Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia niewielką salę kinową. Zdjęcie robione jest z tyłu, widać ekran, na którym wyświetlone jest logo Warner Bros, oraz głowy osób siedzących na publiczności. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

W uroczystościach brał udział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i zaproszeni goście (fot. archiwum beneficjenta).

W małym kinie

Miedzichowo dołączyło do prestiżowego grona gmin, w których na stałe zagościła X Muza. W styczniu odbyło się uroczyste otwarcie kina społecznościowego z udziałem marszałka Marka Woźniaka.

Nowoczesna, kameralna sala powstała w nieużywanej części sali wiejskiej w Gminnym Centrum Kultury Bolewicach. Unijna dotacja pozwoliła sfinansować prace remontowo-adaptacyjne pomieszczenia. Zakupiony został też sprzęt do projekcji. Kinomaniacy oglądać mogą najciekawsze i najnowsze produkcje filmowe. Z dostępnej cyfrowej biblioteki filmowej, liczącej blisko tysiąc tytułów i stale powiększanej, widzowie mogą wybrać film, który chcą zobaczyć. W repertuarze są zarówno propozycje dla najmłodszych, jak i dla dorosłych: od popularnych komedii i klasyki po filmy artystyczne i współczesne, nagradzane na wielu festiwalach. Aby skorzystać z oferty kina, wystarczy umówić się z bliskimi lub przyjaciółmi oraz ustalić dogodny dzień i godzinę projekcji. Na budowę kina gmina przeznaczyła 345 tys. zł, z czego unijna dotacja wyniosła 150 tys. zł.

Fotografia przedstawia trzech mężczyzn ubranych w garnitury, przecinających wstęgę. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. – Chcemy przywrócić modę na oglądanie filmów w kinie. Nasze małe kino zachowuje najważniejsze zalety współczesnych kin sieciowych, w szczególności cyfrową jakość obrazu i dźwięku. Posiada 21 miejsc z możliwością dostawki – mówi Stanisław Piechota, wójt gminy Miedzichowo. – Bardzo się cieszymy, że w tak małej gminie po raz kolejny udało się zrealizować duży projekt. Kolejnym etapem rozwoju Gminnego Centrum Kultury będzie uruchomienie kawiarenki przy kinie oraz remont świetlicy wiejskiej – podkreśla.

Miedzichowska inwestycja jest częścią przedsięwzięcia „Małe kino społecznościowe szansą na rozwój zasobów kulturalnych województwa wielkopolskiego”. Jego autorzy (Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich), chcą w założeniu wypełnić lukę pomiędzy kinami domowymi a komercyjnymi kinami sieciowymi. Kina społecznościowe utworzone zostaną łącznie na terenie 26 wielkopolskich gmin w celu umożliwienia mieszkańcom korzystania z dóbr kultury oraz integrację społeczną. Zgodnie z założeniem sale projekcyjne powstają w ramach istniejącej już infrastruktury publicznej. Każda wyposażona zostanie w profesjonalne urządzenia do emisji obrazu i dźwięku w jakości cyfrowej: projektor w jakości HD, rozwijany lub stały ekran, odpowiednio dobrane fotele. Sale zostaną wygłuszone, wyciemnione z zainstalowaną wentylacją lub klimatyzacją. Animatorzy będą mieli do dyspozycji biblioteki filmowe zlokalizowane na zewnętrznych serwerach. Przy udostępnianiu filmów wykorzystywana będzie Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. W najbliższych tygodniach kolejne kino otwarte zostanie w miejscowości Wierzbinek.

Projekt – wart łącznie ponad 6,8 mln zł – będzie realizowany do końca 2020 roku. Zadanie prowadzone jest w ramach Poddziałania 4.4.1 „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu” WRPO 2014+. Warto przypomnieć, że wielkopolskie kina, które powstają przy wsparciu Funduszy Europejskich, to kontynuacja akcji „Kino za Rogiem” (www.kinozarogiem.pl).

Łukasz Karkoszka

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska