Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia wykonana jest z korytarza na pomieszczenie znajdujące się za szybą. W środku widać sześć osób. Jedna z nich – mężczyzna w koszuli, stoi przy sztaludze i rozrysowuje coś pozostałym. To prawdopodobnie jakieś szkolenie. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

Rewitalizacja to narzędzie, z którego w Wielkopolsce korzysta się coraz częściej. Samorządowcy korzystać mogą m.in. ze spotkań online prowadzonych przez ekspertów, zajmujących się procesami rewitalizacyjnymi na co dzień (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma).

Doradztwo z rewitalizacji

Gminy, które prowadzą lub zamierzają realizować działania rewitalizacyjne na swoim terenie, mogą skorzystać z bezpłatnych usług doradczych eksperta. To kolejny element projektu unijnego skierowanego do samorządów z Wielkopolski, który od kilku miesięcy prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Choć nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń dotyczących nowej perspektywy unijnej 2021-2027 to gminy wiążą z nią duże nadzieje - także, jeśli chodzi o możliwość pozyskania środków na działania rewitalizacyjne.

GPR zamiast LPR

Zgodnie z projektem Umowy Partnerstwa wsparcie dla działań rewitalizacyjnych skierowane będzie prawdopodobnie jedynie dla inwestycji wskazanych w Gminnych Programach Rewitalizacji.

Fotografia przedstawia cztery elegancko ubrane osoby – dwóch mężczyzn i dwie kobiety, którzy przy stoliku omawiają jakiś problem. Widoczny jest laptop, dokumenty, filiżanki z kawą.  Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma. Problem w tym, że większość samorządów posiada programy rewitalizacji stworzone w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym, a te stracą swoją moc wraz z końcem 2023 roku. Po tym okresie możliwe będzie realizowanie programów rewitalizacji opracowanych jedynie na podstawie ustawy o rewitalizacji.

Spora grupa samorządów zamierza więc przekształcić Lokalne Programy Rewitalizacji (LPR) - opracowywane i uchwalane na podstawie ustawy o samorządzie gminnym - w tak zwane Gminne Programy Rewitalizacji (GPR) - oparte o ustawę o rewitalizacji. Jak to zrobić w praktyce? W jaki sposób w pełni wykorzystać instrumenty wspierające procesy rewitalizacji zapisane w ustawie o rewitalizacji? Te, i znacznie więcej pytań, gminy mogą zadać ekspertom za pośrednictwem bezpłatnych usług doradczych, które rozpoczęły się w sierpniu. Katalog zagadnień z rewitalizacji, które można poruszyć, jest dość obszerny: od stosowania narzędzi ustawowych, przez monitoring, ewaluację, skończywszy na partycypacji społecznej.

Oferta dla gmin

Dla każdej gminy uczestniczącej w projekcie przewidziano sześć godzin konsultacji z ekspertem w dwóch formułach: bezpośredniej (w siedzibie gminy) lub pośredniej (e-mail, skype). Oczywiście, zaplanowano również dodatkowe godziny pracy eksperta, które będą wykorzystywane na rozwiązanie najbardziej złożonych problemów rewitalizacyjnych, z którymi borykają się samorządy.

Co w przypadku gmin, które chcą skorzystać z usługi doradczej, ale nie są uczestnikami projektu? O tym również pomyślano. Wystarczy wejść na stronę wrpo.wielkopolskie.pl i zakładkę rewitalizacja następnie poszukać „wzór potwierdzenia uczestnictwa”, wypełnić go i odesłać na adres rewitalizacja@umww.pl. Będzie to podstawa do skorzystania z oferty. W zamian gminy będą musiały przejść przygotowaną dla nich ścieżkę edukacyjną. W jej skład wchodzi przede wszystkim cykl szkoleń, które obecnie z uwagi na COVID-19, odbywają się w formule on-line. Jeszcze w tym roku zaplanowano szkolenia z partycypacji społecznej.

MARK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska