Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia dzieci bawiące się na karuzeli. Jest ich trójka. Dziewczyna po lewej nagrywa zabawę smartfonem. Chłopiec w środku porusza się na wózku inwalidzkim. Chłopiec po prawej jest najmłodszy z całej trójki. Wszystko odbywa się na dużym placu zabaw. W tle widoczne inne atrakcje. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Ostrowskie Ogródki Jordanowskie zmieniły się nie do poznania (fot. archiwum UMWW).

Piękniejszy Ostrów Wielkopolski

Jesienią zakończy się rewitalizacja śródmieścia Ostrowa Wielkopolskiego. Z większości inwestycji mieszkańcy już chętnie korzystają.

Dla ludzi i wspólnie z nimi. Tak z założenia powinna przebiegać każda rewitalizacja terenów zdegradowanych w Polsce. Tyle teorii. Zdaję się, że władze Ostrowa Wielkopolskiego wzięły sobie do serca tę zasadę i wdrażają ją w praktyce. Centrum miasta wypiękniało, a mieszkańcy chętnie korzystają z nowych miejsc.

Fotografia przedstawia deptak w centrum miasta. Po bokach widać latarnie czy małe drzewka oraz kamienice. Deptakiem spacerują ludzie. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Jednym z nich jest amfiteatr, który został otwarty 26 czerwca br. Od tego czasu, przez całe wakacje ostrowianie uczestniczyli w koncertach i seansach kina plenerowego odbywających się w zrewitalizowanym amfiteatrze.

Ale to nie jedyne zadania, które już udało się zrealizować władzom miasta ze środków unijnych. Innym miejscem są Ogródki Jordanowskie, które od lat wpisywały się w krajobraz miasta. Teraz to obiekt, który ma służyć różnym grupom społecznym: od rodzin z dziećmi, przez młodzież po seniorów. To wszystko dzięki specjalnym strefom, które zostały dostosowane do wieku użytkowników. Na ostrowskich „Jordankach” znajdziemy zjeżdżalnie i piaskownice dla najmłodszych, boisko wielofunkcyjne czy zestaw do wspinania dla nieco starszych, po urządzenia siłowni „pod chmurką” i strefę relaksu dla rodziców i dziadków.

Zmiany widoczne są również w budynku sali sesyjnej przy alei Powstańców Wielkopolskich. W wyniku modernizacji powstało tutaj nie tylko nowoczesne miejsce służące do organizacji sesji Rady Miasta, ale także Centrum Aktywności Lokalnej. Mogą z niego korzystać bezpłatnie miejscowe organizacje społeczne i stowarzyszenia. Została również usunięta jedna z barier architektonicznych, czyli brak windy. Dzięki jej zamontowaniu, osoby z niepełnosprawnościami mogą dostać się do magistratu bez problemu.

Wciąż jeszcze trwają prace przy przebudowie traktu przebiegającego przez śródmieście. Po zakończeniu inwestycji powstanie niezwykle reprezentacyjna część Ostrowa Wielkopolskiego, w której mają odbywać się spotkania integracyjne, festiwale czy wystawy.

Rewitalizacja Ostrowa Wielkopolskiego została wsparta dotacją z WRPO 2014+ w wysokości 9,2 mln zł. Przypomnijmy, że podobne przedsięwzięcia rewitalizacyjne, w oparciu o pomoc z UE są realizowane w kilkudziesięciu miejscowościach w Wielkopolsce. Zarząd Województwa przeznaczył na ten cel łącznie około pół miliarda złotych (mowa o dotacjach – działanie 9.2 i pożyczkach z Jessica 2).

Red.

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska