Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia otyłego mężczyznę z podciągniętą czerwoną koszulką. Przed nim stoi kobieta – lekarz, która mierzy talię mężczyzny. Nie widać głów obu osób. Zdjęcie pochodzi z  Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

Otyłość już od prawie pięciu dekad znajduje się na liście chorób cywilizacyjnych WHO (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma).

Zrzucasz kilogramy, pozbywasz się problemów

Lekarze alarmują – otyłość to nie tylko jeden z najbardziej widocznych, ale i lekceważonych problemów zdrowotnych. Sytuację dostrzegają także w Wielkopolsce. Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i Metropolia Poznań ruszyły ze specjalnymi programami, które mają wesprzeć mieszkańców w walce z nadmiernymi kilogramami. Wspierają je Fundusze Europejskie.

Otyłość od prawie pięciu dekad znajduje się na liście chorób cywilizacyjnych WHO. Według statystyk, przyczynia się nawet do 13% przedwczesnych zgonów w Europie.

Wielkopolska, w porównaniu do innych województw, ma jeden z najwyższych wskaźników liczby osób z nadmierną masą ciała. Problem dotyczy ponad połowy dorosłych, głównie mężczyzn, i nasila się wraz z wiekiem. W przedziale 50-69 lat, prawie 70% mieszkańców ma problem z nadmiernymi kilogramami.

Groźna a lekceważona

Nadwaga, prowadząca do otyłości, jest wynikiem zachwiania bilansu energetycznego, powstającego na skutek przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii, których organizm nie jest w stanie spalić. Konsekwencje zdrowotne mogą być różne: począwszy od wielu dolegliwości wpływających negatywnie na jakość życia, na śmierci kończąc.

- Otyłość to cały zestaw chorób, które z niej wynikają i często wzajemnie się pogłębiają: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroby nowotworowe, żylaki, wrzody i wiele innych – mówi Aneta Falczyńska, dietetyk. - Groźna jest autoagresja immunologiczna, czyli sytuacja, kiedy organizm wytwarza przeciwciała atakujące własne tkanki. Mowa tu o takich chorobach, jak Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jako że te dolegliwości dotyczą całego ciała, wszystkich komórek, mogą prowadzić do powstawania kolejnych schorzeń, obejmujących dalsze organy i układy – dodaje.

W rozmowach z lekarzami, osoby dotknięte nadwagą często wspominają o zamiłowaniu do słodyczy, tłustego, przetworzonego mięsa czy jedzenia w barach szybkiej obsługi.

- Niestety, nasza polska kuchnia, jakkolwiek smaczna nie jest przyjaciółką zdrowia. Do tego dochodzi brak ruchu i przepis na nadwagę gotowy – mówi Aneta Falczyńska.

Epidemia otyłości dotyka coraz większej grupy ludności. Proces leczenia musi być kompleksowy, ponieważ redukcja masy ciała jest długotrwała i wymaga sporej motywacji.

- Skuteczne są programy metaboliczne, których celem jest zmiana nawyków żywieniowych uczestników i zwiększenie ich aktywności fizycznej – zapewnia Aneta Falczyńska.

Przy wsparciu środków unijnych, programy metaboliczne realizowane są także w Wielkopolsce.

W zdrowym ciele…

Niebezpieczną tendencję związaną z otyłością zauważyli dietetycy z południowej części województwa. Zareagowali przedstawiciele Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Fotografia przedstawia plakat projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Jego lewa część to postać stworzona z dwóch kresek i kropki, przedstawiająca człowieka unoszącego ręce w górę, w geście triumfu. Prawa część, to zielony napis „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Plakat pochodzi z archiwum beneficjenta. Działania informacyjne w ramach projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch – program metaboliczny dla mieszkańców AKO” rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Na stronie www.sako-metabolizm.pl zamieszczane są informacje o projekcie, ale także materiały edukacyjne dotyczące prawidłowego odżywiania się i zdrowego stylu życia. Na terenie całej aglomeracji dystrybuowane są też plakaty i ulotki. W październiku rozpoczęła się rekrutacja uczestników.

- Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz dostępny on-line i udać się do punktu badań przesiewowych, w celu pomiaru ciśnienia krwi, masy ciała, obwodu talii i przeprowadzenia wywiadu środowiskowo-rodzinnego – tłumaczy Magdalena Ordon, koordynator projektu. - Uczestnikami mogą zostać kobiety (45-59 lat) i mężczyźni (45-64 lata), zamieszkali lub zatrudnieni na terenie aglomeracji, z nadwagą lub otyłością – dodaje.

Terapia odchudzająca trwać będzie 6 miesięcy, w trakcie której każdy uczestnik uzyska wsparcie dietetyka, psychologa, specjalisty aktywności fizycznej. W ramach aktywności fizycznej odbędą się m.in. zajęcia na basenie: aqua aerobik, aqua jogging oraz na sali i w plenerze: trening siłowo-wytrzymałościowy, stacyjny, fitness itp.

- Formy aktywności fizycznej będą dobierane zgodnie z indywidualnymi możliwościami uczestników. Część treningów, każdy będzie realizował we własnym zakresie, a wykonane ćwiczenia i postępy – notował w dzienniczku. Po trzech miesiącach od zakończenia terapii biorący udział w projekcie przekażą nam informacje o swojej wadze, wskaźniku BMI oraz obwodzie talii, aby zobaczyć, czy utrzymują się efekty terapii – tłumaczy Magdalena Ordon.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Całkowita wartość projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch – program metaboliczny dla mieszkańców AKO„ wynosi ponad 1,8 mln zł. Dofinansowanie z WRPO 2014+ to kwota około 1,7 mln zł.

Odważ się na zdrowie

Programy zdrowotne są realizowane także w Metropolii Poznań. To stowarzyszenie 23 samorządów, które regularnie przygotowuje i wdraża projekty, mające pomóc mieszkańcom w różnych aspektach życia. Tym razem, członkowie stowarzyszenia postanowili stawić czoła problemowi otyłości.

Fotografia przedstawia plakat projektu „Odważ się na zdrowie”. Jest utrzymany w niebiesko-białej kolorystyce. Widzimy na nim między innymi postać starszego mężczyzny w niebieskiej koszulce i krótkich spodenkach, który w dłoniach trzyma ciężarki treningowe. W lewym górnym rogu, na wysokości głowy mężczyzny, widoczny jest tytuł projektu. Na dole, na niebieskim tle, słowa: „Zawalcz o swoją przyszłość przez odpowiednie nawyki żywieniowe, aktywność ruchową oraz kontakty społeczne”. Na samym dole znajdują się loga Funduszy Europejskich, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Rzeczpospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. Plakat pochodzi z archiwum beneficjenta. - Niestety, mieszkańcy naszego regionu są w czołówce statystyk dotyczących otyłości. Dlatego postanowiliśmy zaproponować konkretne, skuteczne rozwiązania, które pomogą w walce z tą niebezpieczną chorobą – mówi Adam Górczewski z Metropolii Poznań.

Do tej pory do projektu przyjęto ponad 150 osób.

- Uczestnicy muszą mieszkać lub pracować na terenie metropolii, mieć ukończone minimum 45 lat, jednak nie więcej niż 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Ważny jest również indeks masy ciała, czyli tzw. BMI. Aby wziąć udział w projekcie, musi się wahać w przedziale 25-35, co oznacza nadwagę lub otyłość pierwszego stopnia – wyjaśnia Adam Górczewski.

Zakwalifikowani do projektu wezmą udział w 12 spotkaniach z dietetykiem, sześciu sesjach psychologicznych i profesjonalnych zajęciach z trenerem. Wszystko odbywa się z uwzględnieniem obowiązujących norm sanitarnych.

- Zakładamy, że osoby które wytrwają, po pół roku znacząco zmienią nie tylko swoją sylwetkę, ale i samopoczucie – zapewnia Adam Górczewski.

Całkowity koszt projektu „Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” to kwota ponad 4,7 mln zł. Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej wynosi ponad 4 mln zł.

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska