Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia mężczyznę ubranego w pomarańczowy kombinezon ochronny i maskę przeciwgazową, który polewa drugiego mężczyznę, ubranego identycznie, wodą z węża. To dezynfekcja po kontakcie z koronawirusem. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy i inni pracownicy medyczni stoją na froncie walki z epidemią (fot. archiwum UM WW).

Na froncie walki z pandemią – z unijnym wsparciem

Już w zderzeniu z pierwszą falą epidemii okazało się, że konieczne jest szybkie doposażenie placówek medycznych w niezbędny sprzęt. Unijne wsparcie trafiło do 47 szpitali w regionie.

Najważniejsze było zdobycie i przekazanie do lecznic środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Kluczowe okazało się też wsparcie niemedycznego personelu, bez którego szpitale nie są w stanie działać.

Medycy na froncie

W marcu, kiedy w Polsce wykrywano pierwsze przypadki wirusa, medycy alarmowali, że nie są gotowi na walkę z Covid-19. Brakowało maseczek, gogli, przyłbic czy kombinezonów ochronnych, szpitale prosiły o jak najszybsze wsparcie.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego zareagował szybko. Jako pierwszy w kraju otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcia w budżecie WRPO 2014 +. Dzięki temu unijne środki mogły posłużyć wsparciu projektów zdrowotnych, co oznaczało, że z tej puli można było kupić niezbędne wyposażenie szpitali. Kwota pierwszego wsparcia wyniosła ponad 68 milionów złotych i dotarła do lecznic w postaci najpotrzebniejszego sprzętu.

Przykład? Jeszcze wiosną pomoc w kwocie 4,5 miliona złotych otrzymał szpital imienia Józefa Strusia w Poznaniu. Do najważniejszej lecznicy w Wielkopolsce walczącej ze skutkami Covid-19 przekazano też niezbędny sprzęt, taki jak respiratory i kardiomonitory. Sukcesywnie doposażano też inne lecznice w województwie, także szpitale powiatowe. Unijne wsparcie trafiło w sumie do 47 lecznic w regionie.

Druga fala epidemii

Dzięki środkom unijnym do szpitali w Wielkopolsce trafiło 138 dodatkowych respiratorów w tym 10 transportowych. Planowany jest też zakup 16 karetek pogotowia. 17 milionów złotych trafiło na konta szpitali klinicznych w regionie. Pozwoliło to na realizację projektów zdrowotnych, które bez unijnego wsparcia nie mogłyby być kontynuowane w czasie pandemii. Mowa tutaj choćby o badaniach przesiewowych słuchu czy rehabilitacji pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.

W tej chwili w lecznicach zarządzanych przez samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotowanych jest ponad 700 miejsc dla chorych na Covid-19. Oprócz tego gotowych na przyjęcia pacjentów jest 45 łóżek na OIOM-ach. Tak zwane „covidowe” łóżka wyodrębniono w 14 na 18 Wojewódzkich Samodzielnych Zakładach Opieki Zdrowotnej. Liczba tych miejsc ciągle rośnie.

Badania naukowe

Fotografia przedstawia wnętrze laboratorium. Po lewej stronie, przy aparaturze pracuje mężczyzna w białym fartuchu i maseczce, po prawej zaś kobieta, również w białym fartuchu i maseczce. Widoczny jest sprzęt laboratoryjny. Autorem zdjęcia jest Konrad Kuczyński. Poprawie bezpieczeństwa ma służyć też projekt „Regional Covid-Hub” wsparty dotacją w wysokości ponad 2.5 miliona złotych. Projekt opracowywany przez Instytut Chemii Bioorganiczej PAN zakłada stworzenie modelu, który pozwoli odtworzyć historię przebiegu pandemii w regionie i zidentyfikować główne ścieżki rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

W miarę upływu miesięcy stopniowo rosła pula unijnych środków przeznaczanych na walkę ze skutkami epidemii i to w wielu wymiarach. Łączna kwota wsparcia sektora opieki zdrowotnej może przekroczyć wartość 100 milionów złotych.

Więcej o pomocy dla szpitali w starciu z COVID-19 w nowym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę”

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska