Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia grupę tancerzy podczas występu. Rzecz dzieje się na placu, być może podwórzu kamienicy w remoncie – widoczne są rusztowania, skuty tynk folie w oknach, świeże zbrojenia. Tancerze ubrani są w odblaskowe kamizelki i kaski, przypominają robotników. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Tancerze Polskiego Teatru Tańca uświetnili uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego swoim występem (fot. archiwum beneficjenta).

Radosny dzień dla teatru

Choć jest najstarszą tego typu placówką w kraju i jedną z najbardziej utytułowanych, Polski Teatr Tańca od lat działa bez własnej sali i zaplecza. Wkrótce, przy wsparciu unijnych funduszy, to się zmieni. Akt erekcyjny pod budowę siedziby teatru wmurowano 4 marca.

Teatr został założony w Poznaniu w 1973 roku przez Conrada Drzewieckiego. Od tego czasu podbija międzynarodowe sceny. Swój dorobek prezentował na pięciu kontynentach. Mimo to, przez blisko pół wieku w macierzystym mieście działał bez własnej siedziby. Dzięki podjętym staraniom i pozyskaniu unijnej dotacji, znajdzie wreszcie swoje miejsce w rewitalizowanej kamienicy w centrum miasta.

– Obecnie jesteśmy stałym gościem Szkoły Baletowej. Podnajmujemy studio w godzinach, w których może ono zostać nam udostępnione. Mając siedzibę, będziemy pracować w czasie, który sobie wyznaczymy. To samo dotyczy wystawiania spektakli. Będziemy w pełni władać swoim czasem i możliwościami. Nowa siedziba pozwoli nam również organizować przedpremierowe próby prasowe dla mediów oraz zapraszać gościnne zespoły – podkreśla Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

Nowa siedziba teatru powstanie w centrum Poznania, w zabytkowej kamienicy przy ul. Taczaka 8, która zostanie zrewitalizowana. Modernizacji poddany zostanie również sąsiedni budynek. Powstanie też sala studyjna, która pomieści ok. 150 widzów. Ceremonia wmurowania aktu erekcyjnego odbyła się 4 marca. Po podpisaniu dokumentu, umieszczono go w kapsule pamięci i złożono w miejscu wmurowania. Tancerze zaprezentowali okolicznościowy performance.

– Dziś jest bez wątpienia radosny dzień. Bezdomność Polskiego Teatru Tańca stała się wręcz legendarna. Swego czasu złożyłem obietnicę, że ta bezdomność zostanie przełamana, teatr znajdzie w Poznaniu siedzibę. Tak się wkrótce stanie – mówił w trakcie uroczystości Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Inwestycja związana z budową nowej siedziby PTT wpisuje się w szerszy program rewitalizacji centrum Poznania.

– To wielka radość, że miasto zyska miejsce, w którym będzie można nie tylko obejrzeć spektakl, ale też takie, które będzie otwarte dla mieszkańców - z kawiarnią artystyczną i miejscem do realizacji projektów społecznych. Mamy nadzieję, że ożywi ono okolicę, a osoby, które przyjadą tu na spektakl, będą chciały spędzić w centrum miasta więcej czasu – podkreślał Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Nowa siedziba teatru ma być gotowa w grudniu br.

Całkowita wartość projektu „Adaptacja budynków położonych w Poznaniu przy ul. Taczaka (w tym renowacja kamienicy) na cele kulturalne Polskiego Teatru Tańca wraz z wyposażeniem” to blisko 13 mln zł. Dofinansowanie WRPO 2014+ wyniosło ponad 8 mln zł.

ŁK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska