Kapitał na przyszłość

Wielkopolska, przeznaczając duże środki na instrumenty finansowe, gromadzi jednocześnie kapitał na okres po 2023 r. – mówi PATRYCJA WOLIŃSKA-BARTKIEWICZ, dyrektor Zarządzająca Pionem Funduszy Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Aktualności

Na sygnale

41 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych rozjechało się po całej Wielkopolsce. Wszystkie trafiły do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Samochody udało się zakupić dzięki wspólnemu wysiłkowi wielkopolskich gmin, powiatów, Samorządu Województwa, Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego i przy wsparciu środków z WRPO 2014-2020.

Szkoły przyszłości

16 mln unijnego dofinansowania z WRPO 2014+ podzielono niemal równo między cztery placówki edukacyjne z Wielkopolski. Dzięki temu wsparciu w gminach Gołuchowo, Kostrzyn, Tarnowo Podgórne oraz w powiecie złotowskim powstaną nowoczesne obiekty szkolne i sportowe. A dodatkowo, uczniowie będą mogli skorzystać z atrakcyjnych zajęć – językowych, przedmiotowych, sportowych i rehabilitacyjnych.

Energia z żywiołów

Inwestycje w odnawialną energię nie są tanie, ale ich wartość nie może być mierzona wyłącznie bieżącym rachunkiem ekonomicznym. WRPO 2014+ wspiera projekty polegające na dywersyfikacji źródeł energii i wykorzystywania jej naturalnych źródeł dostępnych w Wielkopolsce.

Kultura w ratuszach


To będą trzy wyjątkowe inwestycje – do zabytkowych ratuszy w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim wprowadzi się kultura. Przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, ratuszowe budynki zostaną odremontowane i zaadaptowane na cele kulturalne.

Rzeka, która łączy

Wieleń, położony malowniczo nad Notecią, ma bogatą, ale i trudną historię. Rzeka przecina miasto na osiedle południowe i północne. Wzdłuż niej przed II wojną światową przebiegała granica polsko-niemiecka. Efekty podziału kulturowego i mentalnego trwają do dziś. Wieleń przystąpił do przygotowywania programu rewitalizacji, który pomoże miasto zintegrować.

Z powiatu w świat


Wart blisko 22 mln zł projekt powiatu poznańskiego otrzymał z WRPO 2014+ ponad 16 mln zł dofinansowania na przebudowę drogi powiatowej zlokalizowanej w gminach Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn. Z kolei nowe inwestycje drogowe w powiecie gnieźnieńskim ułatwią mieszkańcom dojazd do pracy.