Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Grafika to plansza o fioletowym tle, na której znajdują się napisy: na górze - „WRPO 2014+” w granatowym kolorze, w środku „dofinansowanie na walkę z koronawirusem” białym kolorem, w lewym dolnym rogu - „#COVID-19”, granatowym kolorem. Grafika pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Komisja Europejska szybko zgodziła się na zmiany w WRPO 2014+ (fot. cottonobro).

Zmiany w WRPO! Są pieniądze na walkę z koronawirusem

Zakup niezbędnego sprzętu medycznego, odzieży ochronnej oraz testów na obecność wirusa COVID-19. To główne kierunki wsparcia unijnego na walkę z epidemią w Wielkopolsce.

Wybuch epidemii COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a także życia mieszkańców naszego województwa. Na głównym froncie walki o nasze zdrowie są pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni). Oni jednak alarmują, że cały czas w szpitalach brakuje środków ochrony osobistej. I przypominają – jak oni zachorują na koronawirusa, to nie będzie miał, kto leczyć pacjentów.

otografia przedstawia zbliżenie na twarz prawdopodobnie lekarki w czepku, okularach i białej masce ochronnej. Zdjęcie pochodzi z  Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma. W takiej sytuacji prowadzone działania wymuszają konieczność zagwarantowania przede wszystkim niezbędnego sprzętu oraz środków ochrony osobistej, co skutkuje ogromnym obciążeniem finansowym placówek medycznych. Część z nich nie posiada wystarczających zasobów lokalowych i ludzkich do realizacji badań, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego, po analizie sytuacji w wielkopolskich szpitalach, podjął decyzję o zmianach w WRPO 2014+, które skutkują natychmiastowym przesunięciem ok. 63 mln zł środków unijnych na trzy projekty zdrowotne.

Pierwszy z nich, będzie dotyczył inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla potrzeb walki z COVID-19 w woj., wielkopolskim. Około 30,3 mln zł z UE zostanie wydane na zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej (w tym testów), środków ochrony jednorazowej wraz z pracami remontowo-budowlanymi związanymi np. z adaptacją pomieszczeń, a także budową tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką.

Fotografia przedstawia naukowca w białych fartuchu i siwych włosach, który znajduje się w laboratorium. Przeprowadza jakiś test, wstrzykując substancję do probówki. Na zdjęciu widać rozmaity sprzęt oraz odczynniki. Zdjęcie pochodzi z  Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma. Podobnej wysokości wsparcie unijne (około 30,3 mln zł) zostanie wydane z budżetu WRPO 2014+ na zakup niezbędnych środków ochrony indywidualnej, materiałów diagnostycznych i medycznych, sprzętu jednorazowego użytku, zakup urządzeń i środków do dezynfekcji, zakup usług remontowo-budowlanych niezbędnych do adaptacji pomieszczeń na cele walki z chorobą COVID-19. Pieniądze przeznaczone zostaną także na wynagrodzenie personelu, w tym w szczególności medycznego, odczynników i materiałów medycznych, badań, testów oraz innych zakupów bieżących zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez szpitale.

Liderem i Beneficjentem obydwu projektów (realizowanych w trybie pozakonkursowym) jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, natomiast uczestnikami/realizatorami będą bezpośrednio placówki medyczne podejmujące działania zmierzające do łagodzenia i walki ze skutkami epidemii wirusa COVID-19. Obydwa projekty rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca roku.

- Przygotowujemy zbiorcze zakupy, głównie środków ochrony osobistej, bo te są najbardziej oczekiwane, dla wszystkich wielkopolskich szpitali. Będziemy się też starali zakupić respiratory – mówi marszałek Marek Woźniak.

Zarząd województwa podjął również decyzję o przekazaniu 2,6 mln złotych (także z WRPO 2014+) dla Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, głównie na wykonanie około 2 tysięcy testów w kierunku koronawirusa, ale także na środki ochrony osobistej dla pracowników szpitala klinicznego.

Testy na obecność COVID-19 będą wykonywane u pacjentów poddanych kwarantannie, u których Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poleciła wykonanie badania, a także u pracowników ochrony zdrowia (zwłaszcza lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych) zgodnie z rekomendacjami WHO.

MARK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska