B+R = innowacyjna Wielkopolska

Wielkopolska gospodarka ma kolejną szansę nabrać wiatru w żagle. Rusza konkurs dla firm, które myślą o wzmocnieniu potencjału innowacyjnego. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o wsparcie na działalność badawczo-rozwojową: laboratoria badawcze, prowadzenie prac eksperymentalnych czy skomercjalizowanie wyników badań.

Prężna gospodarka regionu zależy od kondycji tysięcy małych i większych podmiotów gospodarczych. To ich codzienne decyzje przesądzają zarówno o obrotach firmy, jak i prędkości całej gospodarczej machiny. Unijne wsparcie na działalność badawczo-rozwojową ma zachęcić wielkopolskie firmy, by inwestowały nie tylko w hale produkcyjne, reklamę czy szeroką dystrybucję. 

Badania, rozwój i innowacje

Konkurs na działanie 1.2 „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw WRPO 2014+” jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Czyli takich, które rzadko stać na eksperymentowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych na własną rękę. Działalność badawczo-rozwojowa wymaga nakładów, a jednocześnie obarczona jest ryzykiem. Zewnętrzne źródła finansowania, np. z funduszy europejskich, są dla mniejszych podmiotów gospodarczych realną szansą na prowadzenie ciekawych projektów badawczych w profesjonalnych laboratoriach i współpracę z ludźmi nauki. Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej przynosi firmom wiele korzyści – większą rentowność nowych produktów, ulgi podatkowe, możliwości rozwoju pracowników, wzrost prestiżu i nawiązanie relacji z otoczeniem biznesu i światem nauki. To właśnie na styku tych dwóch światów – nauki i biznesu – rodzą się wartościowe pomysły, które później można z powodzeniem komercjalizować.

O tym, że warto skorzystać ze wsparcia regionalnego programu na rozwijanie działalności B+R przekonało się wiele firm działających w Wielkopolsce. Dwie z nich to Talex SA i Utal – oba przedsiębiorstwa otrzymały dotację na swoje innowacyjne projekty w ramach działania 1.2. WRPO 2014+. 

Talex – zaprogramowani na innowacje 

Spółka Talex SA blisko trzy dekady świadczy usługi informatyczne dla dużych i średnich przedsiębiorstw. – Aby sprostać wyzwaniom firmy branży IT musimy dbać o swój nieustanny rozwój i inwestowanie w nowe rozwiązania – podkreśla kierownik projektu Marek Balicki z Talex SA – W innowacyjnym segmencie IT nie ma miejsca na stagnację i standardowe rozwiązania – dodaje. Dlatego chcąc konkurować z innymi dostawcami usług informatycznych i zachować ugruntowaną pozycję na polskim rynku IT stara się o dofinansowanie na rozwój swojego potencjału technologicznego. Projekt wsparty w ramach WRPO 2014+ dotyczy opracowania i wykonania prototypu hybrydowego systemu decyzyjno-ratingowego. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie w instytucjach sektora finansowego, bankach, firmach ubezpieczeniowych i u operatorów telekomunikacyjnych.

 

Spółka Talex SA blisko trzy dekady świadczy usługi informatyczne dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Fot. archiwum beneficjenta
Spółka Talex SA blisko trzy dekady świadczy usługi informatyczne dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Fot. archiwum beneficjenta

 

– Jednym z problemów, z którymi spotykają się tradycyjne systemy ratingowe, stosowane w instytucjach finansowych, jest długi czas wdrażania nowych reguł decyzyjnych. Dynamika zmian rynku wymaga adekwatnych i równie szybkich modyfikacji reguł biznesowych. Twarde dane, pochodzące z systemów transakcyjnych, często okazują się niewystarczające do właściwego sprofilowania oferty lub podjęcia właściwej decyzji kredytowej, a analitycy chcą korzystać z nowych źródeł informacji, których zakres i wolumen lokalizuje je bliżej kategorii Big Data (duży zbiór danych) wyjaśnia Marek Balicki.

Firma postanowiła podnieść rękawicę i opracować system bazujący na mechanizmach samouczących się. Celem jest opracowanie nowej klasy systemów decyzyjnych, które będą mogły być szybciej i łatwiej adoptowane do zmieniającego się otoczenia, jednocześnie potrafiąc w sposób biznesowo czytelny przedstawić uzasadnienie swoich decyzji. – Rozpatrujemy kilka wariantów połączenia decyzji podejmowanej maszynowo z ograniczeniami i sugestiami narzucanymi przez człowieka. O wyborze ostatecznego rozwiązania zadecydują przeprowadzone testy laboratoryjne mówi Marek Balicki. 

UTAL – patent na rejestracje  

Poznański UTAL posiada dział odpowiedzialny za projektowanie maszyn do produkcji tablic rejestracyjnych oraz za opracowywanie nowych, unikalnych rozwiązań utrudniających ich fałszowanie i nielegalną produkcję. Tworzy go doświadczony zespół konstruktorów, którzy wykorzystując najnowsze technologie opracowują wiele innowacyjnych rozwiązań. Część z nich została opatentowana. Na patent szanse ma też projekt dofinansowany z WRPO 2014+. Polega on na opracowaniu dedykowanego pasywnego znacznika RFID (ang. radio-frequency identification) przeznaczonego do umieszczenia w tablicy rejestracyjnej.

 

 

– RFID to pamięć, która dynamicznie może zmieniać swoją zawartość. Możemy w niej zapisywać i odczytywać dane, które mamy w dowodzie rejestracyjnym, np. datę ważności przeglądu technicznego. Tablica może zawierać informacje o dacie wygaśnięcia ubezpieczenia czy nazwę bramki na autostradzie. Dokładnie w ten sam sposób można pobierać opłaty za parkingi – tłumaczy Mariusz Cieśla, zastępca dyrektora Działu Techniki i Rozwoju w firmie UTAL.

 

Tablica rejestracyjna nad którą pracuje UTAL, może stać się uniwersalnym dokumentem, takim jak dowód rejestracyjny. Fot. Gurumedia
Tablica rejestracyjna, nad którą pracuje UTAL, może stać się uniwersalnym dokumentem, takim jak dowód rejestracyjny. Fot. Gurumedia

 

Podstawową funkcją dzisiejszej tablicy rejestracyjnej jest identyfikacja pojazdu za pomocą znaków alfanumerycznych (cyfr i liter bez znaków diakrytycznych), które systemy kontroli ruchu potrafią odczytywać, rejestrować i zapisywać do baz danych. Jednak takie rozwiązanie nie jest efektywne, np. w walce z przestępstwami kryminalnymi i podatkowymi. Łatwo jest zmienić wygląd każdej litery na tablicy, a to utrudnia jej odczytanie i identyfikację pojazdu. – Odczyt danych z RFID jest dużo pewniejszy. Przy prędkości pojazdu 150 km/h możemy w 100% zidentyfikować zapisane tam informacje – mówi Mariusz Cieśla. Tablica rejestracyjna nad którą pracuje UTAL, może stać się uniwersalnym dokumentem, takim jak dowód rejestracyjny. Wyposażona w czytnik RFID stanie się miejscem przechowywania różnych informacji, które możemy dowolnie zmieniać. Technologia RFID może być wykorzystana np. w operacyjnych działaniach poszukiwawczych lub monitorujących ruch pojazdów, czyli wszędzie tam, gdzie system monitoringu wizualnego nie zawsze istnieje lub nie wszystko „widzi”. Opracowanie technologii znaczników RFID na tablicach rejestracyjnych, pozwoli firmie UTAL uzyskać na najbliższe lata wyraźną przewagę konkurencyjną i utrzymać wiodącą rolę wśród czołowych producentów tablic rejestracyjnych na świecie.

Ekoinnowacja 

Spółka giełdowa Impexmetal SA Aluminium Konin otrzymała dotację na stworzenie innowacyjnego produktu – kształtownika otwartego i zamkniętego, wykonanego w 100% z recyklingu. – Odbiorcami nowego produktu będą w szczególności przedsiębiorstwa z branży budowlanej oraz meblarskiej, choć oferta zostanie skierowana także do producentów produktów outdoorowych, m.in. producentów namiotów. Cel projektu wpisuje się w ogólnoświatowe trendy zmierzające do wykorzystania w jak największym stopniu stopów aluminium pochodzących z recyklingu, w szczególności recyklingu złomów platerowanych pochodzących z całego łańcucha produkcji samochodowych wymienników ciepła – mówi Paweł Rutecki, dyrektor Rozwoju i Inwestycji Impexmetal SA. Spółka liczy, że wdrożenie innowacyjnego produktu znacząco podniesie jej konkurencyjność.

 

Ogólnoświatowe trendy zmierzają do wykorzystania w jak największym stopniu stopów aluminium pochodzących z recyklingu. Fot. archiwum beneficjenta
Ogólnoświatowe trendy zmierzają do wykorzystania w jak największym stopniu stopów aluminium pochodzących z recyklingu. Fot. archiwum beneficjenta

 

Finansowy zastrzyk dla świata nauki 

Na wsparcie ze środków unijnych może też liczyć wielkopolska kadra naukowa. Wciąż trwa nabór na konkurs w ramach działania 1.1 „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki”. Z dofinansowania mogą skorzystać uczelnie wyższe, jednostki naukowe i ich konsorcja oraz konsorcja naukowo-przemysłowe, z tym że rolę lidera musi pełnić placówka naukowa. Dofinansowanie można otrzymać na zakup infrastruktury badawczej lub przebudowę i unowocześnienie obiektu budowlanego. Badania naukowe prowadzone przez te placówki muszą jednak dotyczyć obszaru powiązanego z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Monika Wierżyńska