Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia nową kładkę pieszo-rowerową, łączącą park na wyspie z terenami nadrzecznymi. Konstrukcja kładki to dwa łuki, stojące po przeciwległej stronie, które podtrzymują drogę. Na bokach alejki zamontowano barierki. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

W ramach prowadzonej rewitalizacji powstała m.in. kładka pieszo-rowerowa, łącząca Park na Wyspie z terenami nadrzecznymi w rejonie ulicy Dąbrowskiego (fot. archiwum beneficjenta).

Park na Wyspie w nowej odsłonie

Po kilku miesiącach intensywnych prac rewitalizacyjnych, popularny wśród mieszkańców Piły Park na Wyspie został otwarty. Nowe alejki spacerowe i ścieżki rowerowe, to tylko część elementów, które ożywiły miejską przestrzeń. Prace przeprowadzono przy wsparciu WRPO 2014+.

Piła od wielu lat prowadzi działania związane z przywracaniem do życia zaniedbanych kwartałów miasta. Rewitalizacja obszaru w centrum miasta o powierzchni ponad 5,6 hektarów, znajdującego się nad rzeką Gwdą w rejonie ul. Dąbrowskiego oraz po północnej stronie Parku na Wyspie, jest jedną z najważniejszych miejskich inwestycji.

Fotografia przedstawia alejkę w parku, składającą się z chodnika i ścieżki rowerowej w bordowym kolorze. Widoczne jest skrzyżowanie – alejka skręca łukiem w lewo lub pod kątem prostym w prawo. Wokół rosną drzewa. Widoczne są również latarnie oraz ławki. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. – Prace, które zostały wykonane na Wyspie, dotyczyły jej północnej części. Zmodernizowaliśmy alejki spacerowe. Dokończyliśmy tym samym tzw. ring pieszo-rowerowy okalający Wyspę, analogicznie do południowej strony. Teren został oświetlony i objęty systemem miejskiego monitoringu. Pojawiły się też elementy małej architektury oraz nasadzone zostały nowe drzewa – mówi Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piła. – W ramach prac powstała też kładka pieszo-rowerowa łącząca park na wyspie z terenami nadrzecznymi w rejonie ul. Dąbrowskiego, gdzie nadal prowadzone są prace modernizacyjne. Powstaje tam skateplaza z torem rolkowym, boiska sportowe do gry w siatkówkę i koszykówkę, a także miejsce do uprawiania kalisteniki. Teren zostanie połączony atrakcyjnym układem komunikacyjnym dla pieszych, rowerzystów i biegaczy – podkreśla.

Rewitalizacja i zagospodarowanie terenów nadrzecznych nie tylko poprawi estetykę centrum miasta, ale da też mieszkańcom dodatkową przestrzeń do spędzania czasu i wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo publiczne. Wykorzystany zostanie również potencjał przyrodniczy obszaru, tak by podkreślić naturalne walory rzeki Gwdy.

– Aby wzmocnić aktywność i integrację społeczną seniorów, osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, podejmiemy prace niwelujące bariery architektoniczne. Po ich zakończeniu teren będzie polem dla realizacji inicjatyw mieszkańców, organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej. W efekcie powstanie zróżnicowana, ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2021 rok – podkreśla Piotr Głowski.

Projekt „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile – tereny nadrzeczne rzeki Gwdy i północnej części wyspy miejskiej” realizowany jest przy wsparciu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to ponad 18 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 12,7 mln zł.

ŁK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska