Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia ekspozycję w kaliskim ratuszu. Widoczne są dwie przeszklone gabloty, monitory na ścianach oraz działo na kołach. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Efekty rewitalizacji można podziwiać w kilku pomieszczeniach (fot. archiwum beneficjenta).

Kulturalnie w Kaliszu

Zabytkowy ratusz z ekspozycją przedstawiającą dzieje Kalisza i Akcelerator Kultury - to nowe miejsca na artystycznej mapie miasta, które powstały przy unijnym wsparciu. Po zniesieniu obostrzeń znów czekają na mieszkańców i turystów.

Imponujący efekt prac rewitalizacyjnych kaliskiego ratusza można podziwiać w pomieszczeniach piwnic, poszczególnych kondygnacjach i na korytarzu trzeciego piętra przed wejściem na wieżę.

Fotografia przedstawia fragment ekspozycji w kaliskim ratuszu. Na pierwszym planie widoczne są manekiny dwóch koni ciągnących zaprzęg. Na ścianie zaś tablice z datami ważnymi dla historii miasta. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. – Kalisz ma się czym pochwalić – swoją bogatą historią, metryką, zabytkami. Zależy nam, by pokazać turystom nasze miasto, wszystkie jego walory – mówi prezydent Krystian Kinastowski. – Ekspozycja jest bardzo nowoczesna. Ukazuje w zaskakujący sposób dzieje Kalisza – od czasów najdawniejszych po dziś.

Wyprawa w przeszłość rozpoczyna się od podziemi ratusza, gdzie można zobaczyć ślady historii kaliskiego centrum osadniczego. Na trzecim piętrze prezentowane jest dziedzictwo historyczno-kulturowe regionu - miast i gmin tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską. Zajrzeć tu można również do wnętrza ratuszowego zegara. Z tarasu widokowego podziwiać można panoramę współczesnego Kalisza.

W związku z trwającą epidemią, zwiedzających obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych. Wieżę ratusza można zwiedzać od wtorku do soboty, w godz. 10.00 – 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00). Szczegóły na stronie: kalisz.pl.

Całkowita wartość projektu „Adaptacja pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu” to ponad 6,1 mln zł. Unijna dotacja wyniosła ok. 2,4 mln zł.

Dla artystów amatorów

Akcelerator Kultury, to z kolei nowe miejsce twórczej aktywności mieszkańców. Placówka powstała w wyremontowanych pomieszczeniach po dawnej hali Rogatka, jako odpowiedź na zapotrzebowanie kaliskiego środowiska kulturalnego. Miejsce służy przede wszystkim organizacjom pozarządowym i amatorskiemu ruchowi artystycznemu. Obiekt dostępny jest popołudniami i wieczorami od wtorku do niedzieli.

Fotografia przedstawia wnętrze Akceleratora Kultury w Kaliszu.  Widoczne są przeszklone drzwi, drewniane wsporniki i wykończenia. W centralnej części fotografii widoczna jest niewielka scena. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Dzięki unijnej dotacji udało się zmodernizować i ocieplić budynek. Wymieniono m.in. posadzkę, drzwi i okna, a także zamontowano instalację centralnego ogrzewania i wodociągową. Wewnątrz powstała nowoczesna scena z oświetleniem, nagłośnieniem i garderobami, ciemnia fotograficzna, część wystawiennicza oraz pomieszczenie z piecem ceramicznym.

– Do tej pory w placówce, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, odbyły się dwie imprezy – spotkanie władz Kalisza z laureatami III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Izraelu oraz z osobami zasłużonymi dla kultury, które odebrały z rąk włodarzy miejskie nagrody za sezon kulturalny 2019/2020. W planach są koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty artystyczne, spotkania muzyczne – mówi Anna Błaszczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta Kalisza.

Akcelerator Kultury powstał w ramach projektu „Kalisz – kurs na rewitalizację”. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 16,9 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło ok. 11,1 mln zł.

ŁK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska