Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia młodego mężczyznę w koszuli, siedzącego przy komputerze. Na przeciw niego stoją trzy monitory. Całe pomieszczenie jest w niebieskiej barwie, na ścianach widać kolejne monitory. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

Ataki w cyberprzestrzeni stają się coraz powszechniejsze i łatwiejsze. Projekt firmy Blue Energy ma im zapobiegać (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma).

Jak zyskać przewagę?

Przedsiębiorcy, którzy chcą się rozwijać, inwestują w nowoczesne rozwiązania. Tak osiągają przewagę nad konkurencją i budują pozycję na rynku. Tą drogą podążają poznańskie firmy Poskładani.pl oraz Blue Energy Sp. z o.o.

Co wyróżnia najlepszych przedsiębiorców? Wizja, odwaga i upór w dążeniu do celu. U progu ich sukcesu leży pomysł i to właśnie on wynosi ich na szczyt. Oderwanie od utartej ścieżki i próba zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań, to sposób na zdobywanie przewagi niemal w każdej branży. Coraz więcej firm podejmuje ryzyko i eksperymentuje, wprowadzając na rynek nowatorskie produkty i usługi. Na kartę innowacji stawiają również wielkopolscy przedsiębiorcy. Asem są tu unijne dotacje.

Bezpiecznie w sieci

„Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość? A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?” - te słowa George’a Bernarda Shawa to motto poznańskiej spółki Blue Energy, działającej m.in. w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego. Przedsiębiorstwo od lat stawia nie tylko na wysoką jakość usług, ale też innowacyjność.

Grafika przedstawia laptopa, widocznego z tyłu, z którego ekranu wypływają dane w postaci wykresów słupkowych i kołowych. Widoczny jest fragment mężczyzny w garniturze, który obsługuje komputer. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma. – Proces cyfryzacji spowodował, iż w dzisiejszych firmach 90% informacji jest przetwarzanych w formie elektronicznej – mówi Michał Borucki, Prezes Zarządu Blue Energy Sp. z o.o. – Aby zapewnić bezpieczeństwo najważniejszych informacji nie wystarczą już kamery, zamki do szaf, czy system antywirusowy. Konieczne jest wdrożenie całego systemu rozwiązań, zarówno organizacyjnych, jak i technicznych. Uzyskanie wiedzy na temat podatności systemów, zagrożeń cyberprzestrzeni, schematów cyberataków, staje się bardzo ważnym aspektem funkcjonowania firm czy obywateli. Nasz projekt wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom – podkreśla.

Realizowany przez firmę projekt jest tym ważniejszy, że jak pokazują statystyki aż 70% ataków teleinformatycznych nie zostaje wykrytych. Ataki w cyberprzestrzeni stają się coraz łatwiejsze oraz coraz popularniejsze, powodując ponad 445 miliardów dolarów rocznej straty dla globalnej gospodarki. Obniżają też poczucie bezpieczeństwa obywateli. Poza stratami finansowymi, mogą też powodować realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Firmom, które na co dzień nie zajmują się technologiami IT, bardzo trudno zidentyfikować luki w bezpieczeństwie teleinformatycznym. Nawet jeśli podejmują działania w celu oceny ryzyka, to zazwyczaj są to jednorazowe działania. Tymczasem nowe zagrożenia i technologie pojawiają się codziennie. Dlatego zarządzanie bezpieczeństwem informacji powinno być procesem ciągłym, a nie jednorazowym działaniem.

– Dostrzegając te wyzwania, stworzyliśmy nowoczesne laboratorium, w którym opracowaliśmy mechanizmy i rozwiązania, które mogą znaleźć zastosowanie w małych oraz średnich organizacjach, podnosząc bezpieczeństwo zarówno danych, jak i samej infrastruktury – mówi Michał Borucki.

Specjaliści Blue Energy opracowali innowacyjną sondę bezpieczeństwa oraz trzy nowe usługi: bazę wiedzy bezpieczeństwa cybernetycznego, kompleksowe badanie internetu rzeczy i automotive oraz kompleksowe badanie bezpieczeństwa dedykowanego oprogramowania oraz systemów IT.

– Oferujemy klientom kompleksowe podejście do cyberbezpieczeństwa – mówi Michał Borucki. – Bazujemy na analizie otoczenia - przestrzeni internetowej, ocenie zabezpieczeń aplikacji i sprzętu stanowiącego podstawę budowania systemów teleinformatycznych, aż po analizę istniejącej infrastruktury systemowej – podkreśla.

Dzięki zakupionej infrastrukturze, eksperci poznańskiej firmy mogą również analizować wszelkie złośliwe oprogramowanie, obserwować jego zachowanie i identyfikować potencjalne negatywne skutki.

Nowatorskie przedsięwzięcie zrealizowane zostało przy wsparciu unijnych funduszy.

– Dotacje odgrywają znaczącą rolę w rozwoju naszej działalności – zaznacza Michał Borucki. – Pracują u nas świetni specjaliści, dzięki którym rozwijamy się i wprowadzamy na rynek nowe usługi. Realizacja innowacyjnych projektów wiąże się jednak z dużymi wydatkami, na które małe przedsiębiorstwo, takie jak nasze, nie mogłoby sobie pozwolić bez wsparcia zewnętrznego. Dlatego unijna pomoc była tak istotna – dodaje.

Całkowita wartość projektu „Utworzenie laboratorium badań cyberbezpieczeństwa” to ponad 855 tys. zł. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 561 tys. zł.

Innowacyjnie poskładani

Tektura nie ma dla nich tajemnic. Poznańskie przedsiębiorstwo Poskładani.pl specjalizuje się w projektowaniu i produkcji różnego rodzaju nowoczesnych opakowań, zarówno transportowych, jak i ekspozycyjnych. Produkty, które dostarcza na rynek są przyjazne dla środowiska, gdyż w całości wykonywane są z materiałów biodegradowalnych.

Fotografia przedstawia urządzenie tnące arkusze tektury. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Firma współpracuje też z jednostkami badawczymi, uczelniami technicznymi i artystycznymi. Dzięki twórczej kooperacji stara się wprowadzać na rynek rozwiązania i produkty, będące odpowiedzią na zmieniające się nawyki i oczekiwania konsumentów, dla których liczy się dobry design, trwałość i wytrzymałość. Aby wyprzedzić konkurencję Poskładani.pl postanowili pójść krok dalej i przy unijnym wsparciu, utworzyli nowoczesne centrum badań i rozwoju innowacyjnych opakowań. Zakupili m.in. sprzęt do precyzyjnego cięcia i bigowania tekturowych arkuszy, aparaturę do pomiarów wytrzymałości opakowań, a nawet ich reakcji na zmieniającą się wilgotność powietrza. Przekłada się to na wyższą jakość oferowanych produktów.

– Sprzęt pozwala nam także wytwarzać prototypy krótkich serii opakowań. Klienci mogą w ten sposób „przymierzyć” pudełka do swoich produktów, zanim ruszy ich masowa produkcja – mówi Tomasz Nowak, przedstawiciel firmy Poskładani.pl A.T. Nowak spółka jawna.

Fotografia przedstawia scenę w parku maszynowym firmy Poskładani.pl. Kobieta obsługuje maszynę za pomocą niewielkiego panelu sterowniczego. Na oczach ma specjalne ochronne okulary. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Firma opracowała unikatową technologię bigowania materiału stosowaną przy wytwarzaniu opakowań z tektury falistej - jednym z najpopularniejszych materiałów w branży.

– Posiadamy dziś know-how wraz z najnowszymi technologiami – zaznacza Tomasz Nowak. - Mamy w portfolio wiele produktów, nie tylko związanych z opakowaniami, ale również wielkogabarytowe inscenizacje czy zabawki dla dzieci. Klienci chwalą sobie współpracę z nami, doceniając poziom obsługi i kompleksowość rozwiązań – dodaje.

Całkowita wartość projektu „Stworzenie centrum badań i rozwoju innowacyjnych opakowań transportowych i ekspozycyjnych wraz z opracowaniem technologii bigowania tektury falistej podczas produkcji opakowań i materiałów POS metodą numeryczną” to ponad 1 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniosło ponad 692 tys. zł.

O firmie Poskładani.pl i unikatowym w skali świata multi-robocie w magazynie „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 14)

Dzięki poznańskiej firmie Bioten zielony, polski produkt jeszcze w tym roku pojawi się na rynku. O szczegółach przeczytasz w artykule Gazety Wyborczej „Stawiają na nowe technologie i ekologię. Przełomowy produkt poznańskiej firmy dla branży chemicznej”

Łukasz Karkoszka

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska