Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia elegancko ubranego mężczyznę obsługującego urządzenie – przemysłowy tomograf komputerowy, za pomocą specjalnego panelu. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Nowoczesny tomograf komputerowy do badań pomiarowych pozwolił firmie wznieść się na kolejny poziom (fot. archiwum beneficjenta).

O tym jak innowacje napędzają biznes

Każdego roku Komisja Europejska wyróżniana wyjątkowe projekty finansowane z unijnych funduszy, które proponują nowe podejście do rozwoju regionalnego. Dzięki promocji stają się one inspiracją dla innych. Wśród zgłoszonych w 2020 roku, była między innymi firma ITA z podpoznańskiego Skórzewa, która w swoich innowacyjnych badaniach kruszy wiele z dotychczas istniejących barier.

Wszystkie urządzenia, pojazdy czy maszyny zbudowane są z części. Na te zaś, składają się pojedyncze elementy, czasem tak małe, że trudno dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Wszystkie muszą być jednak wykonane precyzyjnie, z dbałością o najmniejsze szczegóły. Tylko wtedy, produkt na który się złożą, będzie mógł działać poprawnie. O to, aby poszczególne części były bez zarzutu, dbają przedsiębiorstwa zajmujące się pomiarami i kontrolą jakości. Jedną z nich jest firma ITA.

Fotografia przedstawia panel sterowniczy przemysłowego tomografu komputerowego. Pulpit jest żółty, widoczne są przyciski, joystick i myszka. Autorem zdjęcia jest Maciej Motylewski. Od ponad 20 lat działa w branży metrologii przemysłowej i systemów narzędziowych. Zajmuje się dokonywaniem zaawansowanych i precyzyjnych pomiarów materiałowych – od właściwości fizycznych, do analizy składu pierwiastkowego. Spółka jest pionierem na polskim rynku, jeśli chodzi o zastosowanie zaawansowanych technik pomiarowych – przemysłowej tomografii komputerowej i skanowania 3D. Pracują tu specjaliści, na co dzień korzystający z nowoczesnego sprzętu i laboratoriów. Wśród ponad 5 tys. klientów firmy, znajdują się przedstawiciele branży samochodowej, lotniczej, zbrojeniowej, kolejowej, medycznej, tworzyw sztucznych, metalurgii i wielu innych.

Dynamiczny rozwój i podbój krajowego rynku firma zawdzięcza także Funduszom Europejskim, po które nie boi się sięgać. Dzięki unijnym dofinansowaniom, ITA stworzyła m.in. nowoczesne laboratorium precyzyjnych analiz geometrycznych, wprowadziła usługi doradztwa technicznego dotyczące procesów przemysłowych czy stworzyła innowacyjny produkt pomiarowy.

O każdej firmie świadczą jej sukcesy, a tych w ITA nie brakuje. Jednym z ostatnich jest nominacja w prestiżowym RegioStars Awards 2020. To europejskie nagrody dla projektów finansowanych przez UE, które wykazują doskonałość i nowe podejścia w dziedzinie rozwoju regionalnego.

- To wielki zaszczyt i powód do dumy – przyznaje Kazimierz Pollak, prezes firmy ITA. - Nie byłoby to jednak możliwe bez wiedzy, umiejętności i zaangażowania naszych inżynierów, techników i naukowców. To oni świadczą o naszej jakości i wyłącznie dzięki nim możemy stale się rozwijać, tworząc tak potrzebne rozwiązania technologiczne na polskim rynku.

ITA nie ma zamiaru spocząć na laurach. Dzięki współpracy z podmiotami zewnętrznymi, takimi jak przemysł i nauka, analizowane są stale potrzeby polskiej gospodarki i na tej podstawie tworzone są innowacyjne rozwiązania.

Mikropomiary na skalę makro

Jednym z największych osiągnięć firmy jest rozpoczęcie stosowania zaawansowanych technik pomiarowych, których nie wdrożył w Polsce nikt wcześniej. Chodzi o tomografię i skanowanie 3D.

Fotografia przedstawia nowoczesny, przemysłowy tomograf komputerowy w firmie ITA. Autorem zdjęcia jest Maciej Motylewski. - Obserwując światowe trendy uważamy, że przyszłość należy do bezstykowych technik pomiarowych, na przykład z wykorzystaniem laserów o różnych barwach, lub promieniowania rtg. Stale poszukujemy nowych rozwiązań w tym zakresie – przekonuje prezes.

Przykładem jest tajemniczo brzmiący projekt „Analiza defektów i cech geometrycznych pod kątem optymalizacji geometrycznej i wytrzymałościowej struktur w technologiach addytywnych”.

- Naszym celem było przeprowadzenie badań przemysłowych w kierunku wdrożenia innowacyjnych usług badawczych i pomiarowych wykorzystujących tomografię komputerową – wyjaśnia Kazimierz Pollak. - To jedna z najmłodszych, ale zarazem najszybciej rozwijających się metod w ostatnich latach, w dziedzinie metrologii.

Dzięki niej możliwe jest zmierzenie tego, co do tej pory było ukryte, nieznane lub kończyło się zniszczeniem badanego obiektu. Do niedawna bowiem, kontrola jakości skupiała się na pomiarach stykowych i optycznych. W przypadku niewidocznych powierzchni czy struktury materiałów, konstruktorzy pozostawali bezradni. Wykorzystanie tomografii komputerowej łamie tę barierę – mówi prezes.

Fotografia przedstawia mężczyznę w koszuli w kratę, siedzącego przy biurku. Na dużym monitorze wyświetlony jest obraz podzielony na cztery części. Pokazuje strukturę badanego obiektu w trójwymiarze. Autorem zdjęcia jest Maciej Motylewski. Dzięki unijnej dotacji, firma zakupiła nowoczesny tomograf komputerowy. Może świadczyć usługi polegające między innymi na wykrywaniu wad i analizie struktur materiałowych, pomiarach cech geometrycznych, w tym również na powierzchniach niedostępnych, analizie porowatości czy grubości ścianek.


Całkowity koszt projektu wynosi ponad 1 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło dokładnie 700 tys. zł.

Jak działają innowacje w firmie ITA? Sprawdziliśmy z kamerą!

Badania na odległość

Spółka zrealizowała także drugi projekt unijny, którego efektem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnego systemu umożliwiającego dokonywanie precyzyjnych pomiarów przy zdalnym uczestnictwie zlecającego.

Fotografia przedstawia innowacyjną, zautomatyzowaną celę pomiarową. Na środku widoczny jest badany obiekt oraz ramię robota. Rozmieszczone są kamery. Z prawej strony zdjęcia umieszczone są dwa okienka wyświetlające dane z komputera. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Stworzyliśmy autonomiczną celę pomiarową wyposażoną w robota, laserowy, przestrzenny system skanujący i tracker oraz układ kamer wraz z oprogramowaniem umożliwiającym zdalny dostęp – wyjaśnia prezes Kazimierz Pollak.

Dzięki temu, powstał system przekazywania obrazu i kontaktu z odbiorcą, który umożliwia interakcję pomiędzy użytkownikiem wydającym polecenia ze swojego miejsca pracy, np. biura oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów, a systemem pomiarowym. Klient nie musi opuszczać swojego stanowiska, oszczędzając czas, środki oraz zachowuje bezpieczny dystans, co ma niebagatelne znaczenie w dzisiejszych czasach.

- Technologia trackingu, czyli śledzenia głowicy, umożliwia skanowanie dużych elementów, a technologia HDR pozwala na rejestrowanie danych z różnym czasem ekspozycji i w znakomitej jakości. Dynamiczny układ odniesienia zapewnia bardzo dokładne pomiary pomimo drgań i zakłóceń z otoczenia – zapewnia Kazimierz Pollak.

Całkowity koszt projektu „Platforma do interakcyjnych analiz metrologicznych w koncepcji Przemysł 4.0 umożliwiająca zrobotyzowaną laserową digitalizację powierzchni w skali makro” wynosi ponad 700 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie to kwota niemal 300 tys. zł.

Realizacja projektów pozwoliła firmie na wprowadzenie do swojej oferty innowacyjnych i nowatorskich w skali kraju usług pomiarowych. Dzięki spółce klienci z całej Polski mogą dokonywać skomplikowanych, przestrzennych pomiarów powierzchni, które do tej pory stanowiły spore wyzwanie dla digitalizacji, a także prowadzić badania związane z automatyczną analizą obrazu przy wykorzystaniu robota przemysłowego.

- Produkcja to proces wieloetapowy, w którym istotną rolę odgrywa metrologia. Dzięki inwestycjom mogliśmy rozwinąć naszą ofertę, świadcząc zupełnie nowe usługi pomiarowe dla producentów przemysłowych, którym zależy na szczegółowej kontroli jakości swoich wyrobów – mówi prezes. - Nasze innowacje pozwalają innym firmom na tworzenie nowatorskich rozwiązań w swoich branżach. Tylko dzięki takiej współpracy i wzajemnemu wsparciu, technologia może iść naprzód.

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska