Jaki rynek pracy, jaka edukacja i włączenie społeczne w Wielkopolsce w 2030 roku? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów diagnostycznych nowej strategii rozwoju województwa zorganizowanych 11 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.
Kilkugodzinna żywa dyskusja, w gronie 30 uczestników – przedstawicieli organizacji pozarządowych i partnerów społeczno-gospodarczych z Wielkopolski - pozwoliła zidentyfikować mocne i słabe strony rozwoju regionu, kluczowe potrzeby i wyzwania w obszarze społecznym.
Było twórczo i efektywnie. Uczestnicy chwalili Wielkopolskę, że są dumnymi jej mieszkańcami. Chcieliby kontynuować tradycje Wielkopolski, jednocześnie promować kulturę otwartości i innowacji społecznych. Istotne dla uczestników warsztatów były kwestie jakości życia, infrastruktury oraz świadczonych usług społecznych. Wielkopolska 2030 powinna integrować ludzi, przestrzeń, sektory (edukację, rynek pracy, biznes, pomoc społeczną). W ramach poszukiwania nowych wyzwań rozwojowych, podkreślono potrzebę tworzenia rozwiązań ponadsektorowych, wykorzystujących mechanizmy współpracy, partnerstwa i sieciowania.
Warsztaty wpisują się w etap diagnostyczno-planistyczny tworzenia strategii rozwoju województwa 2030. Ten najważniejszy dla Wielkopolski dokument, od początku jest tworzony wspólnie z partnerami społecznymi oraz mieszkańcami.
Co istotne, strategia będzie niezbędna dla województwa, także z punktu widzenia Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – dla perspektywy finansowej po 2020 roku.
Pierwsze spotkania konsultacyjne w sprawie strategii odbywały się w 2018 roku. Jakie wnioski z nich wypływały? Obejrzyj magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę" (nagranie z lipca 2018 roku).
OPS