Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia uliczkę w Malanowie. Widać kilka budynków, na dachach dwóch z nich zamontowane są panele słoneczne. Zdjęcie pochodzi z archiwum Gminy Malanów.

W Malanowie sukcesywnie przybywa domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne (fot. archiwum Gminy Malanów).

I Ty zainwestuj w fotowoltaikę

W ostatnich latach Polacy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych i firmach, to coraz silniejszy trend i wyraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Do „słonecznych gmin Wielkopolski” dołączyły niedawno Malanów, Miasteczko Krajeńskie i Szamocin.

Jeśli szybko nie zrezygnujemy z eksploatacji paliw kopalnych, klimat na Ziemi ociepli się o 1.5 stopnia Celsjusza. Skutek? Częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych – gwałtownych burz, tornad czy huraganów, które powodują gigantyczne szkody – donosi organizacja WWF.

Dziś już wiemy, że jednym z rozwiązań tej niepokojącej sytuacji, jest porzucenie paliw kopalnych i zwrócenie się w stronę Odnawialnych Źródeł Energii. OZE nie są szkodliwe dla środowiska, nie emitują CO2 oraz, co najważniejsze, są niewyczerpalne. Według wyliczeń WWF, aż 70% zapotrzebowania na energię w Polsce może być zaspokojone przez OZE.

Jednym z rozwiązań są instalacje fotowoltaiczne, do których przekonuje się coraz więcej mieszkańców, wspieranych przez Fundusze Europejskie. Niedawno, do „słonecznych gmin Wielkopolski” dołączyły kolejne gminy i ich mieszkańcy.

Najwyższy czas

W Malanowie, gminie wiejskiej na wschodzie Wielkopolski, na dofinansowanie do OZE mieszkańcy czekali z niecierpliwością. Dziś, dzięki unijnemu wsparciu, widok instalacji fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych jest coraz częstszy.

Fotografia przedstawia Macieja Kornackiego – mężczyznę w średnim wieku ubranego w czapkę z daszkiem, kurtkę i dżinsy, który pozuje na tle swojego domu. Na skośnym dachu widoczne są panele słoneczne. Zdjęcie pochodzi z archiwum Gminy Malanów. - Mieszkam w ładnej okolicy. Bardzo ważna jest dla mnie bliskość natury, cisza i spokój – mówi Maciej Kornacki. - O montażu instalacji fotowoltaicznej myślałem od dawna, jednak koszt jej wykonania znacznie przekraczał moje możliwości finansowe. Dlatego skorzystałem z unijnego wsparcia – dodaje.

Projektem fotowoltaicznym zainteresowała się również Joanna Błaszczyk z Grąbkowa, jednego z sołectw w gminie.

- Najwyższy czas porzucić szkodliwe dla środowiska paliwa i zacząć produkować energię w bardziej ekologiczny sposób – mówi. - Nie ukrywam, ochrona środowiska to tylko jeden z powodów. Dodatkowym była perspektywa niższych rachunków za prąd – dodaje.

Pani Joanna i pan Maciej należą do grupy 1300 osób, które będą korzystały z instalacji wykonanych w ramach projektu „Energia ze źródeł odnawialnych dla mieszkańców Gminy Malanów”. Przedsięwzięcie wpisuje się w strategię rozwoju gminy, która od lat inwestuje w ochronę środowiska.

- To dla nas bardzo ważny temat. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, liczne akcje edukacyjne, kontrole palenisk domowych, rekultywacja składowisk odpadów – to tylko część działań, które podejmujemy – mówi Ireneusz Augustyniak, Wójt Gminy Malanów. - Na realizację projektu z zakresu fotowoltaiki zdecydowaliśmy się ze względu na korzystny poziom dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który wynosi nawet do 85% kosztów. Oczywiście najważniejsze są dla nas korzyści ekologiczne - redukcja emisji pyłów, w tym dwutlenku węgla, a także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców oraz mniejsze koszty produkcji energii – dodaje.

Inwestycja przewiduje zakup i montaż 313 instalacji fotowoltaicznych PV podłączonych do sieci, w nieruchomościach mieszkańców gminy. Koszt, który ponosi właściciel domu, zależnie od mocy instalacji, wynosi od ponad 2100 zł do niecałych 7600 zł. Większość prac została wykonana, część mieszkańców korzysta już z nowego systemu energetycznego.

Instalacja w domu Macieja Kornackiego działa od niedawna.

- Firma montująca panele dobrze się spisała – nie tylko zainstalowała system, ale też przeszkoliła mnie z obsługi urządzeń – mówi pan Maciej. - Instalacja powinna pokrywać roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla mojego domu. Jest więc zarówno korzyść ekonomiczna, jak i ekologiczna – dodaje.

Fotografia przedstawia Joannę Błaszczyk wraz z synek stojącą przed przeszklonymi drzwiami ich domu. Na skośnym dachy krytym dachówką widać kilka paneli słonecznych. Zdjęcie pochodzi z archiwum Gminy Malanów. Zadowolenia nie kryje także Joanna Błaszczyk.

- Fotowoltaika to przyszłość i mam nadzieję, że tą drogą pójdzie więcej gmin – mówi.

Słowa pani Joanny mają potwierdzenie w rzeczywistości. Wielkopolskie samorządy coraz chętniej decydują się na takie rozwiązania i śmiało sięgają po unijne środki. Świadczy o tym rekordowa liczba wniosków – 110, która wpłynęła na konkurs „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii”. Zarząd Województwa Wielkopolskiego już kilkakrotnie zwiększał budżet naboru. Obecnie wynosi on aż 230 mln zł, dzięki czemu dotację otrzymało około 50 samorządów i przedsiębiorców.

Całkowity koszt projektu w gminie Malanów to ponad 4,6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło prawie 3,7 mln zł. Działania zakończą się w grudniu 2020 roku.

Dobre doświadczenia

Ekologiczny projekt postanowiły także wspólnie zrealizować gminy Miasteczko Krajeńskie i Szamocin. Inwestycja w fotowoltaikę zainteresowała wielu mieszkańców, wśród których jest Kamila Kaszuba-Cieśla.

Fotografia wykonana z lotu ptaka pokazuje panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu jednego z budynków. Wokół widać kilka budynków gospodarczych oraz domów jednorodzinnych. Zdjęcie pochodzi z archiwum Gminy Miasteczko Krajeńskie. - Mieszkam w Miasteczku Krajeńskim od urodzenia. W moim otoczeniu, już od kilku lat pojawiały się instalacje fotowoltaiczne. Początkowo jedna, dwie, później kilka. Wreszcie sama zainteresowałam się tym tematem. Owszem – argumenty o ochronie środowiska do mnie trafiały, jednak nie ukrywam, że możliwość sporych oszczędności w opłatach za energię przekonały mnie do tego pomysłu. Niestety, koszt zainstalowania paneli słonecznych i całego systemu jest wysoki. Nasza gmina już pięć lat temu zdecydowała się wesprzeć mieszkańców w montażu fotowoltaiki. Skorzystałam wtedy z dopłaty. Z działania systemu jestem tak zadowolona, że kiedy usłyszałam o ponownej możliwości dofinansowania, zdecydowałam się rozszerzyć moją instalację o kolejne panele – mówi.

Dzięki przeprowadzonej w 2020 roku inwestycji, w gminie Miasteczko Krajeńskie zainstalowanych zostanie 178 systemów, a w Szamocinie kolejnych 181. Szacuje się, że projekt obejmie około 1500 osób. Mieszkańcy ponoszą jedynie 15% całkowitego kosztu instalacji urządzeń, co przekłada się na maksymalnie 8 tys. zł – jest to zależne od mocy systemu. Większość paneli już została zamontowana.

- Mamy dobre doświadczenia z fotowoltaiką. W 2015 roku zrealizowaliśmy pierwszy projekt. Wtedy zainstalowaliśmy 30 systemów w domach mieszkańców. Dziś, wszyscy zachwalają nie tylko efekt ekologiczny, ale także finansowy – tłumaczy Anna Chuchla, sekretarz gminy Miasteczko Krajeńskie. - Dlatego zdecydowaliśmy się na kolejny krok w stronę OZE. Ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, zmniejszenie cen za energię elektryczną – to wymierne korzyści – mówi.

Fotografia wykonana z lotu ptaka pokazuje panele fotowoltaiczne zamontowane na skośnym dachu krytym dachówką jednego z domów. Zdjęcie pochodzi z archiwum Gminy Miasteczko Krajeńskie. Jak zapewnia pani Kamila, system w jej domu działa bez zarzutu. Koszt jego założenia już się zwrócił.

- System jest prosty w obsłudze, w zasadzie wszystko dzieje się samo – mówi. – Fotowoltaikę mam już od pięciu lat. Od tego czasu, zamiast sześciu faktur za energię, otrzymuję tylko dwie. Koszt założenia instalacji już się zwrócił. Dzięki rozbudowaniu systemu, moje opłaty będą jeszcze niższe. Dlatego cieszę się, że podjęłam tę decyzję i polecam każdemu takie rozwiązanie – dodaje.

Całkowity koszt projektu „ Prosumenckie Odnawialne Źródła Energii w Gminach Miasteczko Krajeńskie oraz Szamocin” to prawie 8 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to unijne dofinansowanie.

A jeśli jesteś ciekaw, ile mieszkańcy mogą zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej, koniecznie przeczytaj artykuł „Oto inwestycja, która zwraca się po trzech latach”.

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska