Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia 10 uśmiechniętych dorosłych osób na tle wejścia do Domu Autysty. To rodzice, którzy założyli fundację. Zdjęcie pochodzi z materiałów Fundacji Dom Autysty.

Rodzice, którzy założyli Fundację Dom Autysty, przed wejściem do Domu Autysty (fot. Fundacji Dom Autysty).

Dom Autysty już działa!

Po kilku latach starań, przy wsparciu unijnych funduszy, w Poznaniu powstał Dom Autysty. To pierwsza w regionie specjalistyczna placówka dla niesamodzielnych osób z autyzmem. Działa od września 2020 r.

Budowa ośrodka dla młodych dorosłych, u których zdiagnozowano zaburzenia rozwoju, to inicjatywa rodziców, którzy chcieli zadbać o to, aby ich dzieci po ukończeniu edukacji, miały miejsce, gdzie otoczone zostaną opieką i będą mogły uczyć się samodzielności.

Fotografia przedstawia parterowy, nowy budynek z ładną, szarą elewacją. Przed budynkiem jest trawa i chodnik. To budynek Domu Autysty w Poznaniu. Zdjęcie pochodzi z materiałów Fundacji Dom Autysty. – Bardzo się cieszę, że Dom Autysty już stoi i służy osobom z autyzmem – mówi Adam Kompowski, współzałożyciel i prezes zarządu poznańskiej Fundacji Dom Autysty. – Od kilku lat nasza Fundacja konsekwentnie wprowadza w życie swój plan, a od trzech lat tempo wyznaczają projekty unijne, wspierające naszą działalność – podkreśla.

Poznańska placówka to parterowy budynek, wzorowany na skandynawskich ośrodkach. Część wyposażenia (m.in. sprzęt do pracowni komputerowej, stoły i krzesła, wyposażenie pracowni kulinarnej i plastycznej, a także meble w pokojach mieszkalnych) została zakupiona w ramach projektów unijnych. Część sfinansowały Lions Cluby z Poznania, m.in. dzięki zorganizowaniu charytatywnego biegu Freedom Charity Run.

W ośrodku prowadzone są zajęcia w ramach projektu „Razem do samodzielności. Kompleksowe wsparcie osób z autyzmem i ich opiekunów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zespołem terapeutów kieruje Jolanta Kofel.

Fotografia przedstawia sześć osób - pięcioro młodych osób z autyzmem i panią terapeutkę. Wszyscy siedzą na krzesłach, w kole i korzystają z zajęć. Zdjęcie pochodzi z materiałów Fundacji Dom Autysty. Warsztaty odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Aktualnie bierze w nich udział sześć osób, które ukończyły edukację.

– Ze względu na niski poziom samodzielności nasi podopieczni często nie mogą znaleźć miejsca w istniejących placówkach dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Adam Kompowski. – Tu korzystają m.in. z pracowni komputerowej, kulinarnej, plastycznej, gospodarstwa domowego i taneczno-ruchowej. Na zajęciach nacisk kładziony jest na zdobywanie umiejętności zwiększających samodzielność. W planach jest uruchomienie pracowni hortiterapeutycznej (prace w ogrodzie - przyp. red.) na terenie przylegającym do Domu Autysty. Od połowy przyszłego roku liczba uczestników zajęć dziennych zwiększy się do dwunastu – dodaje.

Fotografia przedstawia kilka osób w sali, przy stolikach, podczas zajęć kulinarnych. Zdjęcie pochodzi z materiałów Fundacji Dom Autysty. Dom Autysty to także możliwość weekendowych pobytów. Tym programem objęte są 22 osoby z autyzmem, które uczą się mieszkać bez rodziców, dbać o siebie: myć, ubierać, sprzątać czy przygotowywać posiłki. W tym czasie ich rodziny mogą odpocząć od codziennej, wyczerpującej opieki.

– Dla rodziców i opiekunów prowadzimy zajęcia relaksacyjne: jogę, pilates, arteterapię (terapia przez sztukę – przyp. red.) oraz oferujemy pomoc psychologiczną podczas zajęć w grupie wsparcia – podkreśla Adam Kompowski.

Całkowity koszt budowy obiektu to ponad 2,4 mln zł, z czego ok. 2 mln zł stanowiła dotacja z WRPO 2014+. Projekt „Razem do samodzielności - kompleksowe wsparcie osób z autyzmem i ich opiekunów” potrwa do 2022 roku. Nabór na zajęcia w trybie dziennym trwa. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 733 673 674 lub pisząc na adres: fundacja@domautysty.org.pl.

(ŁK)

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska