Wyczekują inwestorów

Wielkopolanie zdają sobie sprawę, jak ważne jest zachęcanie inwestorów do rozwijania własnych projektów. Doskonałym przykładem są gminy Piła i Łubowo, które otrzymały ponad 23 miliony złotych na przygotowanie terenów pod przyszłe inwestycje.

W marcu br. podpisane zostały dwie umowy w ramach poddziałania 1.3.3 „Infrastruktura na rzecz rozwoju gospodarczego” WRPO 2014+ (wchodzącego w skład działania 1.3 „Wsparcie przedsiębiorczości i infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego”) na łączną kwotę ponad 23 milionów złotych. Tym razem beneficjentami Funduszy Europejskich zostały gminy Piła oraz Łubowo, które ubiegały się o dofinansowanie projektów związanych z uzbrojeniem terenów pod przyszłe inwestycje. W założeniu projektodawców, odpowiednio przygotowane tereny inwestycyjne mają przyczynić się do wzrostu konkurencyjności gmin, a w konsekwencji przełożyć się na rozwój gospodarczy oraz powstanie nowych miejsc pracy. Chociaż realizacja projektów dopiero się rozpoczęła, zainteresowanie inwestorów już przekłada się na konkretne kroki.

Inwestycje w Pile

Około 11 mln zł dofinansowania na projekt „Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych na terenie miasta Piły – rozwój strefy przemysłowej Piła południowo – wschodnia” trafiło do Gminy Piła. Poprzemysłowe i zdegradowane tereny, których łączna powierzchnia przekracza 12 hektarów, zostaną wyposażone w niezbędną infrastrukturę do realizacji inwestycji, m.in. drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, a także sieci wodociągowe i energetyczne. Prawie 7,5 ha zostało objęte Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Szacuje się, że dzięki nowym miejscom pracy, które utworzą inwestorzy, zatrudnienie znajdzie nawet kilka tysięcy osób. W obszary, które od dłuższego czasu pozostawały nieużytkowane, zostanie tchnięte nowe życie, co pozwoli na ponowne włączenie ich do tkanki miejskiej. Łączna wartość projektu przekracza 14 milionów złotych, a jego realizacja powinna zakończyć się w 2018 roku.

Jednym z ważnych elementów realizacji projektu ma być kampania promocyjna, której celem jest zainteresowanie jak najszerszej rzeszy przedsiębiorców i przekonanie ich do ulokowania swojego biznesu właśnie w Pile. Pierwszy inwestor już jest – w dniu 10 kwietnia br. jedną z działek (o powierzchni 7,4 ha) nabyła firma Flex Solutions Poland Sp. z o.o. Flex jest amerykańską firmą wywodzącą się z Doliny Krzemowej i specjalizującą się w produkcji urządzeń elektronicznych.  Według obecnych planów, do końca 2019 roku w Pile ma powstać hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 15 tys. m².

Utworzenie strefy przemysłowej jest elementem Programu rozwoju miasta Piły do 2020 roku. Zgodnie z tym dokumentem, do końca obecnej dekady w utworzenie i rozwój strefy ma zostać zainwestowane ponad 80 milionów złotych. Działaniom tym będzie towarzyszyć dalszy rozwój zlokalizowanych w tym rejonie specjalnych stref ekonomicznych. . Władze miasta liczą, że uzbrojone i dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne przyciągną wiele przedsiębiorstw, a dotychczasowe zainteresowanie wskazuje, że oferta została dobrze odebrana. O atrakcyjności inwestycyjnej Piły świadczy również miejsce w pierwszej dziesiątce Polskich Miast Przyszłości 2017/2018 według rankingu Financial Times.

Inwestycje w Łubowie

O przyciągnięciu inwestorów poważnie myśli również podgnieźnieńska Gmina Łubowo. Na realizację projektu „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Łubowo przeznaczonych do włączenia do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK – Podstrefa Łubowo” władze gminy otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 12 milionów złotych. Podobnie, jak w przypadku projektu pilskiego, również ten skupia się na uzbrojeniu terenu, m.in. poprzez wykonanie dróg, oświetlenia drogowego i elektroenergetycznej linii kablowej. Inna jest jednak skala – w tym przypadku chodzi bowiem o ponad 35 hekarów terenu, które mają zostać oddane do użytku w 2018 roku. Łączna wartość projektu przekracza 15 milionów złotych.

– Znakomita lokalizacja strefy, w bezpośrednim sąsiedztwie węzła drogi szybkiego ruchu S-5, a co za tym idzie szybka komunikacja z autostradą A-2 i takimi ośrodkami jak Poznań czy Września dają pewność szybkiego zagospodarowania gruntów przez firmy-inwestorów – mówi Andrzej Łozowski, wójt Gminy Łubowo. – Obecność pracodawców to stabilny rozwój, wpływy do budżetu a przede wszystkim lepsze warunki dla życia mieszkańców Gminy z olbrzymią szansą na znalezienie dobrej pracy blisko miejsca zamieszkania.

Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich powstaną tereny inwestycyjne, które mają zostać następnie włączone do Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK. Ta ostatnia została niedawno wyróżniona w prestiżowym rankingu Global Free Zone of the Year for 2016 (organizowanym przez magazyn fDI będący jednym z najpopularniejszych anglojęzycznych magazynów o branży inwestycyjnej) za aktywność w obszarze edukacji i szkolenia zawodowego, a także powstanie nowych zakładów i magazynów w Nowej Rudzie, Bolesławcu i Kłodzku, które zostały kompleksowo wyposażone w infrastrukturę dla MŚP. Dalszy rozwój WSSE będzie więc kolejnym krokiem w budowaniu silnej marki.

Warto dodać, że inwestycja w Gminie Łubowo jest realizowana w ramach gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI), czyli puli dodatkowych środków finansowych przewidzianych w ramach WRPO 2014+ dla czterech ośrodków subregionalnych w Wielkopolsce: Konina, Leszna, Piły i właśnie Gniezna. OSI mają być „patentem” na rozwój poszczególnych subregionów, które ze względu na liczbę ludności (pomiędzy 50 a 100 tysięcy mieszkańców) pełnią ważną funkcję gospodarczą i społeczną. Łącznie obszary objęte OSI otrzymają około 99,2 miliona złotych dodatkowych funduszy, które mają przyczynić się do rozwiązania problemów poszczególnych miast i ich obszarów funkcjonalnych. W przypadku gnieźnieńskiego OSI dotyczy to przede wszystkim inwestycji związanych z transportem, informatyzacją czy ograniczeniem emisji zaniczyszczeń; część środków ma zostać przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości. Na te cele wydzielono ponad 23 miliony euro (w tym około 21 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 2,5 miliona euro z Europejskiego Funduszu Społecznego). Szczegółowy wykaz środków alokowanych w ramach gnieźnieńskiego OSI można znaleźć tutaj.

Projekty realizowane w gminach Piła oraz Łubowo potwierdzają, że WRPO 2014+ jest użytecznym instrumentem wsparcia dla subregionów. Ponad 23 miliony złotych, które zostały rozdysponowane w ramach poddziałania 1.3.3 „Infrastruktura na rzecz rozwoju gospodarczego” to zaledwie ułamek, jaki w obecnej perspektywie wielkopolskie gminy otrzymają na wzmocnienie własnej konkurencyjności i podniesienie atrakcyjności dla inwestorów.

Łukasz Szoszkiewicz