Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia uprawę roślin w szklarni. Widoczne są równe grządki, w których posadzone są rośliny o zielonych liściach. Zdjęcie pochodzi z archiwum PPSG Technologie Szklarniowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

W szklarni zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, m.in. sterowanie upraw za pomocą oprogramowania komputerowego (fot. archiwum PPSG Technologie Szklarniowe Sp. Z o.o.).

Ogród pod szkłem dla zawodowców

Uczniowie Zespołu Szkół im. St. Mikołajczyka w Opatówku mogą już korzystać z nowoczesnej szklarni dydaktycznej i placu manewrowego do nauki jazdy. Inwestycja zrealizowana została przy unijnym wsparciu.

Opatowiecki „Ogrodnik” to szkoła z tradycjami, która od ponad pięćdziesięciu lat kształci uczniów w zawodach związanych z ogrodnictwem i rolnictwem.

– Wybudowane w latach siedemdziesiątych szklarnie były archaiczne i praktycznie nieużywane – mówi Krzysztof Nosal, starosta Kaliski. – Aby poprawić jakość kształcenia praktycznego postanowiliśmy wybudować nową szklarnię dydaktyczną. Obiekt o powierzchni 800 m2, posiada kotłownię, niezbędne intalacje: wodociągową, kanalizacji sanitarnej, strefy klimatycznej, odwodnienia i dwutlenku węgla, a także niezbędne wyposażenie – dodaje.

To, co wyróżnia szklarnię, to zastosowane rozwiązania technologiczne. Uprawy sterowane będą nowoczesnym oprogramowaniem komputerowym, które zdecyduje o parametrach ogrzewania, wilgotności powietrza czy oświetlenia. Obiekt podzielony zostanie na cztery strefy. W każdej panować będzie inny mikroklimat, co pozwoli prowadzić różnorodne uprawy rolnicze.

Fotografia wykonana z lotu ptaka przedstawia Zespół Szkół  imienia Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Widoczny jest główny budynek oraz nowo powstałe szklarnie. Zdjęcie pochodzi z archiwum PPSG Technologie Szklarniowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. – W Opatówku młodzi ludzie będą uczyć się obsługi urządzeń – mówi Krzysztof Nosal. – Młodzież, która kształci się by przejąć i unowocześniać rodzinne gospodarstwa będzie miała dostęp do najnowszej wiedzy i technologii. Poza tym będziemy współpracować z wiodącymi firmami w zakresie zaopatrzenia ogrodnictwa i produkcji rolniczej – podkreśla.

Szklarnia będzie służyła także przedsiębiorcom ogrodniczym, którzy zyskają możliwość prowadzenia doświadczeń i wdrożeń.

W ramach inwestycji powstał plac manewrowy, dzięki któremu uczniowie m.in. klas o kierunku mechanizacja rolnictwa będą mogli korzystać z próbnych jazd przed egzaminami na prawo jazdy kategorii B, T i C.

Całkowita wartość projektu „Budowa szklarni dydaktycznej oraz placu manewrowego do nauki jazdy na potrzeby kształcenia zawodowego w Zespole Szkół im. St. Mikołajczyk w Opatówku” wyniosła ponad 2,9 mln zł. Unijne dofinansowanie to ok. 2,1 mln zł, a wkład własny powiatu kaliskiego to ok. 800 tys. zł.

Nowoczesna szklarnia w Opatówku, to nie jedyna unijna inwestycja, którą zrealizował w ostatnim czasie powiat kaliski. W budynku starostwa zakończono również remont zabytkowej Sali Rycerskiej. Pomieszczenie zaadaptowane zostanie na cele kulturalno-wystawiennicze. W trakcie prac odkryto fragmenty murów Kolegium Jezuickiego, które będzie można oglądać przez częściowo przeszkloną podłogę. W sierpniu sala ma zostać udostępniona do zwiedzania, o ile pozwolą na to warunki epidemiczne. Odnowiony został także teren wokół budynku starostwa.

Wartość projektu „Zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu na obszarze zabytkowego staromiejskiego zespołu urbanistycznego miasta oraz Adaptacja zabytkowej Sali Rycerska nr 1 Starostwa Powiatowego w Kaliszu na cele kulturalno-wystawiennicze” wyniosła ponad 2,4 mln zł. Unijne dofinansowanie to ok. 1,1 mln zł.

ŁK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska