Wygodne sale z łazienkami czekają na pacjentów w wyremontowanym Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi UM w Poznaniu. Otwarcie oddziału odbyło się 5 stycznia.
Budynek poznańskiego szpitala ma za sobą 150-letnią historię, a część w której znajduje się Oddział Rehabilitacji Neurologicznej była budowana zgodnie z pomysłem prof. Wiktora Degi w latach 70. Od tego czasu wnętrza nie były modernizowane.
– Oddział trzeba było dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi dr n. med. Przemysław Daroszewski, Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. – Ważne było również przeorganizowanie przestrzeni w taki sposób, aby umożliwiała prowadzenie efektywnej rehabilitacji osób po udarze mózgu, z uwzględnieniem najnowocześniejszych rozwiązań medycznych. Poza tym remont pozwolił dostosować pomieszczenia do wymogów Ministerstwa Zdrowia – dodaje.
W ramach działań modernizacyjnych powstały komfortowe jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowe sale dla 23 pacjentów. W każdej znajduje się nowoczesna łazienka, dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wymienione zostały także drzwi oraz okna. Zamontowano również klimatyzację. Prace remontowe przeprowadzone zostały w ramach projektu unijjnego „Rehabilitacja neurologiczna dla osób po udarze mózgu w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu”.
– W czasie rehabilitacji oddział dla pacjentów staje się drugim domem – podkreśla Przemysław Daroszewski. – Jest miejscem, w którym pacjenci zmagają się z trudami rehabilitacji po udarze mózgu oraz gdzie odnoszą, wraz ze specjalistami, swoje sukcesy, każdego dnia. To tu grupa specjalistów pracuje wraz z pacjentami nad ich powrotem do sprawności – podkreśla.
Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną i wyżywienie. W ramach projektu korzystają z indywidualnych konsultacji lekarza specjalisty i fizjoterapeuty, zabiegów neurofizjoterapeutycznych, fizykalnych, terapii zajęciowej, neurologopedycznej, neuropsychologicznej.
– Naszym założeniem jest holistyczne podejście do rehabilitacji pacjenta po udarze. Pracujemy zarówno nad sferą fizyczną, jak i psychospołeczną – zaznacza Dyrektor Szpitala.
Remont oddziału kosztował ponad 10,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ponad 10,1 mln zł.
ŁK