Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia lekarza ubranego w niebieski fartuch i czepek oraz białe rękawiczki. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

WRPO 2014+ wspiera personel medyczny, który stoi na pierwszej linii walki z koronawirusem (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma).

Wszystkie ręce na pokład – wspieramy ochronę zdrowia!

Prawie 80 mln zł Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny przeznacza na walkę z koronawirusem. Pieniądze pozwolą sfinansować zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego, a także inwestycje w niezbędny sprzęt oraz infrastrukturę szpitalną. Część pomocy trafiła już do szpitali, jednak niektóre zadania – ze względu na procedury – będą trwały dłużej. Władze zapowiadają kolejne wsparcie.

Pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni – to oni stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem. Media codziennie alarmują, że w szpitalach, gdzie toczy się walka o życie zarażonych, brakuje często podstawowych środków ochrony osobistej dla personelu. Lista potrzeb jest długa to m.in. rękawice, gogle, maseczki, kombinezony ochronne.

- Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo. Jeśli zachoruje personel medyczny, nie będzie miał kto ratować pacjentów - ostrzegają medycy.

Podobnie jak zrobiły to inne regiony Polski, także Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął szybką decyzję o zmianach w programie regionalnym. Skutkują one natychmiastowym przesunięciem potężnych środków z WRPO 2014+.

- Od lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników zależy nasze życie i zdrowie. Trzeba zrobić wszystko, żeby zabezpieczyć ich przed zarażeniem w tym trudnym czasie i stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki pracy – mówił, uzasadniając decyzję, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Zdecydowane działania

Od początku epidemii było jasne, że do walki z koronawirusem powinny zostać zaangażowane środki unijne, będące w dyspozycji Samorządu Województwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Oczywistym było, że podejmowane działania muszą być przede wszystkim dobrze zaplanowane i zdecydowane, ale także kompleksowe, tzn. swoim zasięgiem obejmować różne sfery życia: od zdrowia, przez gospodarkę i na kwestiach polityki społecznej kończąc. Z drugiej strony, należało wziąć pod uwagę dostępność środków finansowych, a mianowicie dość ograniczoną kwotę pieniędzy, jaka jest w budżecie WRPO 2014+. Sprawne wdrażanie Programu (o którym często informujemy na łamach „Naszego Regionu”) skutkuje tym, że zdecydowana większość środków została już rozdysponowana pomiędzy beneficjentów. Możliwości wygospodarowania znaczącej puli pieniędzy na walkę z COVID-19 były zatem ograniczone. Udało się jednak przeznaczyć na ten cel duże sumy.

Co ważne – samorząd województwa nie powiedział w tej sprawie ostatniego słowa. Warto również dodać, że Wielkopolska, jako jeden z pierwszych regionów w kraju, uzyskała szybką zgodę KE na zmiany w WRPO 2014+. Zielone światło z Brukseli i Warszawy na dokonanie daleko idących korekt w Programie, dało możliwość uruchomienia szybkiej ścieżki decyzyjnej.

Miliony euro w walce z koronawirusem

26 marca br. Zarząd Województwa ogłosił w trybie pozakonkursowym dwa projekty zdrowotne, na które przeznaczono około 63 mln zł. Zakres obu przedsięwzięć określono na podstawie wcześniejszych konsultacji z placówkami medycznymi oraz zgłoszonych przez nie potrzeb.

Fotografia przedstawia dwóch pracowników medycznych, prawdopodobnie lekarzy w kombinezonach, maskach i rękawiczkach, przy łóżku pacjenta w izolatce. Jeden z lekarzy zapisuje coś w karcie drugi zabezpiecza próbkę. Zdjęcie pochodzi z Adobe Stock. Pierwszy z projektów - „Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla potrzeb walki z epidemią koronawirusa COVID-19 w województwie wielkopolskim” koncentrował się przede wszystkim na potrzebach doposażenia szpitali w aparaturę medyczną i diagnostyczną. Z tych pieniędzy zakupione zostały respiratory i kardiomonitory – zarówno stacjonarne, jak i mobilne, a także specjalne łóżka elektryczne.

W ramach projektu przewidziano też dofinansowanie prac remontowo-budowlanych związanych na przykład z adaptacją pomieszczeń oraz budową tymczasowych obiektów do celów diagnostyki i leczenia.

Drugi projekt - „Działania związane z zapobieganiem/łagodzeniem skutków epidemii COVID-19” - swoim zakresem, poza pracami remontowo-budowlanymi związanymi z adaptacją pomieszczeń szpitalnych, obejmował także zakup ponad 1,5 mln sztuk środków ochrony osobistej: kombinezonów, fartuchów, maseczek (FFP3 i chirurgicznych), przyłbic, rękawiczek jednorazowych (nitrylowych i lateksowych) oraz gogli. Sfinansowano także materiały diagnostyczne i medyczne, urządzenia i środki do dezynfekcji (osobistej i powierzchni) oraz wynagrodzenie personelu. Oferty można było składać do 3 kwietnia br., jednak ze względu na zapotrzebowanie, Samorząd Województwa ogłosił kolejne zamówienie, w ramach którego do szpitali dostarczonych zostanie m.in. 100 kardiomonitorów stacjonarnych, 100 respiratorów stacjonarnych oraz łóżka elektryczne.

9 kwietnia br. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował także o przesunięciu dodatkowej puli środków. Na dofinansowanie placówek medycznych w niezbędny sprzęt oraz zakup środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek, laborantów i ratowników medycznych przeznaczono kolejne 14 mln zł. Pieniądze te otrzymało już sześć poznańskich lecznic: Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o., Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego, Ortopedyczno - Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi oraz Centrum Medyczne HCP Szpital im. świętego Jana Pawła II. Sprzęt trafił już do placówek.

Co ważne – samorząd województwa nie powiedział w tej sprawie ostatniego słowa. Warto również dodać, że Wielkopolska, jako jeden z pierwszych regionów w kraju, uzyskała szybką zgodę KE na zmiany w WRPO 2014+. Zielone światło z Brukseli i Warszawy na dokonanie daleko idących korekt w Programie dało możliwość uruchomienia szybkiej ścieżki decyzyjnej.

Testy, testy, testy

Światowa Organizacja Zdrowia ciągle przypomina, że narodowa kwarantanna nie przyniesie skutku, jeśli nie zostaną wykryte wszystkie przypadki zachorowań. W walce z pandemią chodzi bowiem nie o zamknięcie nas wszystkich w domach, a o wykrywanie największej liczby chorych (również bezobjawowych!) i pilne odizolowanie ich od zdrowych.

- Testy, testy, testy – apelował na konferencji dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tymczasem w Polsce nadal wykonuje się o wiele mniej badań niż w innych krajach Europy i świata.

Dlatego też, Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął kolejną decyzję o przesunięciu środków. Kwotę 2,6 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego WRPO 2014+ przekazano Szpitalowi Klinicznemu im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Spora część tych pieniędzy, bo około 800 tys. zł, przeznaczona została na zakup testów, które będą wykonywane wśród osób poddanych kwarantannie oraz pracowników medycznych szpitali klinicznych. Dzięki unijnemu wsparciu, możliwe będzie zatem przeprowadzenie 2 tys. testów wśród mieszkańców Wielkopolski, u których podejrzewa się zakażenie.

Wielki transport z Chin

We wtorek, 14 kwietnia, na warszawskim lotnisku Chopina, wylądował największy samolot transportowy świata. Antonov An-225 Mryia ma ponad 84 metry długości, a w jego ładowni może się zmieścić blisko 100 samochodów osobowych. Tym razem, był on jednak wyładowany po brzegi niezbędnymi środkami ochrony osobistej z Chin, m.in. ponad milionem maseczek typu FFP2, ponad 200 tys. kombinezonów ochronnych czy 250 tys. przyłbic.

Fotografia przedstawia Marka Woźniaka – marszałka województwa wielkopolskiego, w zielonej, ochronnej maseczce, stojącego na przyczepie samochodu dostawczego wypełnionego kartonami ze środkami ochrony osobistej. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Z tego zapasu korzystają już placówki medyczne w Wielkopolsce. Ponad pół miliona masek chirurgicznych oraz przeszło 80 tys. maseczek FFP2 o wartości ponad 1,2 mln zł trafiło do szpitali wojewódzkich w Lesznie, Kaliszu, Koninie i Poznaniu, a także do szpitala powiatowego w Pile i szpitala zakaźnego w Poznaniu.

Zakup został sfinansowany z WRPO 2014+, w ramach projektu „Działania związane z zapobieganiem/łagodzeniem skutków epidemii COVID-19”.

Z chwilą zamykania e-magazynu podjęto kolejną decyzję o przesunięciu środków unijnych na walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego. Więcej na ten temat w aktualnościach.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ważnych ułatwień dla beneficjentów unijnych i przedsiębiorców? Przeczytaj artykuł „Uratują pół miliona miejsc pracy”.

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska