Na zdjęciu widoczna jest kobieta, która przechodzi przez przejście dla pieszych w mieście. Autorem fotografii jest Dominik Wójcik.

Misja: aktywizacja

Usługi społeczne to nie tylko pieniądze. To przede wszystkim wsparcie realizowane na poziomie lokalnym, blisko ludzi, z trafnym rozpoznaniem potrzeb i ich zaspokajaniem. Właśnie taki cel przyświeca centrom usług społecznych, które przy unijnym wsparciu coraz gęściej powstają w naszym regionie. Swoją rolę świetnie spełniają już w Pniewach i Dopiewie.

Prowadzenie polityki prorodzinnej i wspieranie osób z niepełnosprawnościami, pomoc społeczna, promocja i ochrona zdrowia, pobudzanie aktywności obywatelskiej oraz reintegracji zawodowej – to główne zadania, jakie zostały postawione przed centrami usług społecznych. Wszystko po to, aby podnieść jakość życia i aktywizować mieszkańców, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania i związanych z tym barier.

Jednostki te zostały powołane do życia ustawą z 2019 roku. Od samego początku CUS wspierane są przez Fundusze Europejskie, które przeznaczają znaczne środki na ich działalność. My pokażemy, jak wygląda to w Pniewach i Dopiewie. Te niewielkie miejscowości zmagają się z szeregiem wyzwań, a przygotowany przez CUS plan wsparcia ma szansę stawić im czoło i pomóc mieszkańcom wyjść na prostą. W ofercie znajduje się kilka nietypowych usług, jak np. pomocna taksówka, mobilne usługi fryzjerskie czy kosmetyczne...

Pomocna taksówka i usługi kosmetyczne

Z początkiem 2024 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Pniewach przekształcił się w Centrum Usług Społecznych.

Fotografia przedstawia kilkoro dzieci i dorosłych, którzy chodzą po polu i zbierają ziemniaki do worka. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

- Ta zmiana umożliwiła usystematyzowanie i scalenie wszystkich form wsparcia i usług dotąd realizowanych przez OPS – mówi Bernadeta Markiewicz, dyrektorka. - Dzięki dotacji w ramach programu regionalnego mogliśmy zwiększyć zakres naszych działań. Przed powstaniem CUS przeprowadziliśmy analizę potrzeb mieszkańców, dzięki czemu mogliśmy zaadresować je bardziej precyzyjnie – dodaje.

Z badania wynikało, że grupami wymagającymi wsparcia są rodzice z dziećmi, młodzież, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. To dla nich powstały pakiety nowoczesnych usług. Pierwszy z nich o nazwie „Nestor” dedykowany jest osobom starszym.

- W Chełmnie i Dębinie powstały Mobilne Kluby Seniora. To cykliczne spotkania, głównie profilaktyczne i prozdrowotne, odbywające się w świetlicach na terenie sołectw – mówi dyrektorka. - Uczestnictwo w takich spotkaniach poprawia jakość życia osób starszych, pozwala na integrację i aktywizację – dodaje.

Drugi pakiet o nazwie „Pomocni” kierowany jest także w stronę seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. To bezpłatne usługi ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Mowa między innymi o „Pomocnej taksówce”, która dowiezie potrzebującą osobę we wskazane przez nią miejsce na terenie powiatów nowotomyskiego i szamotulskiego. Poza tym w ofercie jest także mobilny serwis sprzątający, który zadba nie tylko o dom czy mieszkanie, ale i całą posesję. Ponadto, uczestnicy mogą skorzystać z fryzjera, kosmetyczki czy podologa – wszystko w miejscu zamieszkania.

Młodym ludziom oraz ich opiekunom dedykowany jest z kolei pakiet „Silni i zdrowi”.

- Młodzież może skorzystać z pomocy logopedy i psychologa. Rodzicom proponujemy zaś Klub Aktywnego Rodzica. W trakcie spotkań będą mogli udoskonalić swoje umiejętności wychowawcze. Uruchomimy również grupę wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Obie usługi dla dorosłych ruszą w pierwszym kwartale przyszłego roku – wylicza Bernadeta Markiewicz.

cudzysłów Powołano także Organizatora Lokalnej Społeczności, który działa na rzecz budowania wspólnot i poprawy jakości życia poprzez aktywizację obywatelską, integrację oraz współpracę mieszkańców z instytucjami i organizacjami.

Cele to rozwój lokalny, rozwiązywanie problemów społecznych oraz pobudzanie działań samopomocowych, wolontaryjnych i sąsiedzkich, które uzupełniają usługi społeczne. Dzięki OSL mieszkańcy mogli uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Młodzież i dzieci nauczyli się pierwszej pomocy podczas spotkania z ratownikiem i dobrze się bawili w trakcie „Nocy pełnej wrażeń”. W ramach „Święta Pyry” i „Biesiady sołectw” pielęgnowano lokalne tradycje, a seniorzy na dedykowanych im zajęciach zgłębiali tajniki zdrowego żywienia, tworzenia wiklinowych koszy i znaczenia aktywności fizycznej. Takie inicjatywy oraz aktywne uczestnictwo w nich istotnie wzmacniają więzi lokalnej społeczności.

Tu znajdziesz pomoc

Nowoczesne usługi społeczne oferuje także centrum w Dopiewie, które również wystartowało na początku 2024 roku. Usługi te dopasowane są do specyfiki gminy, która charakteryzuje się jednym z najwyższych w kraju wskaźników przyrostu mieszkańców. Struktura ludności jest trochę inna niż w Pniewach. Inna jest także oferta usług społecznych.

Ilustracja ukazuje czwórkę małych dzieci, które siedzą na dywanie i rysują. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

- Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać m.in. z pomocy mobilnego fizjoterapeuty, który zapewni odpowiednią rehabilitację w miejscu zamieszkania – mówi Daria Henicz-Poprawa, kierownik Działu Usług Społecznych. - Dzieciom i młodzieży oferujemy zaś specjalistyczne poradnictwo z zakresu profilaktyki i zdrowia psychicznego. Kierujemy je przede wszystkim do tych osób, które nie są w stanie poradzić sobie z kryzysami bez pomocy specjalisty – dodaje.

Powstały także pakiety usług: „Zdrowy tryb życia” oraz „Rodzina”. Pierwszy z nich obejmuje poradnictwo, edukację i wsparcie w zakresie prawidłowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych oraz dbania o zdrowie psychiczne i emocjonalne.

- Oferujemy konsultacje z dietetykiem, trenerem personalnym, trenerem żywienia czy coachem. Pakiet przeznaczony jest dla pełnoletnich mieszkańców gminy. Obejmuje możliwość skorzystania z siedmiu godzin poradnictwa w miesiącu – tłumaczy Daria Henicz-Poprawa. - Drugi pakiet to poradnictwo specjalistyczne dla rodzin, które mają trudności w rozwiązywaniu swoich problemów. Obejmuje m.in. zajęcia edukacyjno-rozwojowe, konsultacje specjalistyczne, usługi sportowo-rekreacyjne oraz wspólne aktywności dla dzieci i rodziców łączące integrację z rozwojem – wymienia.

Usługi realizowane w ramach Programu Usług Społecznych są odpłatne dla mieszkańców. Maksymalna kwota to 100zł. Jest to zgodne z wynikami przeprowadzonej diagnozy potrzeb i potencjałów, gdzie mieszkańcy Gminy Dopiewo wskazali, że są w stanie ponosić koszt na takim poziomie. Dotychczas z usług społecznych skorzystało około 220 osób.

Projekty CUS w Pniewach i Dopiewie realizowane są w ramach projektu „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych na lata 2023-2026”, który został dofinansowany z programu regionalnego kwotą przeszło 13 mln zł. Jego całkowita wartość to niemal 19 mln zł.

Dominik Wójcik