Kultura w ratuszach

 

To będą trzy wyjątkowe inwestycje – do zabytkowych ratuszy w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim wprowadzi się kultura. Przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, ratuszowe budynki zostaną odremontowane i zaadaptowane na cele kulturalne.

Powstaną multibiblioteki, sale wystawiennicze i warsztatowe, sale koncertowe i wiele ciekawie zaaranżowanych wystaw. Z tych dobrodziejstw kultury mieszkańcy miast i odwiedzający je turyści skorzystają już w przyszłym roku.

Na razie widać kontenery gruzu i słychać typowe odgłosy robót remontowych. I tak będzie jeszcze przez dobry rok. Stary Ratusz, stojący przy głównym deptaku Gniezna – przy zbiegu ulic Chrobrego i Rzeźnickiej – od jakiegoś czasu wymagał remontu. Prace prowadzone są pod okiem konserwatora zabytków. Po remoncie do budynku, oprócz dotychczasowych lokatorów – Urzędu Stanu Cywilnego i Rady Miasta, wprowadzi się … kultura.

Stary Ratusz jak nowy

Stary Ratusz to budynek z historią – wzniesiony został w 1830 r. w stylu neoklasycystycznym. Wpisany do rejestru zabytków, tak też jest traktowany przez turystów i mieszkańców  Gniezna. – To piękny budynek, który ma ogromny potencjał i nie chcieliśmy, żeby ten potencjał się marnował – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Budynek składa się aż z czterech części. To ogromna przestrzeń, z której po remoncie 1,82 tys. m2 zostanie przeznaczone na kulturę.

Kultura w wielu odsłonach

Po remoncie Stary Ratusz będzie stał otworem przed każdym spragnionym kultury lub informacji o tym, co ciekawego dzieje się w mieście. Turyści i mieszkańcy Gniezna w Centrum Informacji Kulturalnej dowiedzą się  o koncertach, wystawach i warsztatach kulturalnych. Spędzą też czas w samym budynku ratusza. Na parterze  – w Multimedialnej Sali Historii Miasta Gniezna jako Sali Koncertowo-Wystawienniczej. Na pierwszym piętrze powstanie Historyczny Gabinet Prezydenta, wyposażony w zdobione, przedwojenne meble. Zupełnie legalnie, choć z pominięciem wyborczej kampanii, będzie można zasiąść w fotelu prezydenta i złożyć zamaszysty podpis w okolicznościowym listowniku. W Koncertowej Sali Kryształowej będą odbywały się koncerty. Poddasze po remoncie zamieni się w niedużą salę koncertową, z zapleczem dla artystów. Będzie tu naprawdę nastrojowo.

 

Piękne, zdobne przedwojenne meble będzie można podziwiać w Historycznym Gabinecie Prezydenta. Fot. M. Wierżyńska
Piękne, zdobne przedwojenne meble będzie można podziwiać w Historycznym Gabinecie Prezydenta. Fot. M. Wierżyńska

 

Włodarzom miasta zależało na tym, żeby Stary Ratusz tętnił życiem artystycznym. A to jest możliwie wtedy, gdy kulturę się nie tylko odbiera, ale i samemu tworzy. Stąd oprócz sal ekspozycyjnych, musiało się znaleźć miejsce dla twórców. – Dla nas ważne jest, aby to zaangażowanie w kulturę, uczestnictwo w niej było aktywne. I wielopokoleniowe. Mamy cały wachlarz działań skierowany do mieszkańców w różnym wieku. Bardzo prężnie działa u nas Klub Seniora – to są osoby z pomysłami, z inicjatywą. Tworzą swój teatr, jest chór, jest grupa tancerzy folkloru. Jest sekcja witrażu, bardzo rzadko spotykana w ośrodkach kultury. Dlatego oferta kulturalna Ratusza będzie uzupełnieniem naszych działań  – mówi dyrektor MOK Dariusz Pilak. Zajęć jest tak wiele, że MOK pęka w szwach.

Dzieje się coraz więcej

Na afiszu, pod przekornym hasłem „Gniezno – Nic się nie dzieje”, cała lista imprez do wyboru. Teraz to nawet do Poznania nie trzeba jechać. Jakiś czas temu zabrałam kolegę z Torunia tutaj do teatru i po pierwsze był zdziwiony, że w Gnieźnie jest teatr, a po drugie – sztuką był zaskoczony –  mówi pani Olga. Teatr Fredry mieści się kilka minut spacerkiem od Starego Ratusza, po drodze mija się siedzibę MOK-u. A w drugą stronę od Starego Ratusza jest główny rynek z fontanną – też wykorzystywany pod imprezy kulturalne, choćby jako scena muzyczna. Turyści, którzy zwykle zwiedzają Katedrę, ratuszową kulturę będą mieli na wyciągnięcie ręki. – Chcemy, aby ten budynek był piękny i otwarty na mieszkańców i na turystów – żeby mogli aktywnie i twórczo spędzić tu czas, obcować ze sztuką ale też poznać lokalną historię – a w przypadku Gniezna ta lokalna historia ma znaczenie ponadregionalne – mówi prezydent miasta, Tomasz Budasz. Dlatego w Starym Ratuszu powstanie Dom Powstańca – w przyszłym roku przypada setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego.

 

W głównym holu Starego Ratusza za rok pojawią się turyści i miłośnicy kultury. Fot. M. Wierżyńska
W głównym holu Starego Ratusza za rok pojawią się turyści i miłośnicy kultury. Fot. M. Wierżyńska

 

Remont i adaptacja zabytkowego budynku wyniesie 10 mln złotych – z czego ponad 6 milionów to dofinansowanie z WRPO 2014+. Stary Ratusz będzie dostosowany do osób niepełnosprawnych, będzie miał też osobne wejścia, co ułatwi wewnętrzną komunikację i nie zakłóci funkcjonowania poszczególnych części budynku. Prace mają się zakończyć jesienią 2018 roku.

„Kulturalne” ratusze w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim

Podobna metamorfoza czeka ratusze w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Samorządy tych miast otrzymają wsparcie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Kaliski projekt „Adaptacja pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu” otrzyma 3,4 mln zł dofinansowania z WRPO 2014+. Budynek kaliskiego zabytkowego ratusza zostanie po remoncie ośrodkiem kulturotwórczym wykorzystującym nowoczesne technologie multimedialne w służbie kultury i historii. Będą interesujące prezentacje historyczne  – poświęcone wielokulturowym dziejom tego otwartego miasta, jego sztuce, życiu społecznemu, mieszkańcom i znamienitym rodom – jak choćby rodzinie zegarmistrzów Rafała Stiltera. W piwnicy budynku znajdą się ekspozycje poświęcone najstarszym śladom osadnictwa w rejonie Kalisza, położeniu Kalisii na Szlaku Bursztynowym. Będzie można tu poznawać historię w najprzyjemniejszy sposób – przez zabawę. To oferta głównie dla najmłodszych, a dla spragnionych szerszych widoków – panorama miasta z samej góry, czyli z tarasu widokowego ratusza. Turystów i mieszkańców Kalisza czeka więc moc wrażeń.

Budynek kaliskiego ratusza zostanie po remoncie
ośrodkiem kulturotwórczym wykorzystującym nowoczesne
technologie multimedialne

Z kolei Ostrów Wielkopolski na projekt  „Multimedia – rozszerzenie oferty biblioteki publicznej oraz adaptacja pomieszczeń ratusza na cele kulturalne w Ostrowie Wielkopolskim” otrzyma blisko 4,9 mln zł. Ta inwestycja to spełnienie marzeń przede wszystkim tutejszych czytelników – powstanie biblioteka na miarę czasów, wykorzystująca innowacyjne rozwiązania. Oprócz tego parter ratusza zostanie zaadaptowany na stałe ekspozycje: wystawę imitującą fragment ulicy miejskiej z początku XX w. oraz wystawę urządzoną w stylu dawnej kawiarni, czyli Café Muzeum. Po remoncie, w ratuszu będzie się unosił nie pył, a aromat kawy i druku bibliotecznych tomów. Idealna atmosfera dla prawdziwych miłośników kultury.

Monika Wierżyńska

 

skrzynka_mailowa_apla