Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia sytuację w gabinecie psychologa. Kobieta, wyraźnie załamana, leży w głębokim fotelu. Obok siedzi mężczyzna – lekarz, który rozmawia z pacjentką i robi notatki. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma).

W Wielkopolsce ponad 650 tys. osób potrzebuje pomocy psychiatrycznej (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma).

Opieka bliżej pacjentów

Dorośli (w tym kobiety w ciąży) oraz dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi otrzymają pomoc w Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego w Poznaniu i Swarzędzu.

Problemy związane ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz więcej Polaków. W województwie wielkopolskim aż 8 proc. dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychiatrycznej – razem z dorosłymi to łącznie ponad 667 tys. osób. Niestety, niewielka liczba poradni zdrowia psychicznego, długie okresy oczekiwania na wizytę u psychiatry sprawiają, że pomoc nadchodzi często dopiero wtedy, gdy sytuacja jest na tyle poważna, że konieczna jest hospitalizacja.

Można tego uniknąć zmieniając podejście do opieki psychiatrycznej tak, by główny nacisk położyć na pracę w środowisku pacjenta. Rozwiązaniem są Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego (ŚCZP), które od dwóch lat powstają w naszym regionie dzięki wsparciu unijnemu z WRPO 2014+. Tym razem dołączą do nich placówki w Swarzędzu i Poznaniu. Umowy z beneficjentami - Instytutem Psychoedukacji Sp. z o.o. i firmą „DREWS” Agnieszka Drews - podpisał wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Coraz więcej ŚCZP

Czarno-białe zdjęcie przedstawia załamaną kobietę trzymającą się za głowę. Jej włosy są w nieładzie. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Chodzi między innymi o to, aby dziś osoby wykluczone z rynku pracy z powodu zdrowia, mogły wrócić i efektywnie pracować. Jest to możliwe, tylko trzeba ludziom w tym pomóc – mówi wicemarszałek Jankowiak.

Taką pomoc będą właśnie świadczyć poznańskie i swarzędzkie ŚCZP. Realizacja tych projektów to nie tylko szansa na poprawę stanu zdrowia 710 osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, ale również możliwość stworzenia w Wielkopolsce sieci wsparcia dla tych osób. Do dziś Wielkopolanie mogli korzystać z dwóch placówek uruchomionych ze środków unijnych – Centrum Medycznego HCP w Poznaniu oraz Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis Sp. z o.o. w Obornikach. Teraz będą to placówki w Swarzędzu i Poznaniu, a wkrótce powstaną one w kolejnych miejscowościach województwa wielkopolskiego.

Nawet kobiety w ciąży

Fotografia przedstawia mężczyznę w garniturze i trzy elegancko ubrane kobiety. Wszyscy są w maseczkach i pozują do zdjęcia, prezentując podpisane przed chwilą umowy, na tle ścianki z napisem „Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020”. Zdjęcie pochodzi z archiwum UM WW. Czym wyróżniają się nowe środowiskowe centra? Przede wszystkim planowane w projektach wsparcie będzie obejmować utworzenie w sumie trzech ŚCZP – dwóch dla dorosłych i jednego dla dzieci i młodzieży. W tym ostatnim przypadku jest to konieczne: jak pokazują ostanie raporty, polscy nastolatkowie są w kiepskiej kondycji psychicznej. Projekt Instytutu Psychoedukacji zakłada pomoc dorosłym, ale również dzieciom i młodzieży z siedmiu gmin powiatu poznańskiego. Młodzi ludzie będą mogli korzystać z punktu zgłoszeniowo–koordynacyjnego w Zalasewie.

Od początku roku działa Centrum Zdrowia Psychicznego Drews w Poznaniu (przy ulicy Wojska Polskiego). Szczególną uwagę poświęca kobietom z zaburzeniami okołoporodowymi. Tego typu zaburzenia zdarzają się coraz częściej i trudno jest uzyskać pomoc w systemie zdrowia publicznego. Tymczasem w tej grupie są m.in. kobiety z depresją poporodową, a także z zaburzeniem związanym z lękiem przed porodem (tokofobią) czy problemami natury psychicznej związanymi z urodzeniem dziecka z niepełnosprawnościami czy poronieniem. Mówi się o tym bardzo niewiele, a kobiety nie mają, do kogo zwrócić się o pomoc. Często barierą są pieniądze. Teraz to się zmieni, ponieważ pomoc będzie bezpłatna.

red.

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska