Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia mężczyzn ściskających dłonie po podpisaniu umowy. Autorem zdjęcia jest Jarosław Tomaszewski.

Dr hab. med. Szczepan Cofta, Dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego oraz Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, umowę podpisali 15 stycznia (fot. Jarosław Tomaszewski).

Chorzy na raka szybko trafią do kardiologa

W leczeniu nowotworów liczy się przede wszystkim czas. Niestety, dziś chorzy na raka, którzy dodatkowo mają problemy z sercem, na konieczne badania muszą czekać nawet kilka miesięcy. Ale w Wielkopolsce to się zmieni dzięki programowi „Kardioonkoloigia”.

Kolejki do specjalistów to dziś jeden z najpoważniejszych problemów w polskiej służbie zdrowia. Na niektóre konsultacje czekać trzeba kilka tygodni, a nawet miesięcy. Są nawet przypadki, że na badania czy zabiegi pierwsze wolne terminy są za dwa lub trzy lata. To ogromny problem między innymi dla chorych na raka, którzy dodatkowo chorują na serce – są po zawale albo mają wady zastawkowe lub problemy z nadciśnieniem tętniczym.

Limity NFZ są za małe

– Chory, który ma rozpoznany nowotwór, w ciągu kilku dni powinien rozpocząć chemio- albo radioterapię. Ale jeśli jednocześnie wymaga konsultacji kardiologicznej, to nie może podjąć skutecznego leczenia bez opinii kardiologa. Niestety, świadczenia w ramach NFZ są limitowane i obecnie często na taką wizytę musi czekać nawet kilka miesięcy – mówi prof. Maciej Lesiak z I Kliniki Kardiologii Szpitala Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Dlatego przygotowaliśmy program, który umożliwi bardzo szybki i bezpośredni dostęp do kardiologów w wielu miejscach w Wielkopolsce z ominięciem kolejek związanych z limitami. Nie możemy opóźniać leczenia nowotworów z powodu braku konsultacji kardiologicznej.

To właśnie Szpital Przemienia Pańskiego przygotował program pod nazwą „Kardioonkologia” przyspieszający procedury i zdobył unijne dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ w wysokości 2,4 mln zł. Taki projekt nie powstał tu przypadkiem, bo Szpital Przemienia Pańskiego uznawany jest za jeden z najlepszych ośrodków leczenia kardiologicznego w naszym kraju.

– Jesteśmy na czwartym miejscu w Polsce - mówi dyrektor placówki, Szczepan Cofta. – Ale oprócz leczenia chorób serca drugim naszym filarem jest onkologia. Ten program stanowi połączenie obu naszych specjalności. Dzięki „Kardioonkologii” wychodzimy na całą Wielkopolskę.

Wsparciem objętych zostanie sześć specjalistycznych placówek medycznych na terenie całej Wielkopolski. Oprócz szpitala przy ul. Długiej w projekcie będą uczestniczyć także poznański szpital HCP, a także lecznice w Pleszewie i Kaliszu oraz Koninie i Pile. Jak ten program będzie wyglądał w praktyce?

Nie będą czekać w kolejkach

Fotografia przedstawia lekarkę konsultującą pacjentkę. Zdjęcie pochodzi z  Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma. Przede wszystkim „Kardioonkologia” zapewni szybki i bezproblemowy dostęp do kardiologa chorym, którzy mają podwyższone ryzyko wystąpienia powikłań kardiologicznych w terapii przeciwnowotworowej.

- Program w swojej części edukacyjnej nauczy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i onkologów diagnozować oraz wskazywać ludzi, którzy są zagrożeni. A cały system opieki zdrowotnej skieruje takiego pacjenta do kardiologa, który odpowiednio dokończy diagnozę i przygotuje chore serce pacjenta na to dodatkowe obciążenie, jakim jest leczenie onkologiczne – tłumaczy prof. Lesiak.

Projekt zakłada objęcie opieką około 3 tys. chorych w całej Wielkopolsce. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych unijnych projektów dofinansowanych z WRPO 2014+ w tym przypadku nie chodzi o zakup drogiego i specjalistycznego sprzętu medycznego za kilka milionów złotych.

- Problem jest tylko organizacyjny. Temu choremu, który ma dziś rozpoznany nowotwór, chcemy jak najszybciej udzielić pełnej diagnozy kardiologicznej. Później lekarz kardiolog nadzoruje kolejne etapy leczenia onkologicznego. Tak, aby nie doszło do rozwoju niewydolności serca – opowiada prof. Lesiak.

A dyrektor Cofta dodaje: – Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na dodatkowe badania, jak chociażby przeprowadzenie echa serca dla pacjentów leczonych radioterapią lub chemioterapią. Będziemy też stawiać na edukację i to zarówno wśród pacjentów, jak i samych lekarzy.

Program, który ruszy wczesną wiosną tego roku, potrwa trzy lata.

- Mam nadzieję, że wykażemy jego skuteczność. Wierzę, że w przyszłości ten projekt będzie działał nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całym kraju. I tym samym zainteresuje się nim NFZ. Możemy być wzorem, na podstawie którego zostanie stworzony ogólnopolski program dostępu do kardiologa dla pacjentów onkologicznych – podsumowuje prof. Lesiak.

Pomaga Europejski Fundusz Społeczny

Projekt „Kardioonkologia” zostanie dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach WRPO 2014+. Chodzi w tym przypadku m.in. o wzrost szans na rynku pracy osób zagrożonych dezaktywacją zawodową z powodu wieku lub stanu zdrowia. Na różnego rodzaju programy społeczne i zdrowotne zarezerwowano ponad 2 mld zł.

- Z Europejskiego Funduszu Społecznego dofinansowujemy różne programy profilaktyczne, jak np. nowotwory piersi, rak szyjki macicy czy jelita grubego. Stawiamy także na projekty rehabilitacyjne. Wszystko po to, by pomóc ludziom wykluczonym społecznie. Nie zapominamy także o dzieciach, dofinansowując na przykład badania związane z wykrywaniem wad słuchu – podkreśla Wojciech Jankowiak, wicemarszałek woj. wielkopolskiego. – Pod koniec 2018 roku mieliśmy w Wielkopolsce zakontraktowany około jeden miliard złotych. Jesteśmy zatem na półmetku i wciąż czekamy na wartościowe projekty, które wpiszą się w tak bardzo potrzebne działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej – mówi wicemarszałek.

Magdalena Przysiwek

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolske@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska