Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia nowoczesną salę wykładową. Zdjęcie wykonane jest ze sceny. Plecami zwrócona jest osoba prowadząca spotkanie lub wykład. Prawie wszystkie miejsca wśród publiczności są zajęte. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Collegium Da Vinci organizuje konferencje i spotkania biznesowe z przedsiębiorcami i ekspertami (fot. archiwum beneficjenta).

Mała firma – wielka sprawa

Poznańskie Collegium Da Vinci nie tylko kształci młodych ludzi, ale też wspiera tych, którzy na rynku już działają. Mikro i małym przedsiębiorcom pomaga rozwinąć skrzydła i wypłynąć na szerokie wody. W marcu uczelnia rozpocznie budowę nowoczesnego Centrum Technologii Kreacyjnych.

99,8% - właśnie taki procent wszystkich przedsiębiorstw w naszym kraju stanowi sektor MŚP, wynika z Raportu o stanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce z 2019 roku, przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przeważająca część, bo około 2 mln, to mikro- firmy, zatrudniające mniej niż 10 pracowników. Jak w tym wszystkim odnajduje się nasz region? Dobrze - w 2017 roku, Wielkopolska uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu małej przedsiębiorczości.

Pod względem liczby osób pracujących w małych firmach na 1000 mieszkańców, wypadamy najlepiej na tle całego kraju. Znakomicie prezentujemy się także pod względem wielu innych wskaźników: nasz region plasuje się na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę aktywnych małych i średnich przedsiębiorstw na 1000 mieszkańców czy wielkości przychodów mikro i małych firm. Skąd tak dobre wyniki?


- W Wielkopolsce jest wielu młodych, kreatywnych ludzi, którzy chcą spełniać swoje zawodowe marzenia i pokazać je światu. Niestety, nie zawsze mają takie możliwości, zarówno ze względu na konieczność sporego zaangażowania finansowego, jak i braku miejsca na rozwój działalności. Dlatego tak istotna jest inkubacja przedsiębiorstw – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Instytucje Otoczenia Biznesu zapewniają młodym firmom stabilne funkcjonowanie w najważniejszym – początkowym - okresie działalności. Oferują nie tylko wsparcie finansowe, ale także usługi i rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy w pełni koncentrują się na wykonywaniu i doskonaleniu przedmiotu swojego działania. W Wielkopolsce ich nie brakuje – dodaje.

Jedną z instytucji oferujących wsparcie młodym przedsiębiorcom i pracownikom wchodzącym na rynek pracy jest poznańskie Collegium Da Vinci.

Wyprzedzając trendy

Collegium Da Vinci od wielu lat wykracza poza standardowe, ogólnie przyjęte granice obowiązujące w szkolnictwie wyższym. Uczelnia śmiało wyprzedza trendy, porzucając szablonowe formy kształcenia studentów. Kierunki studiów łączą się tutaj w dwa interdyscyplinarne obszary: szeroko rozumianych technologii kreacyjnych (grafika, projektowanie gier, informatyka, mediaworking, design) i nauki społeczne (doradztwo i coaching, zarządzanie kreatywne).

Fotografia przedstawia pomieszczenie z komputerami w Collegium Da Vinci. Na pierwszym planie widać mężczyznę, prawdopodobnie studenta, który siedzi, wpatrując się w monitor. W rękach trzyma kontroler do gry. Na dalszym planie widać innych ludzi. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Nasze kierunki studiów są interesujące i innowacyjne, tworzone we współpracy z pracodawcami zgodne z trendami w światowej gospodarce i kierunku zmian na dynamicznym rynku pracy. Absolwenci naszej uczelni znajdują pracę odpowiadającą ich zainteresowaniom i wykształceniu – przekonuje dr Krzysztof Nowakowski, rektor Collegium Da Vinci.

Działalność uczelni nie kończy się wyłącznie na kształceniu przyszłych specjalistów. Collegium Da Vinci organizuje konferencje i spotkania biznesowe z przedsiębiorcami i ekspertami czy warsztaty, przeznaczone nie tylko dla swoich studentów. Uczelnia organizuje także szkolenia związane m.in. z rozwojem kompetencji miękkich. Wspiera również przedsiębiorstwa, zwłaszcza w początkowym okresie ich działalności.

Miejsce dla ludzi kreatywnych

Chcąc jeszcze bardziej zwiększyć swoje możliwości, Collegium Da Vinci rozpoczęło inwestycję wartą 25 mln zł, z czego 17 mln zł pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w wyniku której dawne magazyny przy ulicy Głogowskiej 216 w Poznaniu zostaną gruntownie zmodernizowane. Powstanie w nich nowoczesne Centrum Technologii Kreacyjnych. Umowę na dofinansowanie, 16 grudnia podpisał marszałek Marek Woźniak oraz rektor Collegium Da Vinci dr Krzysztof Nowakowski.

- Projekt wpisuje się w misję Collegium Da Vinci, jako uczelni o profilu praktycznym. Centrum Technologii Kreacyjnych nastawione będzie przede wszystkim na wsparcie przedsiębiorstw w ich rozwoju. W szczególności, pomoc kierujemy do mikro i małych przedsiębiorstw, oferując dostęp do sprzętu i usług, które w inny sposób byłyby trudno osiągalne – mówi dr inż. Robert J. Tomczak, dyrektor Centrum Innowacji i Wdrożeń Collegium Da Vinci.

Wizualizacja przedstawia wygląd Centrum Technologii Kreacyjnych. Czarno-biała grafika pokazuje nowoczesny, duży budynek z parkingiem. Wizualizacja pochodzi z archiwum beneficjenta. Na 4 tys. metrów kwadratowych powstaną wielofunkcyjne sale konferencyjne, studio motion capture (przechwytywania ruchu), studio foto-video, studio audio i pracownie komputerowe. W Centrum Technologii Kreacyjnych zorganizowany zostanie m.in. Game Hub, zrzeszający firmy i osoby zajmujące się tworzeniem gier komputerowych. Umożliwi to wymianę doświadczeń, wzajemne wsparcie w projektach, wspólne tworzenie i rozwój, m.in. poprzez organizację szkoleń czy warsztatów. W Centrum znajdzie się też Test Lab – laboratoria do projektowania i testowania produktów i usług w warunkach, w których rzeczywiście będą używane. Będzie także możliwość organizowania warsztatów, konferencji, szkoleń czy badań. Ponadto, zostanie tam przeniesiony inkubator przedsiębiorczości CDV.

- Studentom już teraz dajemy ogromne możliwości. Nasza uczelnia, przy każdym realizowanym kierunku, nawiązuje kontakty z wiodącymi firmami w branży. Współpraca z fachowcami, a także szkolenie swoich umiejętności na najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzęcie sprawi, że znalezienie pracy po ukończeniu studiów, nie będzie problemem. Firmy, które będą się rozwijały w Centrum, z pewnością chętnie zatrudnią ich jeszcze w trakcie nauki – zapewnia dr inż. Robert J. Tomczak.

W Polsce działają dwie podobne instytucje, które realizują projekty z zakresu technologii kreacyjnych, wykorzystując narzędzia rozszerzonej rzeczywistości – w Krakowie i Wrocławiu. Poznańskie będzie trzecim – najnowszym tego typu centrum.

Fotografia przedstawia trzech mężczyzn prezentujących dopiero co podpisaną umowę. Ubrani są w garnitury, pozują do fotografii na tle niebieskiej ścianki z napisem „Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020”. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik. - Naszym celem jest zebranie w jednym miejscu mikro i małych przedsiębiorców, freelancerów i studentów, i dzięki wzajemnej współpracy, stworzyć możliwość do ich indywidualnego rozwoju, przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury i naszego doświadczenia – mówi dr inż. Robert J. Tomczak. - Zdajemy sobie sprawę, że to nie będzie łatwe, ale jesteśmy zdeterminowani, aby osiągnąć sukces.

Sukces projektu przełoży się nie tylko na rozwój konkretnych przedsiębiorstw, ale i całego województwa.

- Collegium Da Vinci mierzy wysoko, ale ma też świetny i ambitny projekt. Dotacja, w kwocie 17 mln zł, to dla uczelni spory zastrzyk gotówki. Jestem jednak pewien, że dofinansowanie przełoży się na konkretne efekty. Pracują tam doświadczeni, wykwalifikowani ludzie, którzy wiedzą, w jaki sposób kierować młodymi przedsiębiorstwami, aby mogły odnosić sukcesy. Mam nadzieję, że realizowany projekt jeszcze bardziej napędzi wielkopolską gospodarkę i przyczyni się do rozwoju niejednej firmy, a tym samym do rozwoju Wielkopolski – podsumowuje marszałek Marek Woźniak.

Centrum Technologii Kreacyjnych zostanie oddane do użytku w czerwcu 2021 roku.

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska