Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia oficjeli podpisujących umowę, którzy wymieniają uściski dłoni. Autorem zdjęcia jest Jarosław Tomaszewski.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 6 września na dworcu PKP w Swarzędzu. (fot. Jarosław Tomaszewski).

Kolej na Swarzędz

Swarzędz to kolejne miasto, do którego dotarła Poznańska Kolej Metropolitalna. 6 września odbyło się uroczyste podpisanie umowy, połączone z otwarciem nowego węzła przesiadkowego przy tamtejszym dworcu PKP.

W ramach porozumienia uruchomione zostało połączenie na trasie: Poznań Główny - Poznań Garbary - Poznań Wschód - Poznań Antoninek – Swarzędz. Niektóre z połączeń PKM będą realizowane z Nowego Tomyśla i Jarocina do Swarzędza. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która zatrzymując się na przystanku położonym wzdłuż danej linii kolejowej pozwoli mieszkańcom korzystać z szybkiego środka transportu publicznego.

– Swarzędz jest największą gminą powiatu poznańskiego, tutaj ulokowane są liczne zakłady pracy i szkoły. Dlatego tak ważne jest, aby tutaj uruchomić PKM, która docelowo pojedzie do Wrześni, ale tam muszą się najpierw zakończyć prace remontowe. Jesteśmy jednym wielkim metropolitalnym organizmem i temu organizmowi musimy dostarczyć produkt w postaci sprawnej komunikacji zbiorowej – mówił w trakcie uroczystości Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Mieszkańcy Swarzędza nie tylko zyskali szybkie połączenie ze stolicą Wielkopolski, ale również nowoczesny węzeł przesiadkowy. Przy dworcu PKP wybudowano parking dla blisko stu samochodów oraz wiaty rowerowe, mogące pomieścić trzydzieści jednośladów. W pobliżu dworca przebiega też trasa nowej linii autobusowej, która łączy miejscowość Garby z nowym węzłem przesiadkowym w Kobylnicy. Kursują na niej nowo zakupione niskoemisyjne autobusy hybrydowe.

– Cieszymy się z węzłów przesiadkowych, a także z ekologicznych autobusów. Już planujemy kolejne projekty i zakupy, które będziemy chcieli realizować w ramach ZIT-ów – podkreślał Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, a jednocześnie członek zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Aby zachęcić podróżnych do korzystania z transportu publicznego, władze gminy podjęły uchwałę wprowadzającą darmowe przejazdy na dworzec w Swarzędzu dla osób, które posiadają ze sobą bilet kolejowy.

Zalety uruchomienia nowego połączenia PKM dostrzegają także władze stolicy Wielkopolski.

– Dla Poznania są to początki szybkiej kolei miejskiej. Rozwiązanie zmniejszy liczbę korków na ulicach oraz zwiększy wygodę podróżowania pasażerów, którzy nie chcą korzystać z samochodu lub nie mogą – zaznaczał Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Całkowity koszt budowy węzłów przesiadkowych na terenie gminy Swarzędz wyniósł ponad 13,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ze środków WRPO 2014+ to prawie 8,9 mln zł.

Łukasz Karkoszka

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska