Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia rozległe tereny inwestycyjne w gminie Piła. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Tereny inwestycyjne w gminie Piła z lotu ptaka (fot. archiwum beneficjenta).

Frontem do inwestorów. Piła i Łubowo już to robią!

Samorządy, które chcą być dziś konkurencyjne i atrakcyjne dla przedsiębiorców, muszą przygotować tereny inwestycyjne. Frontem do biznesu stoi WRPO 2014+, w którym zarezerwowano sporą pulę środków na realizację zadań w tym zakresie.

Fotografia wykonana jest z lotu ptaka, przedstawia prace na rozległym terenie przy drodze szybkiego ruchu. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Do 18 stycznia 2019 r. trwa nabór wniosków w ramach Poddziałania 1.3.3 „Infrastruktura na rzecz rozwoju gospodarczego”. Jego głównym celem jest wzrost wartości bezpośrednich inwestycji w regionie. O wsparcie mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego oraz związki i stowarzyszenia zawarte między nimi. Dotacje będzie można przeznaczyć na realizację projektów związanych z kompleksowym tworzeniem nowej i rozwój istniejącej infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego (w tym dla regionalnych specjalizacji). W szczególności dotyczy to inwestycji na nieużytkach zlokalizowanych w pobliżu inwestycji transportowych (autostrad, dróg szybkiego ruchu, linii kolejowych) oraz na terenach zdegradowanych, wymagających rewitalizacji. W ramach projektów będzie można uporządkować i przygotować tereny inwestycyjne w celu nadania im nowych funkcji gospodarczych, jak również uzbroić je w niezbędną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, telekomunikacyjną, energetyczną i gazową. Dozwolona też będzie budowa lub modernizacja układu komunikacyjnego terenu inwestycyjnego w postaci wewnętrznej infrastruktury drogowej i kolejowej. Samorządy będą mogły również przeznaczyć środki na budowę, rozbudowę lub modernizację wyspecjalizowanej infrastruktury technicznej na terenach inwestycyjnych. Ponadto możliwe będzie prowadzenie kampanii promocyjnych, jednak wyłącznie jako element uzupełniający projektu.

Fotografia przedstawia plac budowy drogi. Widoczny jest położony nowy asfalt, ścieżka rowerowa oraz przystanek autobusowy. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Na realizację konkursu przeznaczono pulę aż 30 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektów, jaki można uzyskać ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wynosi 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Szczegółowe informacje o naborach można znaleźć na stronie: wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków”.

W Wielkopolsce można znaleźć już przykłady gmin, które sięgnęły po unijne środki na przygotowanie terenów inwestycyjnych. Należą do nich m.in. Piła i Łubowa. W tych miejscowościach trwają intensywne prace związane z uzbrojeniem terenów pod przyszłe inwestycje. Włodarze tych gmin zdają sobie sprawę z tego, że atrakcyjne położenie działek plus odpowiednia infrastruktura (kanalizacja, wodociągi i oświetlenie) będą działać jak magnes i zachęcą przedsiębiorców do lokowania i rozwijania biznesu. Co najważniejsze, skorzystają na tym mieszkańcy – nowe firmy to nowe miejsca pracy. Teraz szanse mają kolejne samorządy.

Łukasz Karkoszka

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolske@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska