Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia młodego, uśmiechniętego księdza w białej koszuli, który siedzi bokiem na żółtym fotelu w sali małego kina. W ręku trzyma cytrynę. Za nim, na ścianie znajduje się tablica z napisem „Kino Lemoniada”. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Będzie to kino z wartościami […] Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania ze sztuki, która będzie na wyciągnięcie ręki – mówi ks. Mateusz Napierała (fot. archiwum beneficjenta).

Lemoniada za rogiem

Kostrzyn i Siedlce dołączą niebawem do prestiżowego grona gmin, w których działają kina społecznościowe. Nowoczesne sale multimedialne powstają przy wsparciu WRPO 2014+.

Gdy zniesione zostaną obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, mieszkańcy Kostrzyna będą mogli wybrać się do „Lemoniady” - małego kina społecznościowego, które 1 maja br. zainauguruje (póki co online) działalność przy parafii pw. bł. Jolanty w Kostrzynie.

Fotografia przedstawia salę w kinie „Lemoniada”. Widocznych jest kilkadziesiąt foteli, większość z nich jest szara, a pięć – żółta. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Placówka powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich. Na potrzeby kina zaadaptowane zostały dwa pomieszczenia domu parafialnego. Zakupiono również sprzęt: fotele, podest sceniczny, kotary wygłuszające i aparaturę audiowizualną.

– Będzie to kino z wartościami, czyli zupełnie nowy, innowacyjny, inny niż dotychczas punkt kulturalny na mapie Kostrzyna. Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania ze sztuki, która będzie na wyciągnięcie ręki. Będzie to miejsce seansów, spotkań, rozmów oraz czerpania, jak najwięcej dobra z bogactwa, jakie oferuje kultura i sztuka – mówi ks. Mateusz Napierała, proboszcz parafii.

Fotografia przedstawia budynek, w którym znajduje się kino „Lemoniada”. Jest to piętrowy budynek o szarej elewacji, nieregularnej bryle i skośnym dachu. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. W programie znajdą się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i dla dojrzałych widzów. Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Pro Publico będą to zarówno produkcje o charakterze sakralnym, jak i świeckim.

– Oprócz seansów planujemy wiele innych wydarzeń: wieczorki poetyckie, bajkowe poranki dla maluchów czy uruchomienie dyskusyjnego klubu filmowego – zapowiada ks. Mateusz Napierała.

Koszt inwestycji to ponad 126 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie WRPO 2014+ wyniosło ok. 87 tys. zł.

Fotografia przedstawia wnętrze kina społecznościowego w Siedlcach. Widoczne są cztery rzędy szarych foteli. Sala jest jeszcze w trakcie przygotowywania, o czym świadczy folia rozłożona z prawej strony, na schodach. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Nowoczesna sala multimedialna powstaje również w Siedlcach. Na kino zaadaptowana została czytelnia Gminnego Ośrodka Kultury.

Zakres inwestycji objął kompleksową modernizację pomieszczenia z budową podestu dla widowni, izolacji akustycznej, ekranu, sprzętu nagłaśniającego, projektora. Pomieści 30 widzów. Gotowe ma być w maju, a z działalnością ruszy, kiedy zniesione zostaną obostrzenia związane z pandemią. Siedleckie kino jest jednym z ponad dwudziestu, które powstają w regionie w ramach projektu „Małe kino społecznościowe szansą na rozwój zasobów kulturalnych województwa wielkopolskiego”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Na realizację przedsięwzięcia stowarzyszenie pozyskało dotację unijną w wysokości ponad 3,7 mln zł. Cała inwestycja kosztować będzie ponad 6,8 mln zł.

Wielkopolskie kina, które powstają przy wsparciu Funduszy Europejskich, to kontynuacja akcji „Kino za Rogiem”. Jej inicjatorzy chcą przywrócić modę na oglądanie filmów na dużym ekranie w małych miasteczkach i wsiach.

Kina w związku z pandemią pozostają zamknięte. Ich otwarcie planowane jest dopiero w czwartym etapie „odmrażania” gospodarki. Warto jednak czekać. Po kilkunastu tygodniach izolacji, wizyta w kinie będzie dla wielu tym przyjemniejsza.

ŁK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska