowskim, warto też zajrzeć do Gniezna. Z Pyzdr do dawnej stolicy Polski jest raptem 50 km drogi. W mieście można zwiedzać Trakt Królewski ze szczególnymi przewodnikami – królikami. Rzeźby tych sympatycznych zwierząt nawiązują do najważniejszych wydarzeń z historii miasta. Pobierając specjalną aplikację „Królika goń”, możemy dotrzeć do piętnastu rzeźb ulokowanych w pobliżu najważniejszych turystycznych atrakcji, a także tych mniej znanych. Królicza trasa liczy ok. 6,5 km.

Na naszym wakacyjnym szlaku znajdują się także Leszno i Rydzyna. Zobacz, co możesz znaleźć w tych niezwykłych miastach

Łukasz Karkoszka