Wielkopolska skutecznie wydaje unijne pieniądze – oficjalnie potwierdziła to Komisja Europejska.
Choć perspektywa unijna kończy się w 2020 roku, to zgodnie z „zasadą n+3” projekty mogą być realizowane i rozliczane do końca 2023 roku. Ponieważ pierwsze konkursy zostały ogłoszone w połowie 2015 roku to możemy przyjąć, że teraz Program wkracza w decydującą fazę – wręcz jest na finiszu! Jest to więc dobry czas na podsumowania.
Liczby nie kłamią
Prawdziwym testem dla WRPO 2014+ był ubiegły rok. Wtedy to sprawdzane było czy w poszczególnych osiach priorytetowych wydano pieniądze i osiągnięto efekty, które założono sobie na początku perspektywy. To był ważny przegląd, ponieważ każdy unijny program regionalny ma wydzielone 6 proc. funduszy z przyznanej alokacji, które można wydawać dopiero po zrealizowaniu wcześniej wspomnianych wskaźników. Pod koniec sierpnia br. dotarły dobre wieści z Brukseli. Komisja Europejska potwierdziła, że Wielkopolska osiągnęła wszystkie wskaźniki (finansowe i rzeczowe). Oznacza to, że wspomniane 6 proc. budżetu WRPO 2014+ będzie można przeznaczyć, np. na dodatkowe konkursy, przesunięcia środków między osiami priorytetowymi lub dofinansowanie projektów, które nie otrzymały dotacji z uwagi na wyczerpanie środków.
Wiadomość z Brukseli tylko potwierdziła fakt, że Wielkopolska, od początku perspektywy jest w gronie regionów, które najlepiej sobie radzą we wdrażaniu Programów Regionalnych. Ten stabilny kurs kontynuowany jest cały czas. Nasz region plasuje się w ścisłej krajowej czołówce pod względem kontraktacji. Podpisano umowy o łącznej wartości przekraczającej 80% tego, co jest zaplanowane w budżecie, który wynosi 2,45 mld euro. To trzeci wynik w kraju na tle 16 regionów. W niektórych osiach priorytetowych tj. społeczeństwo informacyjne, energia czy infrastruktura dla kapitału ludzkiego pieniądze są praktycznie na ukończeniu. Wysoki poziom kontraktacji (prawie 85%) osiągnięto również w przypadku dwóch ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) działających na terenie woj. wielkopolskiego (tj. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania i Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej ).
Nie tylko dotacje
Liczby są ważne, ale nie najważniejsze. Dla mieszkańców liczą się efekty wydanych „eurozłotówek”. Tych nie brakuje! Oddawane są kolejne kilometry dróg, nowe węzły przesiadkowe, a szkoły czy szpitale otrzymują nowoczesny sprzęt czy nowe pomieszczenia. Mocną stroną Programu są projekty społeczne. Jako pierwsi w kraju rozwijamy m.in. opiekę nad seniorami czy osobami z zaburzeniami psychicznymi za pośrednictwem środowiskowych centrów wsparcia. Pomagamy również osobom wykluczonym społecznie, bezrobotnym czy rodzicom w powrocie na rynek pracy. O efektach WRPO 2014+ informujemy na bieżąco na łamach e-magazynu „Nasz Region”.
Z Programu najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Ten sektor jest traktowany priorytetowo. Przykład? W trwającej perspektywie 2014+ na rozwój przedsiębiorczości przeznaczono w ramach WRPO 2014+ prawie 500 mln euro. To niemal jedna piąta całości środków z Programu.
Prawdziwym paliwem dla rozwoju firm są dotacje, ale nie tylko! Wielkopolska od początku zaangażowała się w stworzenie efektywnego systemu wsparcia pozadotacyjnego. Po dobrych doświadczeniach z poprzedniej perspektywy, jesienią 2017 roku uruchomiono kolejne środki w ramach inicjatywy JEREMIE 2 (więcej piszemy obok – przyp. red.).
Nowością jest również to, że przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia finansowego w formie preferencyjnej pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA 2 na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej i rewitalizacji obszarów problemowych w Wielkopolsce. Chodzi tutaj o pożyczki na inwestycje w obszarze poprawy efektywności energetycznej – głównie dotyczy to termomodernizacji.
Wielkopolska skutecznie wydaje unijne pieniądze, ale również przygotowuje się do nowej perspektywy tworząc Strategię Rozwoju woj. wielkopolskiego do 2030. Więcej na ten temat w magazynie „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 45).
MK