Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia wykonana z lotu ptaka przedstawia budynek, na dachu którego zamontowano panele fotowoltaiczne. Wokół widać także inne domy jednorodzinne. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Fotowoltaika jest popularna m.in. w gminie Suchy Las (fot. archiwum UMWW).

Dołączyli do słonecznych gmin

Turek, Brudzew, Kawęczyn, Wągrowiec oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grodzisku Wielkopolskim dołączą do samorządów, w których pojawią się instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Przedsięwzięcia zrealizowane zostaną przy unijnym wsparciu.

Zwiększenie efektywności energetycznej jest jednym z priorytetów rozwoju Wielkopolski. Od lat region mocno stawia na odnawialne źródła energii, które nie tylko ograniczają emisję szkodliwych substancji, ale też pozwalają uniezależnić się od podwyżek cen energii i innych kosztów związanych z jej pozyskiwaniem. W upowszechnianiu ekologicznych źródeł energii aktywnie pomagają Fundusze Europejskie. W maju podpisane zostały umowy na realizację kolejnych unijnych projektów, których łączna wartość to ponad 22,5 mln zł. Unijne wsparcie z programu regionalnego wyniesie 16,7 mln zł.

Fotografia przedstawia Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, który na tle  baneru z napisem „Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020, WRPO 2014+” prezentuje podpisaną umowę. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – To kolejny krok w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu. Wszyscy staramy się robić co w naszej mocy, żeby przeciwstawić się czarnemu scenariuszowi, związanemu ze zmianami klimatu i wzrostem temperatury. To poważne zagrożenie dla środowiska – mówił w trakcie uroczystości podpisania umów Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Aby temu przeciwdziałać konieczne jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zamiast paliw kopalnych. I to się w Wielkopolsce dzieje. Cieszy mnie udział w tym procesie samorządów lokalnych – gmin, miast i powiatów – podkreślał.

Dzięki inwestycjom, w regionie zamontowanych zostanie kolejnych 1186 nowych instalacji dostarczających energię elektryczną i cieplną z odnawialnych źródeł energii. Jednym z samorządów, który wzbogaci się o OZE jest Turek.

– Jesteśmy przedstawicielem Wielopolski Wschodniej, gminy pokopalnianej, gdzie przemysł wydobywczo-energetyczny stanowił podstawę działania przez wiele lat, a który odchodzi obecnie już w przeszłość – mówi Karol Mikołajczyk, wójt Gminy Turek. – Produkcja energii z OZE jest dla naszej gminy strategicznym elementem rozwoju gospodarczego na kolejne lata. Cieszymy się, że ten projekt będziemy realizować – dodaje.

Dotacja w wysokości 6,1 mln zł umożliwi montaż 351 instalacji fotowoltaicznych oraz 152 kolektorów słonecznych na dachach domów mieszkańców Turka. Zainteresowanie przedsięwzięciem jest tak duże, że lista rezerwowa liczy aż czterysta osób! Podobnie jest w gminie Brudzew, gdzie dzięki unijnemu wsparciu pojawi się blisko 400 nowych, ekologicznych instalacji oraz w Wągrowcu, gdzie zamontowanych zostanie blisko 250 nowych źródeł wykorzystujących energię słoneczną.

Nieco inny charakter ma projekt Spółdzielni Mieszkaniowej w Grodzisku Wielkopolskim. Jest to jedna z niewielu spółdzielni w kraju, która dystrybuuje energię i produkuje ciepło dla własnych potrzeb. Przy unijnym wsparciu na dachach 19 budynków wielorodzinnych i kotłowni pojawią się nowoczesne instalacje fotowoltaiczne.

Łącznie w Wielkopolsce w ramach Poddziałania 3.1.1. „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii” zrealizowanych zostanie 54 projektów. Dzięki zwiększeniu alokacji, oprócz wspomnianych gmin, dotacje otrzymały także, m. in. Dopiewo, Dąbie, Jarocin. Pełna lista jest tutaj. Na działania związane z OZE w programie regionalnym przeznaczono ponad 268 mln zł!

Do słonecznych gmin dołączył także Turek. Jego mieszkańców odwiedziliśmy z kamerą.

Łukasz Karkoszka

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska