Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia nastolatkę o czarnych, prostych włosach, w szarym płaszczu, opartą o mur z czerwonej cegły. Dziewczyna patrzy w dal, dłonie, zaciśnięte w pięści, trzyma na wysokości ust. Sprawia wrażenie, jakby odczuwała strach. Zdjęcie pochodzi z  Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

Swarzędzkie ŚCZP to odpowiedź na kryzys w polskiej psychiatrii dzieci (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma).

Jak wyjść z kryzysu psychicznego?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: 350 mln ludzi na świecie cierpi z powodu depresji. To aż pięć procent populacji. Tymczasem depresja jest jedną z wielu chorób psychicznych, które mogą nas dotknąć w każdym wieku, niezależnie od miejsca zamieszkania i warunków życiowych. W Wielkopolsce powstaje coraz więcej ośrodków, gdzie dzięki dofinansowaniu z Programu Regionalnego, można znaleźć pomoc.

Co czwarty Polak ma lub miał problemy psychiczne. Depresja, nerwice, zaburzenia lękowe i fobie, zachowania kompulsywne – to tylko niektóre choroby, z jakimi się mierzymy. Wpływają na nie przewlekły stres zawodowy, skłonności do uzależnień i nałogi, ale także zanieczyszczenia środowiska. Impuls do zmian niepokojących statystyk daje Wielkopolska. W regionie powstaje coraz więcej Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego (ŚCZP). To miejsca pomocy psychologicznej dla osób doświadczających kryzysów psychicznych. Pacjentom, w powrocie do zdrowia, pomagają tam multidyscyplinarne zespoły, złożone m.in. z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, psychiatrów i terapeutów.

Holistyczne spojrzenie

Spore doświadczenie w prowadzeniu ŚCZP ma poznańskie Centrum Medyczne HCP im. Jana Pawła II.

Fotografia przedstawia budynek Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego szpitala HCP z zewnątrz. Widać na nim wiatę przed drzwiami z napisem „Centrum Zdrowia Psychicznego”. Sam budynek ma przyjemną elewację w jasnych kolorach. Widoczny jest także parking, na którym stoją samochody. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. W 2018 roku rozpoczęto tam duży projekt, dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego celem jest zapewnienie zintegrowanej formy opieki zdrowotnej i społecznej osobom z zaburzeniami psychicznymi, zagrożonym wykluczeniem społecznym lub ubóstwem.

- Działaniami zamierzamy objąć 790 osób, z czego sporą część stanowią osoby poniżej 18. roku życia – mówi Lesław Lenartowicz, prezes zarządu Szpitala HCP. - Co istotne, samo Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego to nie wszystko, co oferujemy uczestnikom. Nasi partnerzy także aktywnie realizują swoje działania. Fundacja AKME prowadzi Klub Umiejętności Społecznych, a Miasto Poznań – Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, które zapewnia obsługę telefoniczną w godzinach nocnych – dodaje.

Chorzy mogą liczyć na lekarskie porady psychologiczne i psychiatryczne, sesje psychoterapeutyczne, wizyty domowe, opiekę pielęgniarską, ale też wyjścia do kina, muzeum czy restauracji, które ułatwiają ponowną integrację społeczną.

Fotografia przedstawia zespół pracujący w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego szpitala HCP w Poznaniu. To sześć pań. W tle znajduje się tablice z informacjami o projekcie unijnym. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Jesteśmy już na półmetku realizacji projektu. Do tej pory wsparciem objęliśmy prawie 460 potrzebujących. Najchętniej, uczestnicy korzystają ze spotkań z doradcą zawodowym, porad psychologa, prawnika i dietetyka – wymienia Lesław Lenartowicz. - Nasza pomoc świadczona jest bezpłatne, a wsparcia udzielamy niemal „od ręki”.

Największą zaletą projektu jest holistyczne podejście do pacjenta.

- Nie skupiamy się wyłącznie na chorobie. Patrzymy na całego człowieka i jego otoczenie. Od dawna wiadomo, że samo wsparcie psychiatry i psychologa nie wystarczy, aby wrócić do pełni zdrowia. Choremu należy też pomóc w powrocie do aktywnego życia zawodowo-społecznego – przekonuje Lesław Lenartowicz.

Więcej informacji na temat projektu udziela działająca przez całą dobę rejestracja: 61 22 74 338.

Całkowity koszt projektu „Zapewnienie zintegrowanych środowiskowych form opieki zdrowotnej i społecznej osobom z zaburzeniami psychicznymi na terenie Miasta Poznania” to ponad 18,5 mln zł. Dofinansowanie z WRPO 2014+ to kwota prawie 18 mln zł. Przedsięwzięcie zakończy się w lutym 2022 roku.

Wsparcie dla młodzieży...

Znacznie szybsze niż jeszcze dekadę temu tempo dorastania, burza hormonów, słabe relacje z najbliższymi, poczucie konieczności dostosowania się do ciągle zmieniających się trendów rodzą wiele trudnych emocji i mogą prowadzić do osamotnienia, niskiej samooceny, a nawet depresji. Dlatego grupą szczególnie narażoną na problemy natury psychicznej są młodzi ludzie. Niestety wnioski z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska o polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży są mocno niepokojące. Standard Światowej Organizacji Zdrowia to 10 psychiatrów na 100 tys. populacji małoletnich, w Polsce jest ich 379 na ponad 7 mln dzieci.

Fotografia przedstawia małego chłopczyka o kręconych włosach, który skrywa twarz w dłoniach. Jest widocznie smutny. Znajduje się w ciemnym pomieszczeniu. Zdjęcie pochodzi z  Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma. Podczas gdy polska psychiatria boryka się dużymi niedoborami specjalistów, wsparcie przychodzi z Brukseli, która kieruje do nas pieniądze umożliwiające finansowanie potrzebnych inicjatyw. Jedną z nich realizuje Instytut Psychoedukacji w Swarzędzu, w partnerstwie z Fundacją Ciszum oraz tutejszym starostwem powiatowym.

- Dostrzegamy poważną zapaść w psychiatrii dzieci. Dlatego postanowiliśmy rozwinąć działalność naszego instytutu, a pomoc skierować głównie do najmłodszych – mówi Joanna Michalak, psychoterapeuta Instytutu Psychoedukacji. - W czerwcu ruszyło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, które znacząco różni się od placówek prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przede wszystkim, kontakt z psychiatrą, który zwykle jest na pierwszej linii frontu, to u nas ostateczność. Udział w projekcie rozpoczyna się od spotkania z koordynatorem zdrowienia. To osoba odpowiedzialna za wstępną diagnozę, na podstawie której tworzy się tzw. indywidualny plan zdrowienia i według niego ustala dalsze postępowanie. Nie każdy pacjent potrzebuje pomocy specjalisty, w tym psychologa czy psychiatry. Dla wielu osób wizyta w ich gabinecie to powód do wstydu i obawa przed stygmatyzacją. Czasem wystarczy skierowanie np. na grupową terapię integracyjną – dodaje.

W ofercie swarzędzkiego ŚCZP jest m.in. psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna. Działa tu także Zespół Leczenia Środowiskowego, którego zadaniem jest pomoc pacjentom niemogącym dotrzeć do centrum. W placówce powstał także Dzienny Oddział Diagnostyczny dla Dzieci i Młodzieży. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badania i postawienie diagnozy bez konieczności hospitalizacji. Pracuje tu wykwalifikowana kadra składająca się z psychologów, psychiatrów, pedagogów, seksuologów, neurologów czy endokrynologów. To nie wszystko. W ramach współpracy z Fundacją Ciszum, która zajmuje się działem profilaktyki i rehabilitacji, projekt dotrze niebawem także do szkół (w postaci treningów kompetencji społecznych). Łącznie, działaniami objętych zostanie 300 osób oraz ich bliscy.

- Bez wsparcia unijnego, nasze plany nie doszłyby do skutku. Wiem, że nie jesteśmy jedynym ośrodkiem, który stworzył ŚCZP. To bardzo cieszy, bo już w tej chwili widzę poprawę w sferze dostępu do psychiatrii w regionie - mówi Joanna Michalak.

Całkowity koszt projektu „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Bliżej Ciebie” to kwota ponad 6,7 mln zł. Dofinansowanie WRPO 2014+ wyniosło prawie 6,5 mln zł. Działania zakończą się w grudniu 2020 roku.

… i kobiet w ciąży

Szczególną opiekę psychologiczną i wsparcie należy także zapewnić przyszłym mamom, a także tym paniom, które niedawno urodziły dzieci. Ciąża i okres poporodowy to dla każdej kobiety szczególny czas, nie tylko radości i wyczekiwania, ale także lęku, nierzadko smutku i depresji (tzw. baby blues).

Fotografia przedstawia wnętrze gabinetu w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego DREWS. Widoczne jest biurko z komputerem i krzesłami po obu stronach. Ściana niemal w całości przykryta jest fototapetą przedstawiającą zachód słońca nad jeziorem. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Badania dowodzą, że nawet 15 procent kobiet w ciąży może cierpieć na zaburzenia depresyjne. Niestety, w Polsce nadal brakuje miejsc, w których mogłyby one szybko otrzymać specjalistyczną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Cenną inicjatywę podjęło poznańskie Centrum Medyczne DREWS oferujące kompleksową opiekę nad kobietami w ciąży. W czerwcu 2020 roku rozpoczęto realizację projektu, zakładającego powstanie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego.

- Nasze pacjentki często skarżyły się na niepokojące stany, takie jak smutek, problemy z koncentracją czy niekontrolowany lęk. Dzięki stworzeniu ŚCZP, możemy wspierać je i pomagać także na tej płaszczyźnie – mówi Agnieszka Drews, prezes Centrum.

Dzięki projektowi, kobiety w ciąży, korzystające z oferty Centrum Medycznego DREWS, objęte są bezpłatną pomocą psychologiczną i psychiatryczną. Wykwalifikowany zespół specjalistów pomaga przejść przez czas ciąży spokojnie i bezpiecznie. Wsparciem objęte są także rodziny pacjentek.

Fotografia przedstawia poczekalnię w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego DREWS. Widoczna jest ławka z brązowymi poduszkami, stolik z czasopismami oraz białe krzesła po prawej stronie. Z lewej widać stanowisko rejestracyjne. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Projekt nie koncentruje się jednak wyłącznie na pomocy kobietom w ciąży. W szerokiej ofercie znajduje się również psychoedukacja skierowana do rodzin osób chorujących psychicznie. Działa tu także klub wsparcia seniorów oraz poradnictwo. Można liczyć na porady dietetyków, mediatorów, prawników i pedagogów.

- Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego powstało z myślą o udzielaniu mieszkańcom Poznania wsparcia psychologicznego i pomocy psychiatrycznej. Ponieważ na takie zaburzenia składają się różne czynniki, nasza pomoc także jest kompleksowa i dopasowana do potrzeb każdego pacjenta. Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby zostać zrealizowane bez wsparcia z Funduszy Europejskich. Cieszę się, że UE promuje takie działania. To dobry znak i nadzieja na przyszłość – mówi Agnieszka Drews.

Szczegółowych informacji osobom zainteresowanym udziałem w projekcie udziela konsultant pod numerem telefonu 790 707 401 lub adresem mailowym kontakt@centrumdrews.pl.

Całkowity koszt projektu „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego DREWS w Poznaniu” to kwota prawie 8,2 mln zł. Wsparcie z WRPO 2014+ wyniosło ponad 7,7 mln zł. Projekt zakończy się w w marcu 2023 roku.

To nie wszystko

Kolejna dobra wiadomość dla wielkopolskich pacjentów ogłoszona została w połowie wakacji.

Fotografia przedstawia dwóch panów: z prawej prezesa zarządu spółki Termedia Janusza Michalaka, z prawej wicemarszałka województwa wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, którzy w sali prasowej podpisali umowę na dofinansowanie projektu. Panowie siedzą za biurkiem, w ochronnych maseczkach. W tle, na ścianie, widoczne są napisy „Samorząd województwa wielkopolskiego”. Po lewej stoi ścianka z napisem „Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020”. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. 28 lipca wicemarszałek Wojciech Jankowiak i prezes zarządu spółki Termedia Janusz Michalak podpisali umowę, dzięki której możliwe będzie dofinansowanie projektu zakładającego powstanie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Poznań-Północ.

- To czwarta umowa podpisywana przez mnie w ramach projektu powstawania w Wielkopolsce Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Docelowo będzie ich jedenaście – mamy zaplanowane dla nich dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 85 milionów złotych. Gdy wszystkie będą działać, w znacznej części województwa, osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny będą mogły uzyskać pomoc – zapowiada wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Wsparciem w ramach ŚCZP Poznań-Północ objętych zostanie 700 mieszkańców miasta z zaburzeniami psychicznymi, w tym 450 zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dodatkowo, 250 osób z ich otoczenia będzie mogło skorzystać z konsultacji i działań edukacyjnych.

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska