Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia wejście do pracowni florystycznej Agnieszki Musielak. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Po otrzymaniu dofinansowania, Agnieszka Musielak założyła w Kaliszu pracownię florystyczną „Majowy Poranek” (fot. Archiwum beneficjenta).

Na własny rachunek

Myśl o własnej firmie dla wielu osób porównywalna jest do skoku na bungee: mamy zapał, odwagę i dobry plan. Czy wyjdziemy z tego cało? To okaże się wkrótce… Karolina Trzcielińska i Agnieszka Musielak podjęły ryzyko i dziś już wiedzą, że było warto. Zgodnie przyznają: ich sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Funduszy Europejskich.

Polacy coraz częściej uważają, że własny biznes jest lepszy niż etat. Co więcej, założenie firmy może być spełnieniem zawodowych ambicji i planów. Marzenia o pracy na własny rachunek często wspierają znajomi i rodzina, ale również eksperci rynku pracy, którzy radzą aby podjąć ryzyko i zostać „szefem samego siebie”. Jak pokazują badania, Polacy nie boją się tego wyzwania - w 2016 roku na 1 tys. mieszkańców kraju przypadało aż 74 samozatrudnionych. Natomiast w ubiegłym roku w Polsce powstało ponad 350 tys. firm. Wielkopolan w przygodzie z własnym biznesem wspierają projekty unijne.

Działaj z rozmachem!

„Działaj z rozmachem – StartUP dla Ciebie” to projekt realizowany przez Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o. Kierowany jest do osób bezrobotnych lub biernych zawodowo, które ukończyły 30. rok życia oraz nie prowadziły działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy. Uczestnicy, oprócz dotacji w wysokości 25 tys. zł, mogą liczyć również na wsparcie pomostowe w wysokości 1300 zł na miesiąc oraz usługi doradczo-szkoleniowe.

- Do projektu zakwalifikowały się 72 osoby, które skierowano do analizy predyspozycji zawodowych. Dotację inwestycyjną otrzymało ostatecznie 38 z nich. Zainteresowanie projektem przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Gracjan Szczerkowski, koordynator przedsięwzięcia. - Chcielibyśmy, żeby na rynku utrzymało się jak najwięcej przedsiębiorstw powstałych w projekcie. Zdajemy sobie sprawę, że pierwszy rok jest zawsze najtrudniejszy. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu pomostowemu uda im się przetrwać – dodaje.

Dla zdrowia i urody

Fotografia przedstawia Karolinę Trzcielińską oraz logo firmy BeautyUnion.pl. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. W projekcie bierze udział m.in. Karolina Trzcielińska z Jarocina, która od dawna poszukiwała możliwości pozyskania dofinansowania na otwarcie własnej firmy.

- Miałam gotowy plan, ogromne chęci i motywację. Brakowało tylko pieniędzy, jak to często bywa. Wiele słyszałam o Funduszach Europejskich i wsparciu, jakie oferują dla początkujących przedsiębiorców. Udałam się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kaliszu, gdzie dowiedziałam się o projekcie Ostrowskiego Parku Przemysłowego. Złożyłam formularz, a potem wszystko potoczyło się tak, jak tego chciałam – mówi Karolina Trzcielińska.

W ramach projektu pani Karolina wzięła udział w 40-godzinnym szkoleniu obejmującym takie zagadnienia jak prawo pracy, prawo podatkowe, BHP, ZUS, podatki i księgowość, marketing oraz biznesplan. Następnie, dzięki otrzymanej dotacji, założyła firmę Libereco, której główną inicjatywą jest serwis internetowy BeautyUnion.pl, stworzony dla osób zainteresowanych skorzystaniem z usług z branży health&beauty oraz podmiotów oferujących te usługi.

Klienci serwisu, czyli stacjonarne i mobilne salony kosmetyczne, fryzjerskie itp., będą mogli zaprezentować na portalu wachlarz oferowanych usług wraz z cennikiem, czasem ich wykonywania oraz terminarzem. Pojawią się również zdjęcia salonów. Odwiedzający serwis bezpłatnie i przy użyciu prostych narzędzi będą mieli możliwość szybkiego wyboru konkretnego salonu i rezerwacji terminu wizyty – mówi Karolina Trzcielińska.

Serwis ruszy w marcu 2019 roku. Obejmie teren województwa Wielkopolskiego, jednak z czasem będzie powiększał obszar działania. Będzie działał pod adresem www.BeautyUnion.pl.

- Portal to jedna z trzech części mojego firmowego projektu. W przyszłości chcę go rozbudować o sklep internetowy oraz serwis ogłoszeniowy. Na razie pracuję w domu i terenie, jednak planuję również wynająć lokal, w którym stworzę profesjonalne biuro. Jestem przekonana, że małymi krokami uda mi się spełnić zawodowe marzenia. Wiem, że jestem na dobrej drodze – przekonuje Karolina Trzcielińska.

W ramach projektu „Działaj z rozmachem – StartUP dla Ciebie” powstały także m.in.: firma remontowo-budowlana, cateringowa, zakład tapicerski oraz przedsiębiorstwo zajmujące się renowacją mebli.

Całkowity koszt projektu to ponad 2 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ok. 1,9 mln zł.

Nowy start

„Przez samozatrudnienie swoje życie zmienię” to z kolei nazwa projektu Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która specjalizuje się w finansowaniu, doradztwie oraz szkoleniach osób mających ciekawy pomysł na stworzenie własnej firmy. Przedsięwzięcie, obejmujące powiaty kaliski i ostrowski, skierowane było do osób bezrobotnych, które skończyły 30 lat. Do projektu zgłosiło się ich aż 79. Ostatecznie dotację w wysokości ponad 22 tys. zł otrzymało 50 z nich. Wcześniej wszyscy uczestnicy wzięli udział w pięciodniowym szkoleniu dotyczącym ogólnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej oraz trzydniowym – z tworzenia biznesplanu.

- Największą zaletą naszego projektu, a zarazem tym, co przyciągnęło ludzi, była oczywiście możliwość otrzymania dotacji. To jednak nie wszystko. Równie ważne było poznanie wielu osób, które borykały się z rozmaitymi trudnościami: długotrwałym bezrobociem czy niskimi kwalifikacjami uniemożliwiającymi znalezienie zatrudnienia. Wzajemne mobilizowanie się do działania, a także konstruktywne krytykowanie swoich planów, pozytywnie wpłynęło na każdego, kto wziął udział w naszym przedsięwzięciu – mówi Marta Juszczak, koordynatorka projektu.

Kwiaciarnia z pasją

Fotografia przedstawia Agnieszkę Musielak w swojej pracowni. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. W gronie szczęśliwców, którzy otrzymali dotację na start, znalazła się m.in. Agnieszka Musielak, która swoją zawodową przyszłość związała z kwiatami.

- Wiele lat pracowałam w gospodarstwie ogrodniczym, gdzie zajmowałam się uprawą roślin i kwiatów w szklarni. Lubiłam tę pracę, mimo że była bardzo wyczerpująca fizycznie. Po jakimś czasie okazało się, że odbiło się to na moim zdrowiu i ze smutkiem musiałam zrezygnować. Kwiaty nadal pozostawały jednak moją pasją, dlatego po cichu myślałam o tym, czy nie otworzyć własnej działalności. Miałam sporo obaw, jednak postanowiłam wziąć się w garść i spróbować. Mąż, który bardzo wspierał mnie w realizacji moich zamierzeń, trafił na ogłoszenie o projekcie unijnym, przesłałam formularz zgłoszeniowy i... udało się! - mówi Agnieszka Musielak.

Pani Agnieszka wzięła udział w szkoleniach z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a także branżowych – florystycznych. Po otrzymaniu dofinansowania założyła w Kaliszu pracownię florystyczną „Majowy Poranek”.

- W mojej ofercie znajdują się kompozycje kwiatów żywych, ciętych i w naczyniach szklanych. Zajmuję się również rękodziełem, projektuję dekoracje ślubne, wystroje plenerów, aranżacje w studiach fotograficznych – mówi.

Mimo że „Majowy Poranek” jest dopiero na początku działalności, pani Agnieszka ma już dalekosiężne plany.

- Marzę o otwarciu kwiaciarni z kawiarnią, w której klienci w ciszy i spokoju mogliby się zanurzyć w świecie kwiatów i zrelaksować się. Liczę, że w przyszłości uda się to zrealizować. W tej chwili jestem zachwycona tym, co już udało mi się osiągnąć i mam zamiar zrobić wszystko, aby z każdym dniem się rozwijać – mówi.

W ramach projektu „Przez samozatrudnienie swoje życie zmienię” powstały także m.in.: pracownia rękodzielnicza, zakład fryzjersko-kosmetyczny czy studio tatuażu. Całkowity jego koszt to niecałe 1,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło prawie 1,6 mln zł.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2017 roku w Krajowym Rejestrze Sądowniczym zarejestrowano na terenie Wielkopolski ponad 5,2 tys. nowych podmiotów gospodarczych. To drugi wynik w Polsce, po Mazowszu.

Masz pomysł na własny biznes? Zobacz listę beneficjentów WRPO 2014+, którzy udzielają wsparcia w tym zakresie.

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolske@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska