Zdjęcie przedstawia dobudowaną w nowoczesnym stylu, z dużymi wspornikami, część szpitala. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

To się sprawdza! Onkologiczna opieka ambulatoryjna na wysokim poziomie

Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie jest wiodącym ośrodkiem leczenia nowotworów w regionie. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, szpital został rozbudowany o nowy budynek ambulatoryjny. Inwestycję wspomogły Fundusze Europejskie.

W Polsce rocznie diagnozuje się raka u ok. 180 tys. osób. Aby w pełni spełnić potrzeby pacjentów onkologicznych, niezbędne jest wprowadzanie rozwiązań, które przyspieszą, a jednocześnie zapewnią komfortowe warunki diagnostyki i leczenia. Ambulatoryjna opieka medyczna sprawia, że leczenie jest bardziej dostępne i wygodne. Pozwala pacjentom na prowadzenie normalnego życia pomimo trwania terapii. W Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu ta forma opieki rozwinęła się w nowym budynku, który zapewnia najwyższe standardy leczenia.

Z myślą o pacjentach

– Potrzeby onkologiczne z roku na rok są coraz większe – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Roszak, Pełnomocnik Dyrektora ds. Działalności Klinicznej i Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie. – Wzrasta liczba zachorowań, ale na szczęście wydłuża się czas życia z chorobą nowotworową. To z kolei zwiększa liczbę pacjentów objętych leczeniem (w Polsce ok. 1,5 mln osób). Odpowiedzią na rosnące potrzeby onkologiczne jest ambulatoryjna działalność diagnostyczno-lecznicza, która poprawia dostępność do nowoczesnych metod i obniża koszty. Leczenie w warunkach ambulatoryjnych jest też mniej stresogenne dla pacjentów, nie wymaga rozłąki z rodziną i pozwala na łatwiejsze przejście przez proces terapeutyczny. Dlatego chcąc zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze warunki leczenia, powiększyliśmy nasze Centrum o nowy budynek ambulatoryjny – podkreśla.

Fotografia ukazuje wnętrze szpitalnego, przestronnego pomieszczenia. Znajduje się w nim kilka stanowisk do chemioterapii, z niebieskimi leżankami. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Obszerny pięciopiętrowy obiekt, nawiązujący do modernistycznych tradycji architektonicznych, mieści się w Poznaniu przy ul. Strzeleckiej. Został oddany do użytku w marcu 2024 r. Jest połączony z istniejącymi budynkami WCO przy ul. Garbary, m.in. traktem centralnego bloku operacyjnego i korytarzami na poszczególnych piętrach. Wewnątrz znajdują się specjalistyczne poradnie i dzienny oddział chemioterapii, który dzięki rozbudowie został powiększony z 28 do 49 miejsc. Na drugim piętrze zlokalizowany jest nowy blok operacyjny.

– Dzienny oddział razem z pięcioma poradniami i laboratorium tworzy osobny, nowoczesny kompleks terapeutyczny – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Roszak. – W ramach inwestycji przeprojektowaliśmy wszystkie poradnie, zapewniając pacjentom komfortowe i dyskretne warunki do rozmowy z lekarzem. Udoskonaliliśmy także logistykę zapisów na wizyty w poradniach, wprowadzając pełną sekwencję rejestracji oraz kioski do samodzielnego rejestrowania się. Istotnym uzupełnieniem wprowadzonych zmian jest także obecność w budynku koordynatorów odpowiedzialnych za proces logistyczny i diagnostyczno-terapeutyczny, którzy prowadzą pacjenta przez całą ścieżkę leczenia – zaznacza.

cudzysłów Wnętrza budynku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wpływały pozytywnie na samopoczucie chorych, a wyposażenie zapewniało poczucie prywatności, komfortu i bezpieczeństwa.

Pacjenci korzystać mogą też z sezonowego tarasu na ostatnim piętrze, z widokiem na starą część Poznania.

– Fundusze Europejskie odegrały ważną rolę w realizacji inwestycji. Bez nich nie moglibyśmy stworzyć tak nowoczesnej infrastruktury medycznej, która pozwala na jeszcze lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów – podkreśla prof. Andrzej Roszak.

Diagnostyka blisko chorych

Bliskość nowoczesnych metod diagnostyki i terapii ma duże znaczenie dla efektywnego leczenia chorób nowotworowych oraz komfortu i jakości życia pacjentów zmagających się z tą chorobą. Dlatego tak istotna jest, działająca od 10 lat filia WCO w Kaliszu, w której prowadzona jest działalność w zakresie radioterapii. Od kilku miesięcy działa tam nowoczesna Pracownia Medycyny Nuklearnej wyposażona m.in. w urządzenie do badań scyntygraficznych oraz aparat PET-CT, który przyśpiesza diagnostykę nowotworową. W młodszym, działającym od pięciu lat, ośrodku w Pile pacjenci mają możliwość korzystania z radioterapii.

Na głównym planie ilustracji znajdują się kolorowe drogowskazy do poszczególnych części szpitala, między innymi oddziału chemioterapii dziennej, poradni onkologii klinicznej czy poradni genetycznej. W tle, po lewej stronie, widoczny jest lekarz i kilku gości odwiedzających placówkę. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Całkowita wartość projektu „Poprawa dostępu do profilaktyki i do ambulatoryjnej opieki onkologicznej poprzez rozbudowę zakresu i modernizację sposobów udzielania świadczeń onkologicznych” to ponad 220 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 104 mln zł. Przedsięwzięcie jest jednym z projektów strategicznych regionu. Więcej o ich znaczeniu dowiesz się z naszego artykułu.

Jak rozwija się opieka ambulatoryjna w Wielkopolskim Centrum Onkologii? Sprawdź, oglądając materiał wideo.

Łukasz Karkoszka