Redukcja zanieczyszczenia środowiska naturalnego to główny cel, jaki stawia sobie Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Mimo że praca tego typu zakładu kojarzy się głównie z fizyczną likwidacją odpadów, to realizuje on także wiele równie ważnych zadań z zakresu ochrony środowiska. Ich działania mogą okazać się inspirujące dla innych instytucji, co ważne w kontekście wrześniowego naboru w konkursie na edukację ekologiczną.
Polacy produkują coraz więcej odpadów. W 2017 roku, według danych GUS, przeciętny Polak „wytworzył” prawie 312 kg śmieci. W porównaniu z wcześniejszym rokiem, to aż o 9 kg więcej. Ten niepokojący trend niestety, nie zmienia się na lepsze. Poważnym problemem w naszym kraju są także „dzikie wysypiska śmieci”. Ludzie wyrzucają odpady do lasów, na łąki czy do przydrożnych rowów. Władze sukcesywnie starają się walczyć z tym zjawiskiem. Selektywne zbieranie odpadów przez mieszkańców, następnie ich doczyszczanie i przetwarzanie przez wyspecjalizowane zakłady recyklingu oraz spalanie odpadów, których w żaden inny sposób nie można przetworzyć, to działania, jakie podejmują samorządy i zakłady. Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, robi jednak o wiele więcej. W myśl sparafrazowanej zasady „lepiej zapobiegać, niż sprzątać”, prowadzi zakrojone na szeroką skalę akcje i kampanie społeczne, które mają nauczyć ludzi jak odpowiednio postępować z odpadami, a przede wszystkim co robić, aby produkować ich jak najmniej.
- Mamy świadomość, jak ogromną rolę odgrywa ciągła edukacja mieszkańców. W naszym wspólnym interesie leży prawidłowe wdrożenie systemu selektywnej zbiórki odpadów i zapewnienie jak najwyższych poziomów odzysku odpadów surowcowych. Czując odpowiedzialność za środowisko, od ponad 15 lat prowadzimy działalność edukacyjną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – mówi Magdalena Kowalczyk, kierownik działu ochrony środowiska w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie.
Świat czysty jest piękniejszy!
Jeden z flagowych projektów edukacyjnych prowadzonych przez MZGOK Sp. z o.o. w Koninie nosi tytuł „Świat czysty jest piękniejszy!”. Przedsięwzięcie realizowane jest we wschodniej części województwa, na terenie powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Jego ideą jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat gospodarowania odpadami komunalnymi, doprowadzenie do funkcjonowania systemów zagospodarowania odpadów zgodnie z hierarchią (z naciskiem na recykling i przygotowanie do ponownego użycia) oraz zmniejszenie udziału zmieszanych odpadów komunalnych w całym strumieniu zbieranych odpadów.
Projekt składa się z czterech głównych działań. Pierwszym z nich jest kampania społeczna.
- W tej chwili możemy pochwalić się wydaniem już dwóch numerów Informatora Ekologicznego Eko-Gmina. Lada moment pojawi się również książeczka „O tym jak segregujemy odpady”, przeznaczona dla najmłodszych. Znajdą się w niej zadania, które w przyjazny sposób pozwolą przybliżyć najważniejsze aspekty gospodarowania odpadami komunalnymi. Na ukończeniu jest również publikacja „Rady na odpady”, kierowana do młodzieży. W ciekawy sposób poruszono w niej zagadnienia poważnych zagrożeń dla środowiska i sposobów na ich eliminację. Niebawem rozpoczniemy pracę nad krótkometrażowym filmem edukacyjnym poświęconym gospodarce odpadami w subregionie konińskim. W przejrzysty sposób zostanie w nim przedstawiona droga odpadów, od momentu ich powstania, poprzez proces jakim zostają poddawane, aż do skutecznego recyklingu lub unieszkodliwienia – mówi Kinga Ignaczak, specjalista ds. produkcji i realizacji projektów w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie.
Od czerwca mieszkańcy subregionu mogą korzystać z aplikacji na urządzenia mobilne, która przypomina o terminach odbioru odpadów. Można w niej też znaleźć niezbędne informacje o sposobach i zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Poprzez aplikację da się również zgłaszać lokalizację dzikich wysypisk. Jest ona całkowicie darmowa, dostępna do pobrania w sklepie Google Play oraz App Store.
W przygotowaniu jest również dedykowana edukacji ekologicznej strona internetowa – EduEko.
- Będzie to kolejne przydatne źródło informacji w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz działalności zakładu. Zamieszczane będą tam aktualne harmonogramy odbioru śmieci w każdym mieście i gminie objętych projektem czy przewodnik po selektywnej zbiórce odpadów – mówi Kinga Ignaczak.
Zobacz to na własne oczy!
Właśnie taką nazwę noszą warsztaty prowadzone na terenie ośrodka edukacji ekologicznej MZGOK w Koninie dla młodzieży przedszkolnej i szkolnej oraz dla dorosłych. W ramach zajęć uczestnicy zwiedzają cały zakład, w tym sortownię, kompostownię, składowisko odpadów i Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Rocznie w takich wycieczkach bierze udział ponad 1000 osób. Dzięki projektowi możliwe jest doposażenie ośrodka.
- Zakupiliśmy już dwa zestawy do zwiedzania dla 40 osób, na które składają się kaski i kamizelki służące poprawie bezpieczeństwa zwiedzających oraz urządzenia bezprzewodowej komunikacji pomiędzy pilotem wycieczki a uczestnikami – mówi Elżbieta Streker-Dembińska, dyrektor techniczny Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
W swojej proekologicznej działalności zakład nie ogranicza się jedynie do własnego terenu. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez szkoły, organizacje pozarządowe czy samorządy gminne, przygotowując własne stoiska i prezentacje. To zadanie będzie realizowane jeszcze szerzej w ramach projektu.
- W 2019 i 2020 roku zorganizujemy szereg festynów, których celem będzie propagowanie wiedzy o selektywnej zbiórce i zagospodarowaniu odpadów. Ich ideą jest edukacja z wykorzystaniem najlepszej formy przekazu, czyli zabawy. Nie zabraknie licznych gier edukacyjnych, prezentacji i warsztatów wypełnionych wiedzą o ochronie środowiska – mówi Kinga Ignaczak.
Długofalowe efekty
Mimo że projekt oficjalnie zakończy się w 2020 roku, jego efekty będą długofalowe. Będzie to możliwe dzięki ścieżce edukacyjnej, której elementy powstaną w 28 lokalizacjach subregionu.
- W każdym z wyznaczonych miejsc zostaną zamontowane obiekty małej architektury – dwie tablice edukacyjne przedstawiające podstawowe aspekty racjonalnego postępowania z odpadami oraz edukacyjny kosz na śmieci wyposażony w czteropojemnikowy zestaw do segregacji wraz z opisami – co należy gdzie wrzucać. Poszczególne lokalizacje będą przedstawiać różne sposoby postępowania z odpadami komunalnymi tak, aby kompleksowo wpłynąć na zmianę podejścia społeczeństwa do gospodarki odpadowej– mówi Elżbieta Streker-Dembińska.
Posiadacze aplikacji na urządzenia mobilne będą mogli za jej pomocą „zameldować się” w każdej z lokalizacji ścieżki edukacyjnej.
Przedsięwzięcie realizowane przez MZGOK w Koninie zakończy się w 2020 roku. Jego całkowity koszt to ponad 1,7 mln zł, z czego większość, bo prawie 1,5 mln, stanowi dotacja z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Dominik Wójcik