Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN
Fotografia przedstawia Janusza Adama Dodota w trakcie kręcenia scen do widowiska muzyczno-teatralnego „Konstytucja”. Scena dzieje się na polu. Widać ziemię i kilka drzew w tle. Mężczyzna – bohater sceny, siedzi na krześle, we fraku. Po lewej stronie widoczny jest kamerzysta. Zdjęcie pochodzi z archiwum Kościańskiego Ośrodka Kultury.

REPORTAŻ: Wiara, nadzieja, miłość: kultura w czasach zarazy

Jest jak tlen. W chwilach załamania i bezsilności, podnosi na duchu. Dostarcza skrajnych emocji i artystycznych doznań. Kultura: przez wiele tygodni zamrożona w realu, tętniła jednak życiem w sieci.

Więcej
Fotografia przedstawia młodego mężczyznę w koszulce z motywem z Gwiezdnych Wojen, który w skupieniu szyje na maszynie maseczki ochronne. Na dłoniach ma niebieskie rękawiczki, a na szyi zawieszoną miarkę krawiecką. Autorem zdjęcia jest Szymon Kawecki Studio Soho.

Ekonomiczna solidarność w dobie pandemii

Od tygodni koronawirus sieje spustoszenie w gospodarce. W szczególnie trudnej sytuacji są podmioty ekonomii społecznej, które na co dzień ratują najbardziej potrzebujących. Mimo rynkowych perturbacji, większość z nich stara się przetrwać ten niełatwy okres.

Więcej
Fotografia przedstawia ręce seniorki. Na prawym nadgarstku, oprócz bransoletki, zapięta jest opaska z małym panelem i czerwonym przyciskiem, dzięki któremu seniorka może wezwać pomoc. Kobieta na zdjęciu wciska przycisk palcem wskazującym prawej ręki. Autorem zdjęcia jest Tomasz Jodłowski.

Ważna rola teleasystenta

Starość i samotność często chodzą parami. W czasie epidemii, zamknięci w domach seniorzy, odczuwają jeszcze boleśniej przymusową izolację. Nawet ci, którzy na co dzień dzielnie stawiają jej czoła, miewają chwile kryzysu. W trudnych momentach pomoc niosą teleasystenci, którzy poza opieką medyczną, wspierają starszych codzienną rozmową.

Więcej
Fotografia przedstawia pięcioro młodych przedsiębiorców, trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Cztery osoby siedzą, kobieta z lewej stoi, gestykulując. Wszyscy są elegancko ubrani, omawiają przy stole jakiś projekt. Widać laptop, tablet i kalkulator. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

Unia wzmacnia przedsiębiorców

Koronawirus uderzył w polskie przedsiębiorstwa. Zamrożenie działalności na długie tygodnie sprawiło, że wiele firm ma dziś problem z utrzymaniem miejsc pracy. Z pomocą ruszył nie tylko rząd z tarczą antykryzysową, ale również UE, uruchamiając dodatkowe środki dla prowadzących działalność gospodarczą.

Więcej
Zdjęcie przedstawia most z lotu ptaka nad rzeką Wartą. W tle widać pola oraz rondo, do którego prowadzi droga przez most.

Z funduszami możemy więcej

Wyobraźmy sobie, że najnowszym modelem samochodu Tesla S, który kosztuje średnio około 340 tys. zł, jeździ co 17 mieszkaniec Wielkopolski. Albo inaczej! Połowa Pilan, ale też wszyscy mieszkańcy Kalisza i Konina. Za ten luksus, którego koszt wynosi ok. 70 mld zł, płaci podatnik europejski. Mało realny przykład? Niekoniecznie! Mniej więcej 70 mld zł z funduszy unijnych (tj. programów krajowych i regionalnego oraz dopłat rolniczych) trafiło do Wielkopolski po 1 maja 2004 roku.

Więcej
Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska